Ana sayfa Industry News/Endüstri KATMERCİLER SAVUNMA SANAYİNE YATIRIM YAPACAK

KATMERCİLER SAVUNMA SANAYİNE YATIRIM YAPACAK

PAYLAŞ

2015 yılı altı aylık mali sonuçlarını açıklayan Katmerciler, gelirlerini yüzde 50 artırarak 137 milyon liraya, esas faaliyet kârını yüzde 210 artırarak 21,6 milyon liraya, FAVÖK’ü yüzde 202 artırarak 22,4 milyon liraya yükseltirken şirketin net kârı yüzde 48’lik artışla 8,6 milyon lira oldu.

Güçlü bir Ar-Ge merkezi oluşturmak için çalışmalara başlayan şirket, üretimde otomasyonu artırma anlamında ikinci kaynak robotunu da devreye aldı. Otomasyon ve yeni yatırımlarla elde edilecek kapasite artışı özellikle Avrupa’ya ihracatı destekleyecek.

Savunma sanayine yönelik somut yatırım girişimlerine başlandığını belirten Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, “Önümüzdeki süreçte öncelikli hedefimiz; ‘en hızlı, en iyi, en kaliteli üretimi’ gerçekleştirerek ulusal ve uluslararası rekabette daha da öne çıkmak” dedi.

Katmerciler Araç Üstü Ekipman (KATMR), 2015 yılı altı aylık konsolide mali sonuçlarını açıkladı. Son derece başarılı ve güçlü bir bilanço açıklayan şirket, kârlılık dahil tüm temel bilanço kalemlerinde önemli gelişmeler elde ederek, sağlıklı ve kârlı büyüme trendini devam ettirdi.

Konsolide gelirlerini yüzde 50 artırarak 91 milyon liradan 136,8 milyon liraya yükselten şirket, esas faaliyet kârını yüzde 210 oranında artırarak geçen yılın aynı dönemine göre 6,9 milyon liradan 21,6 milyon liraya çıkardı.

Şirketin faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) yüzde 202 oranında artarak 7,4 milyon liradan 22,4 milyon liraya yükselirken, brüt kârı da yüzde 135’lik artışla 14 milyon liradan 29,8 milyon liraya yükseldi. Geçen yıl altı aylık dönemde 5,8 milyon lira net kâr elde eden şirket, bu yılın aynı dönemde net kârını yüzde 48 artırarak 8,6 milyon liraya çıkardı.

Altı aylık dönemde brüt kâr marjı yüzde 22 olan şirketin geçen yılın aynı dönemdeki brüt kâr marjı yüzde 15 seviyesindeydi. Şirketin ilk altı aydaki FAVÖK oranı ise yüzde 16 oldu.

Uluslararası ekonomik krizin kurda yarattığı etkiye bağlı olarak geçmiş dönemler bilançolarında oluşan açık pozisyonu büyük ölçüde aşağı çeken şirket, sektörünün ihracat lideri olarak 27 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Katmerciler_itfaiyeSavunma Sanayi Üretim Hattı İçin Yatırıma Başlanıyor

Son dönemlerde üzerinde en fazla yoğunlaştıkları konulardan birisi olan savunma sanayine giriş konusundaki çalışmalarda önemli bir aşamaya geldiklerini kaydeden Furkan Katmerci, “Zırhlı personel taşıyıcı araçlar öncelikli olmak üzere, savunma sanayi ve yan sanayisi için üretim hattı kurmaya yönelik çalışmalarda son aşamaya gelmiş durumdayız. Yakın dönemde bu konuda daha somut gelişmeler elde edeceğimizi rahatlıkla ifade edebiliriz” dedi.

Araç üstü ekipman sektöründe bölgesel bir marka haline gelen Katmerciler’in uluslararası pazarları yakından takip ettiğine dikkat çeken Katmerci, bazı özellikli ekipmanlar için Avrupa’da pazar araştırmalarının devam ettiğini açıkladı. Katmerci, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Geçen yılın ilk altı ayında başarılı bir bilanço açıklamıştık. Bu yıl performansımızı daha da artırmış durumdayız. Hissedar ve yatırımcılarımızın bize olan güvenlerine ve bizden beklentilerine karşılık vermiş olmaktan mutluyuz. Önümüzdeki dönemde bu performansın artarak devam edeceğine, daha güçlü bilançolarla yatırımcılarımızın karşısına çıkacağımıza inanıyorum.”

Öte yandan, üretimde otomasyonu artırma planları doğrultusunda başarılı bir şekilde hayata geçirdikleri ilk kaynak robotunun ardından ikincisini de devreye aldıklarını kaydeden Katmerci, “Her ne kadar otomasyona geçişi sağlamaya yönelik adımlar atsak da yatırımlarımız doğrultusunda çalışan sayımız artmaya devam ediyor. 2014 yılı sonunda 297 olan personel sayımız haziran sonu itibariyle 353 kişiye ulaşmış durumda. Otomasyon artışı ve yeni yatırımlarla elde edilecek kapasite artışıyla, genel olarak ihracat, özelde de Avrupa’ya ihracat potansiyelimizi büyük ölçüde artıracağız” dedi.