Ana sayfa OTOMASYON OKULU SAUNDERS’tan Yepyeni Bir Teknoloji

SAUNDERS’tan Yepyeni Bir Teknoloji

PAYLAŞ

Türkiye’de Leon Teknik’in sunduğu, diyafram vana sektörünün global oyuncularından SAUNDERS, Hijyenik, aseptik ve kimyasal uygulamalar için geliştirmiş olduğu yepyeni bir aktüatör teknolojisini sundu. Sorularla bu yeni ürünü incelemeye çalıştık.

Neden Saunders® S360 Tip Aktüatörler ?

S360 Tip Aktüatörler, mevcut polimer gövdeli EC Tip aktüatörlerin ve paslanmaz gövdeli SSC Tip aktüatörlerin yerine geliştirilmiş olan ve önceki modellere göre müşterilerimizin ihtiyaçları dikkate alınarak ilave özellikler eklenmiş olan yeni nesil aktüatördür.  Bu özelliklerin başında komple Paslanmaz Çelik 316 Gövde, modüler ve kompakt tasarım, kolay değiştirilebilen kompresör (diyafram baskı parçaları) ve 360 derece çevrilebilen hava bağlantıları sıralanabilir. S360 Tip Aktüatörler prosesinizde kullanılmakta olan DN8 ve DN50 çap aralığındaki tüm vanalara takılabilmektedir.

Saunders® S360 Aktüatörlerin Çalışma Prensibi nedir ?

S360 Modelleri Piston Tipi  Pnömatik Aktüatördür ve muadillerine göre daha uzun ömürlü, daha az hava tüketimi olan ve daha küçük boyutlarda üretilen aktüatörlerdir.

Saunders® S360 Aktüatörler Neden Paslanmaz Çelikten imal edilmektedir ?

Gıda ve özellikle ilaç sektörü gibi hijyenik uygulamalarda gereksinimlerin karşılanabilmesi; kimya sektöründe ise korozyona karşı dirençli bir gövde malzemesi olması sebebi ile aktüatörler 316 kalite paslanmaz çelikten imal edilmektedir.

Saunders® S360 Aktüatörleri Modüler Yapan Özellikler Nelerdir ?

S360 Tip Aktüatörlerin bağlantı kısmı vana üzerine doğrudan bağlanabilecek şekilde flanşlı ya da gömlekli olarak üretilmektedir. Lite ve Power olarak iki temel modelden oluşmaktadır. Saunders® S360 Lite Modeli standart uygulamalar ve hat basıncı için kullanılmaktadır; Saunders® S360 Power Modeli ise hat basıncının fazla olduğu uygulamalarda kullanılan yüksek torklu aktüatörlerdir. S360 Tip aktüatörler pratik kompresör değişimi ile hem Kauçuk hem de Teflon Diyaframlar ile birlikte kullanılabilmektedir.

Düşük ve Yüksek Torklu Aktüatörlerin Avantajı Nedir ?

Gıda ve İlaç uygulamalarının %90’ı için S360 Lite Model Aktüatör kullanılabilmektedir ve Power Modelinden %20, EC Tip Aktüatörlerden de %27 daha küçük boyutlardadır. Bu sayede çok fazla sayıda vananın ve aktüatörün kullanılması gereken proseslerde alandan tasarruf sağlayıp ölü bölgeleri azaltarak hem sistemi rahatlatmakta hem de kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır. Hat basıncı düşük olduğu halde yüksek tork sağlayan aktüatörler kullanıldığı takdirde vana diyaframı üzerinde gereğinden daha yüksek bir gerilme oluşacak ve bu durum diyafram ömrünü olumsuz olarak etkileyecektir. Yüksek torkun gerektiği uygulamalarda ise Power Modeli muadilleri arasındaki en güçlü kompakt modeldir. Ayrıca, kullanıcı ihtiyaçlarında göre Lite ve Power Modelleri arasında farklı kombinasyonlar sağlayabilen esnek üretim sistemimiz sayesinde prosese özel çözümler sunulabilmektedir.

Kompresörler (Diyafram Baskı Parçaları) Nasıl Değiştirilir ?

Aktüatör boyun kısmı üzerinde kompresörü milden ayıran bir alyan yuvası bulunmaktadır. Bu alyan gevşetilerek mevcut kompresör çıkarılıp yeni kompresör çok pratik bir şekilde kolayca takılabilmektedir.

Hava Bağlantısı Nasıl Çevrilir ?

Aktüatör gövdesi üzerinde yer alan alyan yuvası gevşetilip aktüatörün üst yarısı komple çevrilerek istenilen pozisyon sağlandığında alyan yuvası sıkıştıtılarak hava bağlantısının yönü kolayca değiştirilebilmektedir. (Bu özellik, boyutlara bağlı olarak yalnızca DN8 çaplı aktüatörlede sağlanamamaktadır)Gerekli sıkıştırma işlemi unutulsa bile aktüatörlerin özel tasarımı sayesinde aktüatör üst yarısı çalışma anında ayrılmayacaktır.

Saunders® S360 Aktüatörlerin Çalışma Şekli Nasıldır ?

S360 Lite ve S360 Power aktüatörlerin çalışma şekli Tek Etkili – Normalde Kapalıdır. Ayrıca, Tek Etkili – Normalde Açık veya Çift Etkili aktüatörler de S360 Power Modeli ile sağlanabilmektedir.

Neden S360 Aktüatörlerde Flanşlı ya da Gömlekli Bağlantı Kullanılmaktadır ?

Flanşlı Bağlantı iki yollu ve blok vanalarda standart olarak sağlanırken; gömlekli tasarım ise somun ve civataları koruyarak hijyenik olması gereken ortamlarda  vana üzerinde ölü bölgesiz ve düz bir yüzey sağlamaktadır.

Saunders® S360 Aktüatörlerin Yüzey Özellikleri Nelerdir?

Saunders® S360 Aktüatörler standart olarak 25 Ra (0.6 μm) polisajlıdır ve opsiyonel olarak 15 Ra (0.4μm) elektropolisajlı olarak da sağlanabilmektedir.

Saunders® S360 Aktüatörlerin Pozisyon Göstergesi var mıdır ?

Tüm S360 Aktüatörlerde sarı renkli görsel posizyon indikatörü  bulunmaktadır.

Saunders® S360 Aktüatörlere Limit-Switchler Nasıl Takılmaktadır ?

Tüm S360 Aktüatörlerin üzerinde 2 adet 4mm’lik dişli bağlantılı switch yuvası bulunmaktadır. StoneL, Westlock veya ASCO Marka switchler  Saunders OPTI-SET veya I-VUE Switch Kutusu ile birlikte aktüatör üzerine doğrudan monte edilebilmektedir.

S360 Aktüatörlerde Limit Stop Var Mıdır ?

Açık ve kapalı pozisyonlar için limit stoplar opsiyonel olrak sağlanabilmektedir.

Saunders® S360 Aktüatörler Otoklavlanabilmekte Midir?

Tüm Saunders® S360 Modelleri otoklavlanabilmektedir.

S360 Lite ve Power Modellerini Birbirinden Nasıl Ayırabiliriz?

Her Saunders Aktüatörün üzerinde aktüatör modelini, boyutunu, basınç sınıfını ve hava bağlantısı normunu belirten etiketler yer almaktadır.

www.leonteknik.com