Ana sayfa Industry News/Endüstri HEMA ENDÜSTRİ A.Ş. İLE CREDIT SUISSE ARASINDA BÜYÜK KREDİ ANLAŞMASI

HEMA ENDÜSTRİ A.Ş. İLE CREDIT SUISSE ARASINDA BÜYÜK KREDİ ANLAŞMASI

PAYLAŞ

Türkiye’nin öncü sanayi ve mühendislik gruplarından olan Hema, dünyanın sayılı finans kuruluşlarından Credit Suisse ile önemli bir kredi anlaşmasına imza attı.

Kredi anlaşmasının imzalanması nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Credit Suisse Türkiye CEO’su Uğur Bayar, “Böyle bir zamanda Türkiye’ye bu miktarda bir kredinin verilmiş olması çok önemlidir.” dedi. HEMA Endüstri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hattat da yaptığı konuşmada, “Bu anlaşma sadece HEMA’nın değil Türkiye’nin başarısıdır” diye konuştu.

HEMA Endüstri A.Ş. YK Başkanı İbrahim Hattat

Credit Suisse tarafından yapılan açıklamaya göre, sendikasyona yoğun ilgi gösteren kreditörlerin taleplerinin karşılanması amacıyla kredi miktarı, 200 milyon Euro’dan, ileride 250 milyon Euro’ya kadar çıkarılma opsiyonuyla birlikte, 235 milyon Euro olarak kararlaştırıldı. Kredi, Hema Endüstri A.Ş.’nin mevcut borçlarını daha düşük maliyetle finanse etmesinin yanında, ilave finansmanla büyümesini de finanse etmektedir. Credit Suisse, “Şirketin son yıllarda gösterdiği güçlü büyümeyi de yansıtan bu başarılı sendikasyon işlemi, şirketin uygulamakta olduğu iş stratejisine duyulan güvenin de bir göstergesidir” değerlendirmesinde bulundu.

Hema Endüstri A.Ş. global bir oyuncu olup, Türkiye, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asyadaki otomotiv, ziraat ve endüstriyel orijinal ekipman üreticilerine hidrolik ve aktarma organları ve direksiyon sistemlerini (ticari ve binek araçları için) de kapsayan çok geniş bir yelpazede sistem tedariki gerçekleştirmektedir. Hema Endüstri son yıllarda Çinli tedarikçilerle rekabet edebilmek için üretimimizin büyük girdisi ve ara mamül olan pik ve sfero döküm parçaların üretimi için döküm fabrikası kurmuş, iki sene önce faaliyete geçen fabrikada, motor bloğu, dişli ve transmisyon gövdeleri, önden tahrikli araçlar için ön dingiller, motor kafaları üreterek yurt dışı müşterilere işlenmiş olarak arz etmektedir. Hema’dan yapılan açıklamada, “Kredi ile şirketlerimiz otomotiv ve endüstri grubunun Çerkezköy‘deki fabrikalarında verimliliğin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılacak ve teknolojinin sağladığı optimum çözümler ile modernizasyon çalışmaları tamamlanacak. Global bir oyuncu olan şirketimiz, konumunu daha da ileriye götürüp, dünya piyasalarında rakiplerine karşı kalitesi ve rekabetçiliğiyle aranan bir konuma ilerleyecek” bilgisine yer verildi.

Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ortam göz önüne alındığında böyle büyük meblağda bir kredinin hem şirket hem de Türkiye ekonomisi için önemli bir gelişme olduğu belirtilen açıklamada, kredi için şirket sahiplerinden kefalet alınmadan sadece şirket operasyonlarının gücüyle kredinin alındığının altı çizildi.

Hema açıklamasında şu bilgilere yer verildi; “Bu işbirliği ile sağlanmış olan avantajlardan bir diğeri ise kredi tutarı yükseltilirken borçlanma maliyetinin düşürülmüş olmasıdır. Uluslararası piyasalardan sendikasyon yapılarak sağlanmış olan bu kadar yüksek meblağlı bir kredi, böylesine düşük maliyet avantajları ile şirketimizin geçmişine layık bir gelecek yaratmamızda şüphesiz çok büyük rol oynayacaktır. Hattat Holding ile Credit Suisse, Hattat Holding’in diğer projeleriyle ilgili görüşmelerini de devam ettirmektedir”.

Hema Endüstri A.Ş. Kimdir?

Hema, 1973 yılında  dışa bağımlı Türk endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla dişli pompa üretmek için Tekirdağ’a bağlı Çerkezköy Endüstriyel Bölgesi’nde  Hema Hidrolik Makina Sanayi Ve Ticaret A.Ş. adı ile kurulmuştur. Geçen yıllar içinde Hema, hem ürün hem de hizmet verdiği sektör sayısını artırmıştır. Bugün Türkiye’nin önde gelen mühendislik şirketlerinden biri olarak Otomotiv, Traktör, İş Makineleri, Havacılık için üretim yapan global bir şirket haline gelmiştir. 1998 yılında gelişen ürün yelpazesini de içerisinde barındırmak için firma  ismi HEMA Endüstri A.Ş. olarak değiştirilmiştir. Dünyanın önde gelen firmaları ile rekabet eden Hema Endüstri sürekli yeni teknolojiye yatırım yaparak üretim kalitesini ve verimliliğini artırmaktadır. Kaliteye ve müşteri memnuniyetine verdiği önem HEMA Endüstri’nin hizmet verdiği sektörlerde önemli bir OEM tedarikçisi haline gelmesini sağlamıştır. Hema Endüstri gelişimi  ilerlemesi için gerekli olan gücünü 3000’in üzerindeki  tecrübeli ve eğitimli personelinden almaktadır.

Credit Suisse AG Kimdir?

Dünyanın lider finans hizmetleri sağlayıcılarından Credit Suisse AG, bir Credit Suisse Grubu şirketidir. Entegre bir banka olan Credit Suisse, müşterilerine, yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi konularında uzmanlık hizmeti vermektedir. Credit Suisse, İsviçre’deki bireysel müşteriler yanı sıra, dünyanın her yanında büyük şirketlere, kurumsal müşterilere ve varlıklı özel müşterilerine danışmanlık hizmetleri, kapsamlı çözümler ve yenilikçi ürünler sunmaktadır. Zürih merkezli Credit Suisse, dünya genelinde 50 ülkede faaliyet göstermektedir. Grupta yaklaşık 46.000 kişi çalışmaktadır. Credit Suisse’in ana şirketi olan Credit Suisse Group AG’nin İsviçre’de CSGN koduyla borsaya kote olan hisse senetleri aynı şekilde CS kodlu Amerikan Emanet Makbuzu (ADR) olarak New York borsasında işlem görmektedir.