Ana sayfa Hot topıcs/Güncel FIGIEFA Yönetiminde İkinci Kez Türk Yönetici

FIGIEFA Yönetiminde İkinci Kez Türk Yönetici

PAYLAŞ

56 üyesi ile birlikte 11 milyar TL’lik Türkiye Otomotiv Satış Sonrası yedek parça pazarının yüzde 35’ine hakim olan şirketlerin oluşturduğu Otomotiv Yenileme Pazarı Geliştirme Derneği (OYPG), AB ve diğer uluslararası platformlarda yenileme pazarında serbest ve adil rekabetin korunması konusunda çalışmalar yapan FIGIEFA’nın yönetim kurulunda ‘ikinci kez’ temsil edilme hakkı kazandı. OYPG Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyal Tarablus, 22 ülke ve 29 derneği ile 250 milyon aracın bulunduğu Avrupa Yenileme Pazarı’nda etkin bir çatı federasyon olan FIGIEFA’nın Bologna’da gerçekleşen son genel kurulunda yönetim kurulu üyeliğine ikinci kez seçildi. Satış sonrası pazarda rekabetin en etkin şekilde var olmasını sağlamayı amaçlayan OYPG, uluslararası arenada tüketicinin tamir hakkı, bağımsız operatörler ile verilere ulaşma hakkı ve Telematik regülasyonları çalışmalarına hız veren Brüksel merkezli FIGIEFA’nın bu çalışmalarından faydalanacak.

OYPG  Baskan Yardimcisi Eyal Tarablus11 Milyar Tl’lik Pazarın % 55’ini Oluşturuyor

FIGIEFA’da ikinci kez yönetim kurulu üyeliğine seçilen OYPG Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyal Tarablus, derneğin uluslararası başarısını ve sektörü değerlendirdi. Otomotiv satış sonrası pazarının yedek parça ve işçilik toplamı ve perakende satış fiyatları dikkate alındığında Türkiye’de 11 milyar TL’lik bir büyüklüğe ulaştığını ifade eden Eyal Tarablus, “Bu pazarın yüzde 55’lik kısmını bağımsız yenileme pazarı oluşturuyor. OYPG ise bağımsız yenileme pazarının yaklaşık yüzde 75’lik kısmına hakim olan şirketlerin oluşturduğu bir dernek” dedi. Araç parkının büyümesine paralel olarak otomotiv yedek parça ve dolayısıyla bağımsız yenileme pazarının da büyüdüğüne dikkat çeken Eyal Tarablus, “2000 yılında federasyona katılan OYPG, ilk defa 2012 yılında yönetime seçilmişti. İkinci kez aynı göreve layık görülmek OYPG ve şahsım adına büyük bir onurdur” dedi.

OYPG logoTürkiye; Büyümeyen Hatta Bazı Ülkelerde Daralan Avrupa İçin İyi Bir Fırsat

Avrupa’nın bazı ülkelerinin küçülme içerisine girdiğini anımsatan Eyal Tarablus, buna karşılık Türkiye pazarının ise büyümesini sürdürdüğünü belirtti. Bu durumun, özellikle otomotiv sektörü açısından Türkiye’nin önemini arttırdığını ve Avrupa ülkelerinin Türkiye ‘deki dinamik yapıdan dersler çıkardıklarını ifade eden Eyal Tarablus, “Türkiye dinamik bir pazar. Ülkemizin kendine özgün iş modellerinin yanı sıra pazarımızın bu dinamik yapısı Avrupa ülkeleri arasında dikkatle karşılanıyor” dedi. Türkiye otomotiv satış sonrası pazarının gelişmesi için Avrupa’da uygulanan 460/2010 yeni versiyon rekabet kurallarının hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Eyal Tarablus, “OYPG olarak amacımız satış sonrası pazarda rekabetin en etkin şekilde var olmasını sağlamak ve son kullanıcıların seçim hakkını yetkili veya bağımsız kanallar arasında serbestçe eşit koşullarda kullanabilmesine faydalı olmaktır. Federasyon yönetimindeki etkin rolümüz sayesinde, uluslararası arenada tüketicinin tamir ve seçim hakkı, bağımsız operatörlerin araç üreticilerinin verilerine ulaşma hakkı ve Telematik regülasyon çalışmalarına hız veren FIGIEFA’nın bu çalışmalarından faydalanacağız” şeklinde konuştu.