Ana sayfa OTOMASYON OKULU Hamitabat Kombine Çevrim Güç Santrali’ni Valmet Otomasyon Teknolojisi Yönetecek

Hamitabat Kombine Çevrim Güç Santrali’ni Valmet Otomasyon Teknolojisi Yönetecek

PAYLAŞ

Hamitabat’ta kurulacak olan 1200 MW’lık kombine çevrim güç santralinin otomasyonu Valmet DNA Sistemi ile sağlanacak. GAMA Güç Sistemleri Mühendislik ve Ticaret AŞ tarafından inşa edilecek olan santralin 2017 yılında elektrik üretimine geçmesi ile birlikte, Türkiye’nin 72 GW’lık elektrik enerjisi kurulu gücünün yaklaşık %4’ü olan 5 GW’ı Valmet DNA ile kontrol ediliyor olacak.

Hamitabat Elektrik Üretim A.Ş. (HEAŞ)’nin Kırklareli’nde kurmayı planladığı gaz yakıtlı güç santralinin kontrolünü Valmet sağlayacak. Valmet projede, bilgi ve performans izleme sistemi ile birlikte Valmet DNA Otomasyon Sistemi’ni tesis edecek. Sistemin 2006 yılı Ağustos ayında devreye alınması planlanıyor.

Valmet Otomasyon Türkiye Satış Müdürü Yücel Doğan

2017 yılında elektrik üretimine geçmesi beklenen 1200 MW’lık gaz yakıtlı kombine çevrim güç santralinin anahtar teslim projesini yürütecek olan GAMA Güç Sistemleri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Altan V. Örer, “Valmet’in kombine çevrim santralleri konusunda Türkiye ve dünya çapındaki güçlü referansları bizi oldukça etkiledi. Şirket, güç üretimi konusundaki uzmanlık ve üstünlüğünü kanıtladı.” diyerek işbirliğinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Valmet Otomasyon Türkiye Satış Müdürü Yücel Doğan ise, hali hazırda bu büyük projeye odaklandıklarını açıklayarak, “Profesyonel mühendislik hizmeti, zamanında teslim ve yüksek katma değer sağlamak için tamamıyla bu büyük projeye odaklanmış durumdayız. Gelecekte yerel teknik destek de sağlayabileceğiz.” dedi.

Hedef; yüksek kontrol edilebilirlik ve güvenilirlik

Hamitabat kombine çevrim güç santrali, Valmet’in modern ve kullanıcı dostu sistemleri ile, yüksek kontrol edilebilirlik ve güvenilirliğe sahip olacak. Valmet DNA Sistemi’nde bilgi yönetim ve tesis performans hesaplamalarının aynı entegre platform üzerinde çalışması da tesisin çalışmasında büyük kolaylık sağlayacak.

25 yıllık işletme ömrü ile dizayn edilen tesis, iki bloktan oluşuyor. Bir gaz türbini, bir buhar türbini ve bir atık ısı kazanından oluşan tesiste Valmet, DCS ve Tesis Bilgi ve Performans İzleme Sistemi’ni tedarik edecek.

Tamamlanmasının ardından, dünya çapında 50 Hz pazarında en yüksek kapasiteli birinci sınıf güç santrali olacak olan projenin üretime geçmesi ile birlikte, Türkiye’nin 72 GW’lık elektrik enerjisi kurulu gücünün yaklaşık %4’ü olan 5 GW’ı Valmet DNA ile kontrol ediliyor olacak.

www.valmet.com