PAYLAŞ

Dünyanın önde gelen güç ve otomasyon teknolojileri grubu ABB, yaptığı açıklamada Amerika Birleşik Devletleri’nde robot üretmeye başlayacağını duyurdu. Böylelikle ABB, Kuzey Amerika’da robot teknolojileri üretim tesis kurmak için yatırım yapan ilk küresel robot üreticisi konumuna geldi.

Yeni tesis ABB’nin Şangay (Çin), ve Västerås’tan (İsveç) sonra üçüncü robot üretim tesisi olacak ve Kuzey Amerika Pazarı için ABB robotları ile yan ürünlerinin üretimini yapacak.

ABD yıllık 7.5 milyar dolarlık satış hacmiyle ABB’nin en büyük pazarı konumunda bulunuyor. Firma 2010 yılından bu yana yerel Ar-Ge faaliyetleri, sermaye harcamaları ve şirket satın almalar için 10 milyar dolar üzerinde yatırım yaptı, yerel personel sayısını 11.500’den 26.300’e çıkardı. Kuzey Amerika değer zincirindeki üretim alanlarına yatırımın sürekliliği, ABB’nin büyüme planlarının önemli bir kısmını oluşturuyor ve firmanın Next Level stratejisini yansıtıyor.

YuMi1
ABB CEO’su Ulrich Spiesshofer yeni tesis hakkındaki görüşlerini şöyle dile getirdi: “Bugün Auburn Hills’deki yeni robot üretim tesisimizin açılışını kutlarken, Kuzey Amerika’da büyüme konusundaki kararlılığımızı da bir kez daha vurgulamış oluyoruz. ABB Kuzey Amerika’da robot üretimi yapacak olan ilk global otomasyon firmasıdır. Robotik, artan rekabet dünyasında Kuzey Amerika’nın endüstriyel büyümesini bir üst seviyeye taşıyacak temel unsurlardan biridir. Bu konudaki kararlılığımız ve verdiğimiz yatırım desteğini arkasına alan yerel ekiplerimiz, Amerika’daki müşterilerimizi Amerika’da üretilmiş robot çözümleri ile desteklemek üzere iyi bir noktaya gelmiştir. Web tabanlı, ortak çalışma temelli ve güvenli robotlarımız iş güvenliği ve üretimin kalitesi üzerinde çok olumlu etki yapacaktır.”

ABB Robotics Genel Müdürü Per Vegard Nerseth ise görüşlerini şu sözlerle ifade etti: “ Kuzey Amerika’da üretime başlayarak ABD, Meksika ve Kanada’da bulunan robotik müşterilerimize sunduğumuz ürün ve servis yelpazemizi bir üst seviyeye çıkartmak, Kuzey Amerika’da bu alanda en iyi teslimat sürelerini ve teknik desteği sunmamızı sağlayacaktır. Bu genişleme, robot teknolojilerinin büyüdüğü kilit pazarlarda yerelleşerek öncü teknolojilerimizi müşterilerimize sunma stratejimizle uyumludur. Güçlü robotik pazarı sayesinde, eminim fazla uzak olmayan bir gelecekte buradaki çalışanlarımızı 1,000 nitelikli bir işgücüne çıkaracağız.”

Yeni tesiste üretilecek ürün yelpazesi kademeler halinde genişletilerek, ABD, Kanada ve Meksika’da en yoğun kullanılan robotların ve robot kontrolörlerinin Auburn Hills tesisinde üretilmesi sağlanacak. Böylelikle teslim süreleri önemli derecede azalacak.