PAYLAŞ

Omron, dünya genelinde mevcut olan en geniş kapsamlı sıcaklık kontrol çözümleri arasından uygulamalarınız için mükemmel olanı size öneriyor. Ayrıca Pt100 ve termokupl ile ısıtıcı arıza tesbitini de sağlayan solid state röle seçeneklerini sunarak, tek bir elden sıcaklık kontrol çözümünün avantajlarını sağlıyor.

Hassas ve hızlı sıcaklık kontrolü

Omron’un benzersiz 2-PID kontrolünden yararlanabiliyor ve tek bir düğmeye dokunarak otomatik ayar yapabiliyorsunuz.

Hızlı ve kolay kurulum

CP1W-TS003’teki termokupl ve analog G/Ç gibi esnek ürünler ve işlevler sayesinde; yer, zaman ve dolayısıyla maliyet tasarrufunda bulunacaksınız. Ayrıca standart sıcaklık kontrolü fonksiyon bloğunu kullanabilir ya da programlama gerekmeden, sıcaklık kontrolörlerine bağlanabilirsiniz. Bu, sizi saatler süren programlama işinden kurtarır.

Gerçek zamanlı sıcaklık izleme ve kaydetme seçenekleri

HMI sayesinde, tüm gerçek zamanlı sıcaklık kontrolü verilerini kolayca görebilirsiniz. Alarm yönetimini ve arıza tespitini geliştirmeye yardımcı olmak için gerçek zamanlı sıcaklık izleme grafiklerine ve geçmiş verilere erişebilirsiniz.

Kontrol panolarınızı standartlaştırma fırsatı

Pano içi sıcaklık kontrol çözümleri ile bir HMI dokunmatik panel kullanılarak, kontrol panosunun yüzeyinde yeni montaj delikleri açmanıza gerek kalmadan sıcaklık kontrol döngü sayısını arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Böylece yeni panonuzun tasarım ve üretim süresi hızlanmaktadır.

Kolay lojik: Temel seviyeden ileri seviyeye

Omron’un son çıkan E5_C serisi ürünleri, kolay ve hızlı bir lojik kontrol sağlamaktadır; ancak uygulamanız daha fazla lojik işlemler gerektiriyorsa, CP1 serisi PLC ile programlama gerektirmeyen haberleşme seçeneğini sunan E5_C serisi dijital sıcaklık kontrolörlerini tercih edebilirsiniz. Verileri, dijital sıcaklık kontrolörü ile PLC belleği arasında aktarmak amacıyla okuma/yazma yapmak için kolayca kablolama yapmak ve parametreleri ayarlamak yeterlidir.

Ölçeklenebilir regülasyon çözümleri

Pano üstü kontrol: Kolay ve esnek tasarım (E5CC + NB HMI)

Bu çözüm seçeneği, prosesinizi bildiğimiz klasik yoldan; fakat modern sıcaklık kontrolü ile gerçekleştirir. NB serisi HMI, kolay bağlantı imkanı sunar. Özellikle birden fazla sıcaklık döngüsünü kontrol ederken gerçek zamanlı sıcaklık izleme ve kaydetme işlevlerini ya da daha gelişmiş alarmları eklemek için kontrol parametrelerine erişimi NB serisi HMI üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

 • Genellikle 1 – 3 sıcaklık döngüsü gerektiğinde kullanılır.
 • Kontrol Döngüsü: 1 döngü.
 • E5CC menüsü tamamen özelleştirilebilir. Uygulamanız için gerekli olan parametreleri, CX-Thermo yazılımı aracılığıyla değiştirebilirsiniz.
 • Lojik işlemler sayesinde sıcaklık kontrol fonksiyonlarını tamamiyle yeniden oluşturmanıza imkan sağlar.

Pano içi, özel kontrol: Kolay ve yerden kazandıran tasarım (E5DC + CP1 PLC/NB HMI)

Burada, E5_C ürün ailesindeki özel sıcaklık kontrolörlerimizi kullanarak hassas sıcaklık kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz. Bu regülasyon türü, lojk işlemlere ya çok az ihtiyacınızın olduğu ya da hiç ihtiyacınızın olmadığı sadece sıcaklık kontrolü istediğiniz prosesler için idealdir.

 • Genellikle 1 – 10 sıcaklık döngüsü gerektiğinde kullanılır.
 • Kontrol döngüsü: 1 döngü.
 • Soketi sayesinde sıcaklık kontrolörü hızla takılıp sökülebilir.
 • Bu çözüm yerden de kazandırır: E5DC modelinin genişliği sadece 22,5 mm’dir. Buna rağmen ekranı ve ayar tuşları da mevcuttur.
 • Yedek olarak bir başka E5DC modelini de kullanabilirsiniz.
 • NB serisi HMI ile kolay bağlantı ve parametrelere erişim sunulurken CP1 serisi PLC ile programlama gerektirmeyen haberleşme seçeneği sunulmaktadır.

Pano içi, PLC ile entegre kontrol: Daha fazla kontrol; ancak yine kolay tasarım (Sıcaklık algılama için G/Ç kartı ve 2-PID fonksiyon bloğu ile CP1 PLC)

Bir başka seçenek ise kontrol (G/Ç) sistemiyle gerçekleştirilen “entegre kontrol”’dür. Bu çözüm seçeneği, 2-PID fonksiyon bloğu ile CP1 serisi PLC’yi içermektedir.

 • Genellikle 10’dan fazla sıcaklık döngüsü gerektiğinde kullanılır.
 • Kontrol döngüsü: 2 veya 4 döngü.
 • Sıcaklık kontrolü için CP1 serisi PLC kullanmak, diğer kontrol işlemleri için PLC’nin gerektiği durumlarda idealdir. Sıcaklığı kontrol etmek için tek yapmanız gereken şey, G/Ç ünitenize bir termokupl sensör bağlamak ve 2-PID fonksiyon bloğumuzu kullanmaktır.
 • NB serisi HMI, prosesin sıcaklık değerlerini, alarmlarını ve kontrol reçetelerini göstermektedir. Ayrıca proses veri geçmişine erişimine ve gerçek zamanlı sıcaklık izlemesine de imkan sağlar.
 • CP1W-TS003 G/Ç kartını 4 termokupl girişi olarak ya da 2 termokupl girişi ve 2 analog giriş olarak kullanabilirsiniz.
 • CP1W-TS004 G/Ç kartını ise 12 adete kadar termokupl girişi olarak kullanabilirsiniz.

Sıcaklık kontrolü hakkındaki bilinmesi gerekenler

Omron, dünyanın tercih ettiği sıcaklık kontrolörü üreticisidir. Dünyada 7 gün, 24 saat, her 30 saniyede bir Omron sıcaklık kontrolörü satılmaktadır. Üretimi, en yüksek kalite standartlarındadır ve yüksek MTBF (Arızalanmadan Geçen Ortalama Süre) değerlerine sahiptir. Örneğin; E5CC serisi, 270.000 saat gibi çok yüksek bir MTBF değerine sahiptir.

Tüm Omron PID kontrolörleri, hem iyi adım tepkisi hem de iyi bozucu cevabı sağlayarak hassas sıcaklık kontrolüne imkan sağlayan eşsiz, yüksek standartlara sahip 2-PID algoritmasını kullanmaktadır.

www.industrial.omron.com.tr