PAYLAŞ

Endüstriyel Ethernet hiç olmadığı kadar hızla büyüyor ve şu anda pazarın %38’ini oluşturuyor. EtherNet/IP küresel açıdan endüstriyel Ethernet alanında birinci sıradadır ve ardından PROFINET gelmektedir. Ancak, klasik endüstriyel ağ şebekeleri %58 oranı ile hala endüstriyel ağların bölünmüş dünyasına hakimdir ve PROFIBUS en çok kullanılan endüstriyel ağdır. Buna ek olarak, Nesnelerin İnterneti ilk defa programa dahil edilen kablosuz teknolojileri yönetiyor.

Endüstriyel Ağ Şebekeleri Ve Endüstriyel Ethernet Ve Kablosuz

HMS’nin 2015 içerisinde Fabrika Otomasyonunda yeni kurulan düğüm sayısına dayanan 2016 yılına yönelik tahminidir. Tahmin çeşitli pazar araştırmaları ve HMS’nin kendi satış istatistiklerine dayanmaktadır.

HMS Industrial Networks artık endüstriyel ağ pazarının yıllık analizini sunuyor. Endüstriyel iletişim ve Nesnelerin İnterneti için bağımsız bir ürün ve hizmet sağlayıcısı olarak, HMS’nin endüstriyel ağ pazarına yönelik önemli bir iç görüsü vardır. 2016 yılında endüstriyel iletişim için gördükleri bazı trendler burada sunulmuştur.

Endüstriyel Ağ Şebekesi Büyümeye Devam Ediyor

Küresel bağlamda fabrika otomasyonu içerisinde kurulan yeni düğümlere bakıldığında, endüstriyel ağ şebekeleri %58’lik bir oran ile hala pazarda en çok kullanılan ağ türüdür. Kullanıcılar basitlik, geleneksellik ve güvenilirlik istediği için endüstriyel ağ sistemleri her yıl yaklaşık %7 oranında artmaktadır. Pazarda yaygın durumdaki endüstriyel ağ sistemi PROFIBUS’tur (endüstriyel Ethernet de dahil olmak üzere toplam dünya pazarının %17’si) ve ardından Modbus (%7) ve CC-Link gelmektedir (%6).

Endüstriyel Ethernet Daha Da Hızlı Büyüyor

HMS’ye göre endüstriyel Ethernet geçtiğimiz yıllara göre daha hızlı büyüyor ve daha fazla pazar payı elde ediyor. Geçen yılki %34 oranına kıyasla, %20’lik büyüme oranı ile Ethernet artık küresel pazarın %38’ini oluşturuyor. EtherNet/IP %9 ile bir numaralı Ethernet ağıdır ve ardından PROFINET (%8) geliyor. Sırasıyla EtherCAT, Modbus-TCP ve Ethernet POWERLINK markaları onu takip ediyor.

HMS Pazarlama Müdürü Anders Hansson şunları kaydetti; “Kurulan yeni düğümler açısından endüstriyel Ethernet’e dair hızlı bir eğilim görüyoruz. Ancak, endüstriyel otomasyon tutucu bir pazardır ve endüstriyel Ethernet’in endüstriyel ağ sistemlerini geçmesi için uzun bir zaman gerekecektir.”

Kablosuz Geliyor

İlk defa kablosuz teknolojiler dünya endüstriyel ağ pazarında %4’lük bir oran ile giriş yapmıştır. WLAN en yaygın olanıdır ve ardından Bluetooth gelmektedir. Anders Hansson; “Nesnelerin İnternetini kablosuz teknolojiler için büyük bir sürücü olarak görüyoruz. Kablosuz yeni otomasyon yapıları için açıktır ve tabletler veya akıllı telefonlar gibi Kendi Cihazını Getir (BYOD) çözümleri de dahil olmak üzere makine bağlanabilirliği ve kontrolü için gittikçe daha çok düşünülüyor.”

HMS Industrial Networks Pazarlama Müdürü Anders Hansson

Bölgesel Gerçekler

Avrupa ve Orta Doğu’da PROFIBUS önde gelen ağdır ancak PROFINET en hızlı büyüme oranına sahiptir. Ardından gelenler EtherCAT, Modbus-TCP ve POWERLINK’tir. Birleşik Devletler pazarında EtherNet/IP’nin DeviceNet’i pazar payları açısından geçtiği CIP ağları tarafından hakimiyet kurulmuştur. Asya’da herhangi bir ağ gerçek pazar lideri olarak öne çıkmamaktadır – PROFIBUS, PROFINET, Ethernet/IP, Modbus ve CC-Link yaygın olarak kullanılıyor. EtherCAT kendisini önemli bir ağ olarak göstermeye devam ediyor ve CC-Link IE Alanının benimsendiğine dair erken belirtiler bulunuyor.

Gittikçe Daha Fazla Cihaz Bağlanıyor

Anders Hansson; “Sunulan rakamlar endüstrideki meslektaşlarımızın iç görülerini, kendi satış istatistiklerimizi ve genel pazar algısını göz önünde bulunduran konsolide görüşümüzü yansıtıyor. Endüstriyel Ethernet’in hızla büyüdüğünü ve kablosuz teknolojilerin kendine yer edindiğini görmek ilgi çekicidir. Ancak tamamıyla açık olan şey müşterilerin endüstriyel ağ sistemi, endüstriyel Ethernet ve kablosuz ağlara bağlanabilirlik talep ettiği müddetçe ağ pazarının bölünmüş bir şekilde kalacağıdır. Her şeyi hesaba katarsak endüstriyel cihazlar gittikçe Endüstriyel Nesnelerin İnterneti ve Endüstri 4.0 gibi trendler ile daha da bağlı ve büyür hale gelmektedir. Uzun süreli sloganımız olan ‘Bağlayıcı Cihazlar’ ile HMS bu trendlerde büyümeye oldukça uygundur.”