Ana sayfa OTOMASYON OKULU EZBER BOZAN CONIDENT® RFID SİSTEMİ

EZBER BOZAN CONIDENT® RFID SİSTEMİ

PAYLAŞ

Bütünüyle paslanmaz çelik gövde etiketler ve okuma/yazma kafaları ile en zor endüstriyel şartlarda kullanılabilen ve benzersiz Bus yapısı ile daha az arayüz donanımı gerektiren pratik ve ekonomik RFID çözümü…

RFID (Radio Frequency Identification) günümüzde birçok otomasyon, makine, otomotiv ve lojistik uygulamasında kullanılmaktadır. Objelerin elektronik etiketler (transponders) vasıtası ile tanımlanmasını sağlamaktadır. Bu objeler üretilen ürünler olabileceği gibi konteynerler, paletler, makinanın çeşitli aksamları ya da otomotivde kullanılan araç skidleri olabilir.

Etiketlerin her biri kendilerine ait özel değiştirilemeyen bir kimlik numarasına ve okunup yazılabilen bir hafıza alanına sahiptir. Okuma/yazma kafaları ile hafıza alanından objeyi tanımlayan veriler, prosese yönelik veriler okunabilir ya da imalat aşamasında malzemeye uygulanan işlemler yazılıp kayıt altına alınabilir. Bu veriler obje ile birlikte güvenli bir şekilde taşınarak istenilen istasyonda tekrar okuma ya da üzerinde değişiklik yapma imkânı sunar.

Klasik etiketleme sistemleri olan barkod ve lazer işaretlemeye nazaran ciddi avantajlar sağlar. Kirden tozdan etkilenmeyen RFID etiketleri üzerleri kaplansa dahi etkilenmeden çalışmaya devam eder. Barkodun ise kirlenmeden bütünlüğünü koruması ve okuyucunun önüne direk ve belli bir açıda konumlanması gerekir, RFID de böyle bir kısıtlama yoktur. RFID’nin asıl ve ön büyük farkı ise verinin sadece okunmakla kalmayıp değiştirilebilir ve üzerine tekrar yazılabilir olmasıdır.

Contrinex LF (Düşük Frekans) RFID teknolojisi standart komponentlerin yanı sıra komple paslanmaz çelik gövde okuma/yazma kafaları ve etiketleri de kullanıma sunmaktadır. Bu komponentler basınçlı yıkama işlemlerinin, aşındırıcı kimyasalların, nem ve buharın olduğu en zorlu endüstriyel şartlardaki uygulamaların ve mekanik darbelerin, titreşim ve şokların olduğu uygulamaların hayat bulmasını sağlar.

Contrinex HF (Yüksek Frekans) RFID teknolojisi (13.56 MHz) ISO/IEC 15693 şartlarını yerine getiren okuma/yazma kafalarını ve etiketlerini içmektedir. Bu protokol gereği tüm Contrinex RFID etiketleri bu standarttaki tüm kafalar tarafından okunabilmekte ve yine Contrinex RFID kafaları bu standarttaki tüm etiketleri okuyabilmektedir. Farklı üreticiler standardı olmayan etiketler üreterek ileriye dönük ürünlerin bulunabilirliği açısından firmalara sıkıntı oluşturabilecek durumlara sebebiyet vermektedir.

Contrinex HF teknolojisinin fark yaraten ve ezber bozan özelliği ise aynı RS485 bus topolojisinde 10 kafaya kadar genişleyerek tek bir arayüz üzerinden PC’ye ya da kontrol sistemine bağlanıp kontrol imkanı vermesidir. Bu özellik arayüz maliyetlerini ciddi oranda aşağıya çekmekte ve projenin toplam maliyetine de olumlu tesir etmektedir.

RFID sistemleri aşağıdaki temel bileşenlerden oluşur.

  • Etiket

Anten içeren entegre bir devredir. Çok farklı malzemelerden, çok faklı boy ve ebatlarda çeşitleri bulunmaktadır.

  • Okuma/yazma Kafası

Bütünüyle paslanmaz çelik seçeneği de olan M18 ve M30 gövdeleri içermektedir.

  • Arayüz Cihazı

Birden fazla okuma/yazma kafası ile kontrol sistemi arasındaki haberleşmeyi sağlar. RS485, Profibus, DeviceNet, Ethernet/IP… gibi bus yapıları mevcuttur.

  • Yazılım

Konfigürasyon ve test imkanı sağlar. PLC programına entegre edilecek kütüphane ve fonksiyon bloklarını içerir.

Genellikle mevcut sistemlere sonradan eklenen RFID sistemlerinin/çözümlerinin sağlıklı çalışması ve istenilen sonuçları vermesi detaylı yapılan çalışmalar sonucu mümkün olabilmektedir. Uygulamanın ihtiyaçları doğrultusunda doğru etiketlerin ve okuma yazma kafalarının seçilmesi ve uygulanması ayrıca sistemin uygun bus yapısı ve yazılım ile mevcut sisteme entegre edilmesi büyük önem arz etmektedir.

WAGO olarak mevcut PLC ve Interface çözümlerimiz ile RFID projelerini bütün olarak ele almakta ve en optimum sistemleri kullanımınıza sunmaktayız. Projeyi bir bütün olarak ele alarak anahtar teslim çözüm sunuyoruz. Kapsamlı bir sistem olan RFID çözümlerinin sadece komponent tedarik ederek olamayacağı bir mühendislik çalışması ile bütün olarak ele alınıp anahtar teslim kurulması gerektiği aşikârdır.

Barış Yücel

Fabrika Otomasyonu ve Interface Ürün Müdürü

WAGO Türkiye

www.wago.com.tr