Ana sayfa OTOMASYON OKULU ENELSAN ETRANS-M ELEKTROMANYETİK DEBİMETRE

ENELSAN ETRANS-M ELEKTROMANYETİK DEBİMETRE

PAYLAŞ

Türkiye’nin ilk ve tek yerli elektromanyetik debimetresi Etrans-M, belli bir iletkenliğe sahip sıvı akışkanların ölçümünde düşük hata payı ve maliyetiyle prosesteki doğruluğunuzu ve kazancınızı maksimize etmenize yardımcı olur. Ölçümün yapılmadığı ya da doğru yapılamadığı üretim, gereksiz maliyetlerin ve hatanın çok olduğu üretimdir. Ölçümün önemli olmadığının düşünüldüğü üretimlerde, örneğin gün başına 100 lt ürünün boşuna gitmesi aylık 3000 lt yapar. Elektromanyetik debimetre ile yapılan ölçümlerde boşa giden ürün miktarı belki de gün başına 5-10 lt olacak ve bu miktar ürünün maliyetinin değerine bağlı üretimi 1-2 ay içinde kara geçirecek. Başta gereksiz görünebilen ölçüm, biraz uzun vadede bakıldığında aslında hesaplı ve yararlı, bir o kadar da uygun maliyetli olduğu görülecektir.

ETRANS-M210

Elektromanyetik debimetreler Faraday’ın İndüksiyon Kanunu’na göre çalışır. Elektriksel iletkenliği olan bir akışkan, elektriksel olarak izole edilmiş bir boruda manyetik alandan geçer. Manyetik alan oluşturmak için bir çift bobin kullanılır ve bu bobinler üzerinden elektrik akımı geçirilir. Elektrotlar arasında sıvının akış hızı ile doğru orantılı bir voltaj oluşur. Oluşan bu voltaj debi (Q), akış hızı (v), gövde katsayısı olarak da bilinen geometrik düzeltme katsayısı (k), manyetik alan büyüklüğü (B) ve debimetre iç çapına (D) bağlı değişir.

Q=f(v,k,B,D) ve Q=v*(k*D*B)

Manyetik alan, iç çap ve gövde katsayısı sabit değerlerdir. Bu nedenle de eşitlik;

Q= v*(k*D*B)=v*K olarak ifade edilebilir ve akış hızı ile oluşan voltaj arasında lineer bir ilişki olduğu görülür. Elektrotlar ile algılanan voltaj sinyalleri bir sinyal dönüştürücü ile anlaşılır hale getirilir.

Etrans-M Elektromanyetik Debimetre, içyapısı ebonit ve teflon kaplama olarak kullanıma uygun farklı seçeneklerle sunulmaktadır. Atık su ve sıcaklığı yüksek olmayan akışkanların ölçümünde ebonit iç kaplama seçeneği ön plana çıkmaktadır. Farklı kimyasal özelliğe sahip ve yüksek sıcaklığa sahip akışkan ölçümünde ise teflon iç kaplama daha uygun olacaktır. Gıda tip bağlantı gerektiren uygulamalarda da teflon iç kaplamalı, paslanmaz çelik gövdeli model mevcuttur. Ebonit iç kaplamaya sahip elektromanyetik debimetrenin adı Etrans-M 210, teflon iç kaplamalı ürünün adı Etrans-M 410’dur. Ayrıca gıda tipi bağlantısı ve paslanmaz çelik dış gövdesi bulunan debimetrenin adı ise Etrans-M 610’dur.

ETRANS-M 610

Elektromanyetik debimetre, uygulama alanı bakımından çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Su ve atık su endüstrisi, gıda ve içecek endüstrisi, ilaç ve kozmetik endüstrisi, petrol endüstrisi, kimya endüstrisi ve daha bir çok endüstri alanında kullanımına sıkça rastlanabilir ve ihtiyaç duyulduğunda bekleneni kullanıcıya rahatlıkla sunabilir.

Genel olarak teknik özellikleri, 16 bit mikro işlemci kullanımı ile yüksek entegrasyon ve doğruluk sağlamaktadır. Tümü ile dijital işlem sayesinde gürültüye yüksek direnç ve güvenilir çözüm sunar. Yüksek çözünürlüklü arkadan aydınlatmalı LCD gösterge ile -20 ile +80 °C arasında çalışabilir. Düz ve ters olarak akış okuma yeteneğine sahiptir. 14400 bps iletişim ile 2 km mesafeye kadar çalışabilir. Birbirinden bağımsız 10 haneli üç toplayıcı ile sayaçlamaya ve faturalamaya uygun tasarlanmıştır. Direk gövde üzerinde elektronik ünite (kompakt) ya da elektronik ünite ayrı bir şekilde (ayrık) farklı tipleri vardır.

Enelsan Hakkında

Enelsan Endüstriyel Elektronik Sanayi Anonim Şirketi ticari faaliyetlerinin yanı sıra geliştirdiği üretim ve sistem entegrasyonu faaliyetlerini 1976 dan beri Dilovası Organize Sanayi Bölgesi’ndeki kendi fabrikasında sürdürmektedir. Yıllar içinde oluşan bilgi birikimi ve dünyadaki teknolojik gelişimin takibi ile erişilen kazanç bugün Türk endüstrisine üstün yerli imalat olarak sunulmaktadır.

www.enelsan.com