PAYLAŞ

General Electric (GE), Alstom’un enerji ve şebeke çözümleri işletmelerini satın alma sürecini tamamladığını bugün duyurdu. Satın alma işlemi, anlaşmaya dair düzenleyici makam onayları AB, ABD, Çin, Hindistan, Japonya ve Brezilya’yı da kapsayan 20’den fazla ülke ve bölgede alındıktan sonra tamamlandı. Bu aynı zamanda, GE’nin şimdiye kadar gerçekleştirdiği en büyük endüstriyel devralma işlemi oldu.

GE, Alstom’un enerji ve şebeke çözümleri iş alanlarını 12.35 milyar Euro’ya satın almak üzere Alstom’la 2014 yılında anlaşmaya varmıştı. Haziran 2014’te duyurulan iş ortaklıkları (yenilenebilir enerji, şebeke çözümleri ve nükleer enerji) ile ilgili yapılan düzenlemeler, anlaşma yapısındaki değişiklikler, hukuki çözümlerle ilgili fiyat ayarlamaları, kapanış itibariyle net nakit ve döviz kurlarının yaratacağı etkilerle birlikte, satım bedeli 9.7 milyar Euro (yaklaşık 10.6 milyar dolar) olarak gerçekleşti. Bu rakam Ekim ayındaki yaklaşık 0.06 milyar Euro’luk işletme sermayesi kullanımını da içeriyor. GE, bu anlaşmanın 2016’da hisse başına 0.05-0.08 dolar, 2018’de de hisse başına 0.15-0.20 dolar kazandırmasını bekliyor. GE beş yıl içinde giderlerde 3 milyar dolarlık bir düşüş ve yüksek miktarda iş getirileri hedefliyor. GE’nin Nisan 2014’te açıkladığı toplam ekonomik ve stratejik rasyoneller aynı kaldı.

GE Başkan ve CEO’su Jeff Immelt, “Alstom enerji ve şebeke çözümleri iş alanlarının satın alımı, GE’nin geçirdiği dönüşümde önemli bir adım. Alstom’un bütünleyici teknolojisi, küresel kapasitesi, kurulu gücü ve yetenekli iş gücü, endüstriyel büyümemizi daha da ileri götürecek. Yeni işlere açığız ve müşterilerimiz için enerji sektöründeki en kapsamlı teknoloji tekliflerinden birini vermeye hazırız” dedi.

GE ve Alstom kombinasyonundan müşteriler, aşağıdaki mevcut projeler başta olmak üzere çok kısa sürede önemli faydalar elde edecek.

  • PSEG Sewaren (New Jersey Kombine Çevrim Santrali): GE 7HA gaz türbini + Alstom ısı geri kazanımlı buhar jeneratörü (HRSG)
  • Punjab Pakistan Bhikki (Pakistan Kombine Çevrim Santrali): iki GE 9HA gaz türbini + Alstom buhar türbiniExelon Elektrik Santrali (Texas enerji projeleri): dört GE /HA gaz türbini + dört Alstom HRSG’si
  • Chempark (Leverkusen, Almanya birleşik ısı ve enerji projesi): GE 9HA gaz türbini.

Yukarıdakilere ilaveten GE ile Alstom, iki GE 7HA gaz türbini, iki Alstom HRSG’si ve bir Alstom buhar jeneratörünün kullanılacağı Asya’daki bir kombine çevrim santrali projesinin öncelikli teklif sahibidir. Ayrıca Alstom, Birleşik Krallık’taki iki nükleer reaktörle ilgili Arabella buhar türbinlerinin; Orta Doğu’daki bir temiz kömür projesinde buhar kazanları, buhar türbinleri ve jeneratörlerinin öncelikli teklif sahibi olup Champa-Kurukshetra projesi içinse Hindistan’ın ilk 800 kV Yüksek Gerilim Doğru Akım (HVDC) güç transformatörünü teslim etmişti.

GE, bugün ayrıca bünyesindeki tren sinyalizasyon iş alanını Alstom’a yaklaşık 800 milyon dolar karşılığında sattığını açıkladı.