Ana sayfa OTOMASYON OKULU Hengstler SPC Sayıcı: Kendi Enerjisi İle Çalışıyor Ve Dış Müdahalelere Karşı Dayanıklı

Hengstler SPC Sayıcı: Kendi Enerjisi İle Çalışıyor Ve Dış Müdahalelere Karşı Dayanıklı

PAYLAŞ

Hengstler ticari gaz ve su ölçümü uygulamaları için yeni bir sayıcı geliştirmeye başladığında, şirketin iki temel amacı vardı. Güç kaynağı veya batarya ile çalışmanın getirdiği kısıtlamaları ortadan kaldırmak için kendi enerjisi ile çalışmasını sağlamak ve geleneksel sayaçlarda bulunan mekanik ölçüm doğruluğuna zarar verebilen manyetik etkilere karşı dayanıklı kılmak. Hengstler, araştırmalarının sonucunda SPC (Kendi Enerjisi ile Çalışan Sayacı) ürününü küresel pazara sundu. Basit, yenilikçi ve uygun maliyetli olan SPC, ATEX sertifikasına sahip olup, şok ve vibrasyon direnci konusunda da oldukça iddialı.

Tedarikçi firmalar için, ticari müşterilerin fatura tutarlarının belirlenmesinde, gas/sıvı akışının oranını veya hacmini hatasız bir şekilde ölçmek çok önemlidir. Burada, ürün sağlayıcı firmalar akış ölçüm tedarikçilerinin uzmanlığına başvuruyorlar ve sayıcıların teknolojisinin doğruluğunun güvenilirliği en önemli faktördür.

Ancak gaz/sıvı ölçümüne yönelik çeşitli işlevler gerçekleştirmek için sağlanan elektronik veya diğer devre sistemleri için bir güç kaynağı gereklidir. Bazı uygulamalarda, bağımsız bir güç kaynağı halihazırda mevcut olabilir ancak her zaman bulunamayabilir, örneğin çok geniş alanlara yayılan gaz boru hattı uygulamaları için bu durum ekstra maliyet anlamına gelmektedir.

Ayrıca şebeke gücüyle çalışan cihazlarda, sıkça yaşanan güç kesintisi veya düzensiz gerilime sahip şebekeden dolayı çok büyük sorunlar yaşanabilmektedir. Alternatif olarak batarya ile çalışan cihazlar batarya ömrü, maliyet ve zorlu koşullardaki dayanıklılık gibi kısıtlamalardan dolayı sadece sınırlı çözümler sunabilir. Buna ek olarak, batarya arızası veya batarya eksikliği nedeniyle çalışmayı durduran cihazlara kıyasla, SPC sayıma devam eder.

Bunu göz önünde bulundurarak, Hengstler, kesin ve güvenilir gaz/sıvı ölçümleri gerçekleştirirken aynı zamanda bu ölçümler için gereken enerjiyi kendi sağlayan bir akışkan sayıcı geliştirdi. Kompakt yapılı (38mm çap) SPC, elektriksel darbe sinyallerini (pulse), hareket eden akışkanların kinetik enerjisi ‘pulse wire’ teknolojisinden yararlanarak sağlıyor.

Bu yenilikçi, kendi enerjisini sağlayan ürün, ayrıca içerdiği hafıza sayesinde herhangi bir ölçüm verisi kaybı olmaksızın kolaylıkla yer değiştirebilmektedir. Ölçüm değeri yeni bir kayıt eklendiğinde otomatik olarak gösterilecektir ve böylece sürekli olarak faturalama sağlayacaktır. Hengstler SPC tek bir hareketli parça, mil, içerdiği için neredeyse sıfıra yakın aşınma yaşıyorr. Bu sayede arıza maliyetleri ve oluşabilecek zaman kaybı açısından tasarruf sağlıyor.

Dışarıdan gelebilecek darbelere karşı koruma açısından, cihaz kalıcı FRAM hafızası ve güçlü koruyucu mıknatıslar içeriyor. Buna ek olarak ölçer hacimleri kıyaslanabilir ve belirlenen aralıklarda uyarı verebilir.

Her bir SPC, NAMUR, UART, M BUS, I²C veya kablosuz sistemler de dahil olmak üzere çeşitli haberleşme protokol seçimlerine göre ayarlanabilir. Diğer bir avantajı ise ATEX sertifikası; 300g darbe direnci, 20g titreşim direnci, IP20 koruma derecesi, kolay-hızlı kurulum ve tüm gaz/sıvı türlerine uyumluluk sağlar.

Yeni Hengstler SPC harici bir beslemeye ihtiyaç duymadan her zaman, her yerde ve her türlü ürünü sayma özgürlüğü sağlır.

www.hengstler.com