Ana sayfa OTOMASYON OKULU EMERSON DÜNYACA ÜNLÜ İÇECEK ÜRETİCİSİNİN ÜRETİM HATTINI İYİLEŞTİRİYOR

EMERSON DÜNYACA ÜNLÜ İÇECEK ÜRETİCİSİNİN ÜRETİM HATTINI İYİLEŞTİRİYOR

PAYLAŞ

Dünyaca ünlü içecek üreticisi Nicolas Feuillatte şişeleme hattını iyileştirmek için Emerson Industrial Automation’ı seçti.

6341_NICOLAS FEUILLATE 1Centre Vinicole – Champagne Nicolas Feuillatte (CV-CNF) Fransa’da önde gelen içecek üreticileri birliğidir. Bünyesinde 80 kooperatif vardır ve 5.000’in üzerinde içecek imalatçısını temsil eder. Marne bölgesinde Chouilly’de bulunan tesisleri bu tür tesisler arasında en ileri düzeyde otomasyona sahiptir. Tesiste 235 kişi çalışmakta olup bunların yarısı üretim sürecinde görev yapmaktadır. Üretimi yılda 23 milyon şişeye ulaşan şirket, dünyanın önde gelen içecek üreticilerinden biridir.

CV-CNF otomasyon müdürü Frédéric Lopez “Tedrici olarak bir dizi sürücü sistemini yenilememiz gerekiyordu. Hem teçhizatın orijinal tedarikçisini hem sektörün önde gelen başka şirketlerini kullanmayı düşündük. Beklentilerimizi karşılayan teçhizatı hepsi sunabiliyordu, fakat ihtiyacımız olan servis düzeyini de sunabilecek bir şirketle ortaklık içine girmek istiyorduk. Emerson’u bu nedenle seçtik,” diyor.

6341_NICOLAS FEUILLATE 2İlk adım, bir bant sürücü sistemini değiştirmekti. Bu sistem, hattın en başında bulunuyor ve boş şişeleri temizlenme ve doldurulma öncesinde bantın üzerine tam doğru şekilde konumlandırıyor. Şişeler 1.200 x 1.200 paletlerden banta yükleniyor ve sonra dört ile 12 arası (boylarına bağlı olarak) sıralar halinde dikey bir banta kaldırılıyor. Frédéric Lopez “Bu hat saatte 4.000-6.000 şişe hızında hareket ediyor ve çalışırken maksimum müsaitlik sunması gerekiyor. Emerson hem bizim için en uygun çözümü tasarladı hem de değişken hızlı sürücüleri programladı,” diyor.

6341_NICOLAS FEUILLATE 3Mevcut sürücü sistemi otomatik bir kontrolör, bir hizalama kontrolörü, değişken hızlı bir sürücü ve bir motordan oluşuyordu. Emerson’un sunduğu çözüm hizalama kontrolörü ihtiyacını ortadan kaldırarak sistemin genel karmaşıklığını azaltıyor. Çözüm, otomatik kontrolöre bağlı olan ve düşük dişli boşluklu bir DYNABLOC Pjn1102 servo redüktör ile birlikte çalışan bir Unidrive M700 değişken hızlı sürücüden oluşuyor. Bu düzenek, aşırı yüklenmeye karşı yüksek tolerans, çok yüksek mil momenti ve mükemmel doğruluk sunuyor. Konum kontrolü için, Unidrive M’ye Emerson’un MCi200 makine kontrolörü opsiyon modülü eklendi. 250μs çevrim zamanı, gerçek zamanlı Ethernet veri yoluyla senkron iletişim ve sıralı hareket kontrolü için entegre bir PLC içeren Unidrive M700 sürücü bu tür uygulamalar için özellikle uygun bir ürün.

6341_NICOLAS FEUILLATE 4Uygulamanın bütününün programlanması Engineering Control Studio kullanarak basitçe yapılıyor. Sistem Unidrive M’nin dahili Advanced Motion kontrolörü kullanıyor. Son konfigürasyonda, farklı şişe şekillerine uygun olacak şekilde 15 farklı konfigürasyon tanımlandı. Her devre, belli bir hareket profili (konum, hız, hızlanma ve yavaşlama) olan bir kaba konum, ikinci bir hareket profili (konum, hız, hızlanma ve yavaşlama) olan bir hassas konum ve uygulanması gereken kısa konumlama sayısını içeriyor. Gerekli konfigürasyon sürücü dijital girişleri kullanılarak seçiliyor ve bunlar seçilen devreyi otomatik olarak başlatıyor. Önce kaba konum uygulanıyor, sonra yol serbestken hassas konum zincirleme gerçekleştiriliyor. ‘Uzun hareketin sonu’ ve ‘devre tamamlandı’ sinyalleri sürücünün dijital çıkışları tarafından istemci sisteme gönderiliyor. Tüm programlama ve eğitim çalışmaları Emerson’un destek ekipleri tarafından tesiste gerçekleştirildi.

6341_NICOLAS FEUILLATE 6 Servoreducteur Pjn et Unidrive M700Frédéric Lopez sözlerini şöyle tamamlıyor; “Kendi uyarlamalarımızı yapabilmek için uygulamayı tümüyle devraldık. Teknolojileri, uzmanlığı ve servisiyle, Emerson tüm beklentilerimizi karşıladı ve sundukları çözümleri şu anda tesisimizin tümünde kullanma sürecindeyiz.

www.emersonindustrial.com