Ana sayfa Industry News/Endüstri Enerjisa Üretim Türkiye’nin en büyük Sürdürülebilir Kredi Sözleşmesi’ne imza attı

Enerjisa Üretim Türkiye’nin en büyük Sürdürülebilir Kredi Sözleşmesi’ne imza attı

PAYLAŞ

Enerjisa Üretim, 7 büyük bankayla 650 milyon Avro’luk “Sürdürülebilirlikle Bağlantılı Kredi Sözleşmesi” imzaladı. Sözleşme kapsamında Enerjisa Üretim tüm dünyada pandemiye rağmen hız kesmeyerek Ağustos ayında toplam hacmi 1,5 trilyon ABD Doları’nı geçen sürdürülebilir borçlanma araçlarından biri olan Sürdürülebilirlikle bağlantılı Kredi Mekanizması’ndan faydalanacak. Enerjisa Üretim, bu kapsamda iki önemli alanda sürdürülebilirlik çalışmalarına hız vereceğini de açıkladı. Şirket bir taraftan enerji yatırımları portföyünde yenilenebilir enerji payını önemli oranda artıracağını taahhüt ederken, cinsiyet eşitliğinde de uluslararası ölçekte en iyi standartlara da çıkmak için çalışacak. Şirketin gelecek dönem hedeflerini gerçekleştirmesine de katkı sağlayacak bu sözleşme, Enerjisa Üretim’in kuruluş aşamasında aldığı uzun vadeli kredileri bu yeni finansman ile değiştirerek sağlam bilanço yapısını daha da güçlendirmesini sağladı.

Akbank, Garanti BBVA, İş Bankası, HSBC, ING, TEB ve İşbank AG’nin içinde bulunduğu yedi banka Sürdürülebilir Kredi Mekanizması kurallarına göre finansman sağlayacak. Sözleşme, nakit ve döviz dengesini göz önünde bulundurarak kredi miktarını azaltmakla birlikte şirketin stratejik hedeflerinin sağlanması adına yeni bir finansal paket sunmakta. Finansal yapılanmasını, operasyonel yapısı ve stratejik hedefleriyle ile uyumlu hale getirme kararı alan Enerjisa Üretim, 650 milyon Avro’luk sözleşmeyle yakın dönem içinde devreye alacağı yenilenebilir enerji yatırımlarına da güçlü bir destek oluşturdu.

Enerji piyasalarına güvenin somut göstergesi

Akbank, Garanti BBVA, İş Bankası, HSBC, ING, TEB ve İşbank AG’nin imzaladığı finansman paketi, ekonomi çevrelerinde genel olarak Türkiye yenilenebilir enerji piyasalarına ve özellikle Enerjisa Üretim’e olan güvenin somut göstergesi kabul edildi.

Krediye katılan bankaların yaptığı ortak açıklamada; “Bu sözleşme, Türkiye’ye ve Türkiye’nin enerji piyasalarına olan güvenimizin önemli bir işaretidir. Sektörün lider oyuncusu Enerjisa Üretim’in bugünkü sağlıklı bilançosu ile düzenli nakit yaratırken, özellikle yenilenebilir büyüme yatırımlarını da hayata geçirecek olması bizim için de bir gurur kaynağıdır” dendi. Türkiye’nin özellikle rüzgâr ve güneş alanlarındaki potansiyelinin de altını çizen bankalar, yenilenebilir enerji alanındaki büyüme projelerine her zaman ilgi duyduklarını ve desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

Yenilenebilir enerjide büyümeye devam

Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Çevresel ve sosyal performansı odağına alan operasyonel mükemmellik çalışmalarımızla ve sürekli gelişim kültürümüz ile sektörümüze yön veren bir şirketiz. Yüksek bir üretim performansına sahip olan Enerjisa Üretim, nakit akışıyla da çok güçlü. Bugün yüzde 56’sı yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluşan 21 santral yatırımımız ile enerjinin kesintisiz arzı için üretmeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl ikincisi yapılan Rüzgâr Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesinde, projelerimizle 500 MW’lık kapasite kazandık. Aydın ve Çanakkale bölgelerine yapacağımız rüzgâr santralleri yatırımlarıyla, toplam üretim kapasitemizi 4.107 MW’a yükseltme ve portföyümüzdeki yeşil yatırımların payını çok daha yukarılara çekme potansiyelini yakaladık. Enerjisa Üretim olarak hem bu yükseliş ivmesini devam ettirmek hem de bizim için stratejik önceliklerimizden biri olan yenilebilir alanda yeni yatırımlar gerçekleştirmek en önemli önceliklerimiz arasında. 7 banka ile imzaladığımız Türkiye’nin en büyük Sürdürülebilirlikle Bağlantılı Kredi Sözleşmesi, bu potansiyeli hayata geçirmemize destek olacak. Yatırımlarımıza ve çalışmalarımıza, tüm paydaşlarımıza güven vererek ‘sürdürülebilir değer yaratma amacımızla’ devam edeceğiz. Bu büyüme yolculuğumuzda kıymetli bir iş birliği yaptığımız bankalara da bize duydukları güven için çok teşekkür ederim.”

Sağlıklı bilanço ile stratejik büyüme

Enerji üretimindeki portföy çeşitliliği sayesinde stratejik bir avantaja sahip olan Enerjisa Üretim, hissedarlarından aldığı güç ve ülke geleceğine duyduğu güvenle Türkiye ekonomisine ve enerjide arz güvenliğine katkı sağlamaya devam edecek.

Enerjisa Üretim Santralleri A.Ş. Hakkında:

Sabancı Holding ve E.ON iştiraki olan “Enerjisa Üretim Santralleri A.Ş.”, 12 hidroelektrik üretim, 3 rüzgâr enerjisi, 2 güneş enerjisi, 3 doğal gaz kombine çevrim ve 1 yerli linyit santralinden oluşan yaklaşık 3.607 MW kurulu güce sahip portföyüyle, yaşama saygı duyarak daha güzel bir gelecek için enerji üretiyor. 20TWh’i aşan ticaret hacmi ile tezgâh üstü piyasası (OTC) ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasının (VIOP) lider piyasa yapıcı kurumu olarak, dengeli, büyük ve esnek portföyü ile Türkiye’nin en büyük özel sektör elektrik üreticisidir. Sürdürülebilir, insanı ve operasyonel mükemmelliği odağına alan süreçleriyle Enerjisa Üretim, Türkiye‘nin arz güvenliğine ve enerji ticaretinin rekabetçiliğine katkı sağlamaktadır.