Ana sayfa Hot topıcs/Güncel Mühendislik ve Tasarım Alanında En İyi Ar-Ge Merkezi Ödülü Hexagon Studio’nun

Mühendislik ve Tasarım Alanında En İyi Ar-Ge Merkezi Ödülü Hexagon Studio’nun

PAYLAŞ

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen 4. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’ne katılan Hexagon Studio, “Mühendislik ve Tasarım Alanında En iyi Ar-Ge Merkezi Ödülü”nü almaya hak kazandı. T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 5746 sayılı “Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesine İlişkin Kanun” kapsamında desteklediği Ar-Ge faaliyeti yürüten işletmeler arasında yer alan Hexagon Studio, Nisan 2014 tarihinden itibaren Bakanlık tarafından destekleniyor. Son iki yıldır düzenli olarak işletmeleri belirli performans kriterleri ile değerlendirip ödüller veren Bakanlık, bu kapsamda Hexagon Studio’yu, faaliyet gösterdiği mühendislik ve tasarım alanında en iyi Ar-Ge merkezi olarak seçti.

Ödülü T.C.Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn.Fikri Işık’tan teslim alan Hexagon Studio Genel Müdürü Tolga Doğancıoğlu, Hexagon Studio’nun ulaştığı noktanın gurur verici olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti. Doğancıoğlu; “Aldığımız bu ödül bizler için çok anlamlı. Yaklaşık 10 yıl önce tek kişiyle kurulan Hexagon Studio bugün 250 kişilik mühendis ve tasarımcı kadrosunun çalıştığı Türkiye’nin en büyük tasarım ve mühendislik firmasından biri haline geldi. Kuruluşunda 2020’li yıllar için koyduğumuz hedefte özgün tasarım ve çözüm üreten bir firma olmak vardı. Gerek gelişimimizin hızlı olması, gerekse ihtiyaçlar bu hedefi erken yakalamamıza sebep oldu. Özgün ürünlerimiz, hem savunma sanayinde, hem tarım makinalarında hem de ulaşım alanında kendine yer buldu. Türkiye’de üstlendiğimiz öncü rolünü layıkı ile yerine getirdiğimize inanıyorum. Şimdiki hedefimiz küresel boyutta kendimizi ispat etmek ve kuruluş vizyonunda hedeflediğimiz boyuta erişmek” dedi.

Hexagon Studio, şirketin gelişimi kadar Türkiye’de Ar-Ge ve inovasyon kültürünün gelişimine katkı sağlamak adına Ar-Ge Merkezleri İşbirliği Platformu’nun (ARGEMİP) oluşumunda kurucu üye olarak yer aldı ve 2015 Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nde de Yürütme Kurulu Üyesi olarak ARGEMİP’i daha da yaygınlaştırmak üzere temaslarda bulundu.

Bugün, Türkiye’de yerleşik ana üreticiler bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Ar-Ge birimleri haricinde Türkiye’nin en büyük bağımsız Ar-Ge ve mühendislik firması olan Hexagon Studio’nun, 2010 yılından bu yana TEYDEB 1501 Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamında toplam 16 adet, TEYDEB 1511 Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı kapsamında da toplam iki adet Ar-Ge projesi TÜBİTAK tarafından destekleniyor. Bunlara ilave olarak Hexagon Studio’nun dört adet Ar-Ge projesi T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan SANTEZ programı kapsamında yer alıyor.

Hexagon Studio, 2009 – 2012 döneminde Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında devam eden “DirectSpare” projesinde proje ortağı olarak görev aldı. 2014 yılı itibarıyla da yine bir Avrupa Birliği destek programı olan ERA-NET kapsamındaki MoREZero ve Horizon 2020 destek programı kapsamında yer alan WEEVIL projelerinde Türkiye’yi temsil ediyor.

Hexagon Studio’nun ikisi Türk Patent Enstitüsü nezdinde tescillenmiş 14 patent başvurusu ve bir tescillenmiş faydalı model başvurusu bulunuyor. Geliştirdiği ürün kavramlarını benzer şekilde tasarım tescili yoluyla koruma altına alan firmanın 21’i Türkiye, Avrupa Birliği ve ABD’de tescillenmiş 38 endüstriyel tasarım başvurusu bulunuyor.

Kısaca Hexagon Studio

2006 yılında TÜBİTAK MAM’da tek kişiyle kurulan ve bugün 250 kişiye ulaşan Hexagon Studio; savunma sanayi, otomotiv ve denizcilik sektörlerinde endüstriyel tasarımdan prototipe kadar anahtar çözümler sunan Türkiye’nin en büyük özerk tasarım ve mühendislik firması olarak faaliyet gösteriyor. Hexagon Studio, kurulduğu günden bu yana toplam altı ağır ticari vasıta, yedi traktör, on bir savunma sanayi projesi, altı hafif ticari vasıta ve on tekne projesini hayata geçirdi. 2020’de Avrupa’nın en iddialı 10 tasarım ve mühendislik şirketi arasında yer almak iddiası ile yola çıkan Hexagon Studio, bugün Türkiye’nin en büyük bağımsız tasarım ve mühendislik merkezi olarak faaliyet gösteriyor ve hedefini uluslararası platformlara taşımak amacıyla çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.