Ana sayfa OTOMASYON OKULU FAS’TAKİ NARENCİYE AĞAÇLARI İÇİN GÜNEŞ ENERJİLİ SULAMA

FAS’TAKİ NARENCİYE AĞAÇLARI İÇİN GÜNEŞ ENERJİLİ SULAMA

PAYLAŞ

Fas güneşi altında sulama, yılın büyük bir kısmında herhangi bir hasadı korumak için gereklidir. Ancak sulama pahalıdır, hatta çoğu çiftçi ailesi için daha çok pahalıdır. Vacon, narenciye ağaçlarının düşük maliyetle sulanmasında ve dolayısıyla aile geçiminin sağlanmasında Fastaki çiftçilere yardımcı olmaktadır. VACON 100 X AC sürücüleriyle çalışan güneş enerjili pompalar, çevre dostu olmasının yanı sıra ekonomik ve kullanışlı çözümler sunuyor.

Yaz aylarında çok sıcak ve kurak olan Fas’ta yağışlar; yıldan yıla değişen, dalgalı bir grafik gösterir. Geçmişte Marakeş ve Kazablanka arasında bulunan narenciye çiftliklerinde çiftçiler, sulama sistemleri için benzinli motor kullanmaktaydı. Benzin depolarının belirli periyotlar ile yenilenme gereksinimi; işçilik, zaman ve para gerektirdiği gibi aynı zamanda patlama riskinin yüksek olmasından ötürü çok tehlikeliydi. Bu dezavantajlar ile birlikte yakıt ile çalışan sistemlerin sürekli insan denetimi ile izlenmesi gerekmektedir. Fas’ta yakıt fiyatlarının pahalı oluşu ile yapılması gereken 5-6 saatlik bir sulamanın maliyeti ise bu israfın en önemli noktasıdır.

VACON 100 X Her Ortamda Kullanıcının Tüm İsteklerini Karşılamak İçin Çalışır

Sulamada masraflarını azaltmanın en verimli yollarından biri, yenilenebilir enerji ve AC sürücü teknolojisini kullanmaktır. İnşaat işinde bir ‘İtalyan Sistem Entegratörü’ olan Edil 9, Vacon’un Merano’daki fabrikasını ziyaret etti ve burada VACON 100 X AC sürücüsü ile tanıştılar.

Edil 9 Teknisyeni ve Tasarımcısı Paolo Mossali yaşadığı deneyimi, “VACON 100 X’i zorlu ortam şartlarında kullanan diğer müşterilerden olumlu görüşler aldık ve bu referanslardan çok etkilendik. İşte bu nedenle, VACON 100 X’in güneş enerjili sulama sistemleri için de doğru seçim olduğuna karar verdik ve bu kararımızı teknik veriler ile kanıtlayarak doğruluğunu teyid ettik! Zorlu ortamlar için tasarlanmış olan VACON 100 X, çok dayanıklı ve kullanışlı olan IP66/4x tipinde dış kasa ve tek parça olarak tasarlanmış metal çerçeveyle beraber geliyor. Dış mekânlara hiçbir sorun yaşanmadan kolayca kurulabiliyor! Aynı zamanda son derece gelişmiş bir kontrol kabiliyetine sahip. Bu avantajlar da müşterimizin zorlu çevresel yada iklimsel koşullarda, istenilen prosesin, istenilen kontrol opsiyonları ile gerçekleştirmesini kolaylıkla sağlıyor” sözleri ile açıklıyor.

Mossali, narenciye çiftliğinde kullanılacak olan güneş enerjili sulama sistemi için Vacon mühendisleri ile birlikte seçilen VACON 100 X için, “Vacon ile olan işbirliği sorunsuz bir şeklide yoluna devam etmekte. Vacon mühendisleri sürücünün güneş enerjili uygulamalardaki işlevselliğini açıklamakta ve uygulamalarımıza entegre etmekte çok başarılılar” diyerek sözlerini bitiriyor.

Solar Application AC Drive

İyi Bir Harman: Yüksek Tasarruf ve Gelişmiş Güvenlik

Güvenilir güneş enerjili pompa sistemi, artan bir hasat verimi sağlar ve masraflardan tasarruf edilmesine olanak tanır. Yeni sistem daha az iş gücü gerektirir ve bunun yanında birçok avantajları vardır:

 • Düşük maliyet: Yeni sistem, gerekli olan suyu istenilen noktaya iletmek için sadece üç saate ihtiyaç duyar. Bu eski sistem için gerekli olan sürenin yarısıdır.
 • Maliyetlerde yüksek tasarruf gücü: Pahalı benzin depoları almaya, bunları saklamaya, yerleştirmeye ve sistemi sürekli denetlemeye gerek kalmaz.
 • Artan güvenlik: Hiçbir yanıcı olmadığı için patlama riskini ortadan kaldırır.
 • Çevre dostu: Yeni sistem güneş enerjisiyle çalışır.

Güneş enerjili sulama sistemi 10 m3/saat hızında su pompalayabilir ve aşağıdaki bileşenleri içerir:

 • 250 W Sunerg Güneş Panelleri (PV)
 • 21 panel/sıra, 2 sıra, iz sürücü olmaksızın toplamda 10.5 kW
 • 11 kW VACON 100 X AC sürücü
 • 150 m derinlikte bir kuyudan su pompalamak için 66 metre derinlikte (statik düzey 38 m ve dinamik düzey 44 m) 7.5 kW dalgıç tipi pompa (Caprari E6X) 1444642661_solar_application_case_moroccoGüneş Enerjili Pompalar, Uzak Uygulama Alanları İçin İdealdir

Güneş enerjili uygulamalar, elektrik kaynaklarının çok zor bulunduğu veya güvenilemeyecek durumda olduğu ortamlarda giderek artan bir şekilde kullanılıyor. Bu uygulamalar, dünyada aşağıdaki uygulama alanlarında kullanılır:

 • Su pompalarında, içme suyu, kullanma suyu veya sulama için temiz su sağlamak.
 • Kompresörlerde, yemeklerin ve süt ürünlerinin soğutulması için.
 • Pervaneler dâhil diğer uygulamalarda, havalandırma ve klima uygulamaları için.

VACON AC sürücüleri ile en zor koşullarda bile fotovoltaik güneş panellerinden azami derecede kullanılabilir enerji elde edebilir. Sürücüler pompa, kompresör veya fanlardaki motorların hızını güneş doğuşu ile kumanda etmeye başlarlar ve gün batımına kadar da kumandaya devam eder.

Vacon İtalya Üretim Müdürü Nicola Gomiero, “AC sürücü kontrollü güneş pompası sistemleri, özellikle de uzak alanlarda sulama için idealdir. Verimli sulama, hasatta elde edilen ürün miktarını artırmakta ve çiftçilere daha verimli bir hasat ve düşük maliyetli bir sezon olanağı sağlamaktadır. VACON 100 X ve VACON 20 X AC sürücüleri güneş enerjili pompayı optimize edilmiş bir verimlilikle çalıştırmak için gerekli en işlevsel yapıya sahiptir” diyor.