Ana sayfa OTOMASYON OKULU FOUR FAITH 3G/4G ENDÜSTRİYEL ROUTER’LAR

FOUR FAITH 3G/4G ENDÜSTRİYEL ROUTER’LAR

PAYLAŞ

Four Faith marka 3g ve 4G Endüstriyel Router’lar, GSM şebekeler üzerinden esnek ve güvenilir mobil ağların oluşturulmasını sağlayan profesyonel cihazlardır. Düşük veri iletim gecikme süreleri ve mevcut mobil ağların sunduğu yüksek veri iletim hızları, pahalı ve kompleks kablolama işlemlerinin gerekliliğini ortadan kaldırmıştır. Modern mobil ağlar sayesinde kablo ile ya da uydu şebekeleri ile kurulmuş ağlara yüksek performanslı yedek sistemler kurmak kolaylaşmaktadır. Bu kapsamda internet erişimi sağlamak ya da yedek bir haberleşme altyapısı kurmak ihtiyacının olduğu her projede Four Faith marka 4G/3G Router ve ve Modemler en ekonomik ve yetkin çözümdür.

Wifi: Wireless Ağ Erişimi

Four Faith marka router modemlerde kablolu haberleşmenin zor olduğu ve ortaya çıkan kablo ve swicth maliyetini ortadan kaldırmak için WIFI özelliği mevcuttur. 802.11 b/g/n stantarlarını desteklemenin yanı sıra 4 farklı çalışma modunu da desteklemektedir:

  • AP (Access Point)
  • Client (İstemci)
  • Repeater (Tekrarlayıcı)
  • Repeater Bridge (Tekrarlayıcı Köprü)

Port Yönlendirme

Router cihazın arkasındaki kamera, PLC vb. endüstriyel cihazlara uzaktan erişimi sağlamak için Port Yönlendirmenin yapılması gerekmektedir. Ayrıca port yönlendirmenin çalışabilmesi için SIM kartınızın Sabit (statik) IP özelliği olması gerekmektedir. Bu özellikli SIm kartı kullanarak Four Faith marka Endüstriyel routerlarda port yönlendirmeyi 3 farklı seçenek ile yapabiliriz:

  • Port Forwarding: Tek bir portu yönlendirmek için kullanılır
  • Port Range Forwarding: Belirli bir port aralığını yönlendirmek için kullanılır
  • DMZ: Tüm portları belirli bir IP’ye yönlendirmek için kullanılır

Seri Haberleşme

Çoğu otomasyon uygulaması Seri-ETHERNET haberleşme dönüşümünü gerektirmektedir. Bu sebepten dolayı Four-Faith marka Router’larda “Console” adı altında seri çıkışlar bulunmaktadır. Bu kısımdan hem RS232 hem de RS485 bağlantısı desteklenmektedir. İlgili seri haberleşme parametrelerini (parity, baudrate, stopbit vb.) doğru bir şekilde cihaza girldikten sonra çalışma şekli olarak cihazı Modbus Gateway (Modbus  TCP->Modbus RTU dönüşümü için) olarak kullanacaksak “MODBUS TCP” seçeneğini, Transparan Gateway olarak kullanacaksak “TCP SERVER” seçeneğini tercih etmek mümkündür.

Virtual Com Port

Bazı uygulamalarda yazılımsal ve donanımsal olarak TCP/IP’den COM Port’a dönüşüm ihiyacı doğmaktadır. Four Faith marka Routerlar bu dönüşüme imkan sağlamaktadır. Firmamazın sağladığı TCP2COM programı sayesinde kolay bir şekilde konfigüre edilebilmektedir. Ayrıca bu uygulama sayesinde değişken IP’li cihazlar dahi sabit IP’li sunucuya erişerek veri iletebilir.

F3432Ağ Yedekleme (Backup Wan)

BackupWAN özelliği bulunan FourFaith marka modemlerde başka bir 3G modeme yada mevcutta kullandığımız başka bir ağa (ADSL gibi) bağlayarak, internet servis sağlayıcılarından kaynaklanan internet kesintilerinin önüne internet erişimini yedekleme yoluyla geçmek mümkündür.

VPN: Güvenli Haberleşme

Günümüzde TCP/IP protokolündeki bilgilerini şifreleme güvenlik hizmeti kullanılarak daha güvenli ve özel haberleşme sağlanması için IPSEC kullanılır. IPSec veriyi, şifreleyen/kriptolayan (encryption), bütünlüğünü sağlayan (integrity) , kimlik doğrulaması (authentication) ve verinin network üzerinde güvenli iletimini (Secure transmission) sağlayan bir standarddır. Four Faith Endüstriyel Routerlar IPSEC, PPTP, L2TP, OPENVPN, GRE gibi standartları destekler ve çeşitli kombinasyonlarını da izin verir. Ayrıca 15 cihaza kadar server desteği de küçük projeler için ek sunucu ihtiyacını ortadan kaldırarak teknik ve maliyet avantajları sağlar.

VLAN: Sanal Ağlar

VLAN (Virtual LocalArea Network) ile Four Faith Endüstriyel Routerlar ETH portlarını yönetmek mükündür. Her Port çıkışı farklı bir ağ olarak ayarlanabilir.

Haberleşme Sürekliliğini Sağlayan Uygulamalar

M2M (Makineden Makineye Haberleşme) haberleşme sistemlerinde her zaman haberleşmenin kesintisiz olması istenir. Bundan dolayı haberleşme stabilitesini artırıcı uygulamalara başvurmak gerekir. Haberleşme stabilitesini artırıcı uygulamalar yazılımsal ya da donanımsal olarak yapılabilmektedir. Four Faith Endüstriyel Routerlar haberleşme stabilitesini arttırma amacı ile üç farklı uygulamayı destekler:

  • KEEP ONLINE DEDECTION: Bu uygulama ile cihaz internet erişimini farklı yollar ile belirli periyotlarda sorgulayarak bağlantının olup olmadığını algılar
  • KEEP ALIVE: Bu uygulama ise cihazın uzun süreli veri alışverişi olmadan beklemesi sonucu oluşabilecek kilitlenmeleri önlemek için belirli zaman aralıklarında (saniye cinsinden) modemi yeniden başlatarak (“restart”) cihazın şebekeye yeniden bağlanması sağlanır.
  • SMS RESTART: Bu uygulama ile cihazı uzaktan “restart” etmek mümkündür. Bu şekilde cihazın WEB arayüzüne ya da cihazın yanına gitmeye gerek kalmadan uzaktan “restart” işlemi SMS atarak gerçekleştirilebilir.


Ali Uğur Çelik

Z Telemetri Ltd. Şti.

www.4groutermodem.com