Ana sayfa OTOMASYON OKULU Emak Fan Keçiören Metro Projesinde Emerson ile İşbirliği Yaptı

Emak Fan Keçiören Metro Projesinde Emerson ile İşbirliği Yaptı

PAYLAŞ

İstanbul’da bulunan Emak Fan Endüstri, yeni duman aspiratör fanı projesi için Emerson’un sunduğu modüler, özel bir motor ve sürücü çözümünü seçti. Başka bir tedarikçiden vazgeçen Emak, “güvenilir ve sağlam” ürün tasarımı ve hızlı teslimat performansı nedeniyle Control Techniques tarafından üretilen modüler bir Powerdrive F300 ve Leroy-Somer tarafından üretilen özel bir duman aspiratör motorunu tercih etti (şirketlerin ikisi de Emerson Industrial Automation alt kuruluşlarıdır).

1968 yılında kurulmuş olan Emak, metro sistemleri, karayolu tünelleri, yeraltı otoparkları ve duman veya egzos birikiminin tehlike oluşturabileceği tüm diğer yerler için duman aspiratör fanları imal ediyor. Emak, Ulaştırma Bakanlığı tarafından yeni yapılan Ankara – Keçiören metro hattı için bir sistem yaratmakla görevlendirdi.

Önde gelen teknolojileri değerlendirdikten sonra Emak, Leroy-Somer’in özel olarak duman aspiratör fanları için tasarlanmış olan FLSHT motorlarını ve Control Techniques’in fan, pompa ve kompresör uygulamaları için geliştirilmiş olan Powerdrive F300 sürücülerini seçti.

Emak’ta Proje Asistanı olan Kübra Öner şöyle diyor: “Emerson ürünlerinin güvenilir ve sağlam olduğunu gördük. Bunlar, bu uygulama için çok önemli özellikler. Ayrıca, Emerson hızlı, çözüm temelli bir hizmet sunuyor ve projemizin kısa tamamlama sürelerini karşılamak için destek veriyor.”

Powerdrive F300 yüksek güçlü, modüler AC sürücüler, piyasada bulunan tüm AC endüksiyon motorlarını ve sensörsüz kalıcı mıknatıs motorlarını kontrol etmek için geliştirildi ve 1,1 kW ile 2,8 MW arası uygulamalarda hizmet veriyor. Optimum enerji etkinliği, esnek işlevsellik ve kullanım kolaylığı sunmak üzere tasarlanmış olan sürücülerin modüler olması da, bakım açısından avantajlı olduğu için Emak tarafından tek bir büyük sürücüye kıyasla tercih nedeni oldu. Modüler tasarım ayrıca yedek parça depolamayı da kolaylaştırıyor ve maliyet avantajı sağlıyor.

8169-Emak image 3Çok özel bir tasarımdan yararlanan FLSHT duman çekme endüksiyon motorları F300 sürücü ile birlikte çalıştıklarında standart koşullarda (örneğin -20°C … +40°C) ve yangın durumlarında havalandırma veya çekme için kullanılabilecek şekilde çift amaçlıdır. Uyarlanmış sargıları, güçlendirilmiş izolasyonları, özel mafsalları, en zorlu kullanım koşullarına uygun yağları ve boyaları sayesinde bu motorlar iki saat boyunca 400°C sıcaklık ile baş edebilir. FLSHT duman çekme motorları ayrıca, sıkı yangın testlerinden geçirilerek, özel bir kurum (EFECTIS) tarafından EN 12101-3 standardına uygun olarak sertifikalandırıldı.

Kübra Öner, “Özel bir fan uygulaması sürücüsü olduğu için, F300’ün işlevsel yararları da olacak” diyor ve ekliyor “Örneğin, dahili yangın modu bizim için önemli bir özellik, çünkü yangın çıkması durumunda ‘bozulana kadar çalıştırma’ yaklaşımını mümkün kılıyor. Duman çekme süreci kritik bir uygulama; dolayısıyla yangın durumunda motor sürücünün çalışacağına güvenebilmemiz gerekiyor. Hem motorun hem sürücünün aynı şirket tarafından üretilmiş olmasından memnunuz; böylece optimum performans elde ediyoruz.”

Emak ayrıca Control Techniques’ten 72 adet SI Ethernet modülü seçti. SI modülleri, PLC ve SCADA sistemlerinden sürücülere iletişim seçenekleri vererek esneklik sağlıyor. SI-Ethernet; gerçek zamanlı Ethernet (IEEE 1588 V2 Precision Time Protocol), HTTP, SMTP, Ethernet/IP ve Modbus TCP/IP destekliyor. Modüller; yüksek hızlı sürücü erişimi, küresel bağlanabilirlik ve IT ağı teknolojileriyle entegrasyon sunmakta kullanılabiliyor.

www.emerson.com