Ana sayfa Hot topıcs/Güncel ENDÜSTRİYEL İNTERNET İLE İŞBİRLİKLERİ GÜÇLENECEK

ENDÜSTRİYEL İNTERNET İLE İŞBİRLİKLERİ GÜÇLENECEK

PAYLAŞ

Türkiye’de inovasyon ekosistemine katkı sağlamayı hedefleyen GE, 15-16 Ekim tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşen V. Uluslararası Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi Konferansı’nın sponsorları arasında yer aldı. İki gün boyunca yerel ve küresel konuşmacıları ağırlayan konferansın ilk gününde GE Ventures paneli ile örnek uygulamaları ele alan GE, ikinci günde ise ‘Akıllı Şehir’ programını gerçekleştirdi.

2015 yılı için “Yatırımcı Gözüyle Fikri Mülkiyet Hakları” teması ile gerçekleşen konferansın ilk gününde, GE Ventures yöneticilerinin katılımı ile gerçekleşen panelde, fikri mülkiyet hakları en iyi uygulamalar ile ele alındı.

GE Türkiye İnovasyon Merkezi start-up’ları Ağırlayacak

Panelin moderatörlüğünü üstlenen GE Türkiye Stratejik Yatırımlar Direktörü Erdoğan Çeşmeli, GE’nin yatırımcı ve girişimcilerin bileşiminden oluştuğunu belirterek inovasyonda öncelikli konunun müşterinin ihtiyacına cevap vermek olduğuna dikkat çekti. Müşterilerin kendilerine özgü ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanan dijital endüstri firması GE olarak, yazılım alanındaki yatırımlarına Predix ile bir yenisini eklediklerini de sözlerine ekledi. 130’dan fazla start-up’ın GE tarafından küresel standartta desteklendiğini vurgulayan Çeşmeli, bu sene faaliyetlerine başlayan GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nin ülkemizdeki tüm girişimcilere açık olduğunu belirtti.

GE Ventures Endüstriyel İnternete Odaklanarak İşbirlikleri Gerçekleştiriyor

GE Ventures’dan İş Geliştirme ve Lisanslama Genel Müdürü Matthew T. Gunnison, Küresel İş Geliştirme Lideri Brian Selby, Küresel İşbirliği Yönetimi Genel Müdürü Takahiro Murata ve GE Aydınlatma EMEA Teknoloji Organizasyonu İnovasyon Müdürü Roland Batai’nin yer aldığı panelde, GE Ventures’ın endüstriyel internete odaklanıp ortaklık geliştirdiği vurgulandı. GE Ventures’ın 130 kişilik ekiple 8 farklı ülkede çalıştığı ve Türkiye’de de 10 start-up ile işbirliği için görüşmeler yapıldığının ifade edildiği panelde, GE kaynaklarının kaldıraç olarak kullanılarak aşama kaydedilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Konferansın ‘İnovasyon Günü’ olarak adlandırılan ikinci gününde ise açılış konuşmasını Canan M. Özsoy’un gerçekleştirdiği GE’nin ‘akıllı işbirlikleri ile oluşan akıllı şehirler’ temalı etkinliği gerçekleştirildi. GE Ventures Küresel İş Geliştirme Lideri Brian Selby, GE Aydınlatma EMEA Teknoloji Organizasyonu İnovasyon Müdürü Roland Batai’nin de katılımı ile gerçekleşen etkinlikte söz alan diğer konuşmacılar ise; Türk Telekom Çapraz Sektör İş Geliştirme Müdürü Burçin Açan, Sampaş İş Geliştirme Direktörü Serdar Yümlü, Vestel Ventures Genel Müdürü Metin Salt oldu. Program, Türkiye’deki verimli akıllı şehirler için kritik önceliklerin kamu ve özel sektörden paydaşlar ile bir arada ele alınmasını ve yerel iş ortaklarının enerji verimliliği, aydınlatma ve video analitiği gibi spesifik akıllı şehir teknolojilerini test etmesi ve geliştirmesi için pilot aksiyon planının oluşturulmasını amaçladı.

Şehirler İşbirlikleri İle Akıllanacak

Akıllı işbirlikleri yoluyla akıllanan şehirler odağında gerçekleşen panel, konferans kapsamındaki tüm konuşmacıların katılımı ile gerçekleşti. Özel sektör, yerel yönetimler, kamu kurumları arasındaki işbirliğinin önemine dikkat çekilen panelde, işbirliği olmadan büyük verinin ve analizinin verimli olmayacağı vurgulandı; Dünyanın ve Türkiye’nin önündeki, geleceği yakalayacak en önemli fırsatın bu olduğunun da altı çizildi.