Ana sayfa new products/Yeni Ürünler Hengstler ACURO® AX65; Kompakt ve Patlamaya Dayanıklı Enkoder

Hengstler ACURO® AX65; Kompakt ve Patlamaya Dayanıklı Enkoder

PAYLAŞ

70 mm derinlik ve 59 mm çap ölçüleri ile klasik patlamaya dayanıklı enkoderlerin neredeyse yarı büyüklüğüne sahip olan Hengstler’in yeni enkoderi ACURO® AX65, dar alanda çözüm isteyen sistem tasarımcıları için son derece değerli olduğunu kanıtlamaya hazırlanıyor. Dahası, cihazın kablodan ayrı bir şekilde değiştirilebilmesi, daha az başlıklı vida kullanılması ve halka tipi ağ yapılandırmaya olanak sağlaması (daha az kablo bağlantısı), AX65’i toplam sahip olma maliyetini düşürmek isteyen müşteriler için cazip bir seçenek haline getiriyor.

Diğer birçok özelliğinin yanı sıra, sahip olduğu uluslararası patlamazlık sertifikası (madencilik, gaz ve tozu kapsayan ATEX ve IECEx), AX65’i petrol ve gaz platformlarını, maden ve kimya tesislerini içeren küresel piyasalar için ideal hale getirmektedir. Ayrıca, Hengstler’in tasarım ekibi, AX65’i (deniz tipi paslanmaz çelik yuva kullanarak) sürekli tuzlu suya maruz kalan ortamlarda da aynı derecede işlevsel olacak şekilde tasarlamıştır. Buna ek olarak, 2000 m/s² düzeyinde şoka dayanıklılık ile 300 N eksenel/radyal şaft yükü kapasitesi sayesinde, AX65 emayeleme üretim hattı ekipmanları, şişeleme makineleri, mikserler ve silo işleri gibi birçok uygulamada kullanılabilmektedir.

AX65, küçük boyutuna rağmen performanstan neredeyse hiç ödün vermemektedir. Ürün, özellikle sağlamlık eksikliğinden dolayı daha önce enkoder arızaları yaşayan yerler olmak üzere, seçilen müşterilerin sahalarında kapsamlı testlere tabi tutulmuştur. AX65 tipik müşteri testi uygulamaları kapsamında vinçlerde, ayrıca hem kara hem de denizde petrol sondaj makinelerine yerleştirilen taşıma donanımlarında, doğru ve güvenilir konum geri beslemesi sağlamıştır. Daha da önemlisi, enkoder -40°C’ye kadar düşük ortam sıcaklıklarında da çalışabilecek şekilde geliştirilmiştir.

Üç yıl süren denemeler boyunca AX65 enkoder ile ilgili herhangi bir yetersiz sağlamlık sorunu bildirilmemiştir. Dekoderde disk bulunmadığından dolayı (ve tarama manyetik olarak yapıldığından), AX65 özellikle darbelere (200 G) ve titreşimlere (30 G) karşı koyabilmektedir. Hem tek dönüşlü tarama hem de enkoderin yeni elektronik çoklu dönüş özelliği için manyetik teknolojisinin kullanılması, AX65’i zorlu çalışma ortamlarında son derece güvenilir bir ürün olarak öne çıkartmaktadır.

Yeni çoklu dönüş özelliği tamamen kendi gücüyle (pilsiz) çalışabilmektedir. Sıfır aşınma ve daha uzun çalışma ömrü sağlamak için temas parçası ve dişli içermemektedir. Aslında, düşük toplam sahip olma maliyeti de AX65’in önemli özelliklerinden biridir. Örneğin, enkoder sadece esnek ve çabuk takılan bağlantı sisteminden dolayı hızlı ve kolayca takılmakla kalmayıp, ayrıca bakım yapılacağı zaman da tüm enkoder kablodan ayrı bir şekilde değiştirilebilmektedir. Çoğu platformda 40 m veya daha uzun kablolar kullanıldığı için bu da önemli bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca bu kablolar ağır, taşınması zor ve kanallara döşenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla hem kabloyu hem de enkoderi değiştirmek, eğer tek tek değiştirilemiyorsa oldukça zorlu ve maliyetli bir durum haline gelebilmektedir.

Bağlantı kutusunu sabitlemek için sadece iki vida gerekiyor.

Bakım kolaylığı sağlayan tasarım yeniliklerinden bir diğeri ise IP66/IP67 sınıfındaki bu cihazın bağlantı kutusu için sadece iki vidanın kullanılmasıdır(Şekil 2). Hengstler, altı ve hatta sekiz tane vida kullanılan birçok rakip enkoderin, yetersiz paslanma koruması nedeni ile sökülmelerinin çok zor olduğunun farkındadır. Bunun yerine AX65’de toz, su ve paslanmaya karşı korumak için özel bağlantılı vidalar kullanılmaktadır. Diğer katma değerli tasarım yenilikleri arasında, yük modüllerine duyulan ihtiyacı azaltan şaft yükü derecesi ve halka tipi ağ yapılandırmasına imkan vererek kablolama maliyetlerinden tasarruf sağlayan SSI veya CANopen arayüz seçimi bulunmaktadır.

Kullanıcılar SSI veya CANopen arayüz seçeneklerinden birini tercih edebilir.

www.hengstler.com