Ana sayfa Hot topıcs/Güncel HONEYWELL; GAZLI ISITMA, KONTROL, SAYAÇ VE TEKNOLOJİLERİ FİRMASI ELSTER’İ BÜNYESİNE KATIYOR

HONEYWELL; GAZLI ISITMA, KONTROL, SAYAÇ VE TEKNOLOJİLERİ FİRMASI ELSTER’İ BÜNYESİNE KATIYOR

PAYLAŞ

Honeywell, yaptığı açıklama ile, ticari, endüstriyel ve konut ısıtma sistemleri için termal gaz çözümlerinde ve gaz, su ve elektrik sayaçlarında ve ayrıca akıllı sayaçlar ile yazılım ve veri analizi çözümlerinde lider üreticilerden Melrose Industries PLC’nin Elster Birimi’ni 5.1 Milyar ABD Doları karşılığında satın almak için anlaştığını duyurdu. Elster ayrıca, gaz sektörü için akış bilgisayarları ve regülatörleri de imal ediyor. Elster’in 2015 yılında uzlaşı (konsensüs) tabanlı satışlarının 1.8 milyar ABD Doları olduğu tahmin ediliyor. Satış fiyatı, Elster’in 2015 yılı için tahmini faiz, vergi ve amortisman öncesi (FAVÖK) uzlaşı (konsensüs) tabanlı kazancının yaklaşık 12.6 katına denk geliyor; satın almanın 2016 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşmesi bekleniyor. Anlaşma, mutat kapanış şartlarının yanı sıra düzenleyici makamların değerlendirmesine ve Melrose hissedarlarının oyuna da tâbi.

Honeywell’in Başkanı ve CEO’su Dave Cote yaptığı açıklamada, “Elster’in satın alınması Honeywell’in hissedarları için gelecekte güçlü getiriler sağlayacaktır, çünkü bu alım – hem organik hem de inorganik büyüme fırsatları yaratarak – küresel olarak büyüme profilimizi artırmaktadır ve tamamlayıcı teknolojilerimiz, yazılım bilgimiz ve Hızlı Büyüyen Bölgelerdeki varlığımız vasıtasıyla Honeywell bu şirketi etkili biçimde işletebilir ve büyümesini hızlandırabilir,” dedi. “Elster, mükemmel teknolojilere, markalara, enerji verimliliği teknik bilgisine sahip ve küresel olarak varlık gösteriyor; biz tüm bu özellikleri geliştirmek üzere konumlanmış bulunmaktayız. Elster ayrıca, Honeywell’in satın alma hedefleri için ticari büyümeye ve küresel varlığın artırılmasına katkı sağlayacak yeni bir platform sunuyor. Bu satın almanın Honeywell portföyüne katkılarını hemen göreceğiz; bu katkılar 2016 ve 2017’de hızlanarak artacaktır. Bu, Honeywell ve hissedarlarımız için mükemmel bir alım.”

Cote; “Elster’in satın alınması, disiplinli M&A yaklaşımımıza ve entegrasyon sürecimize sadık olduğumuzu kanıtlıyor, çünkü bu bize çok uygun bir model. Son on yılda, gelirlerimize yaklaşık 12 milyar ABD Doları civarında katkı sağlayan 80’den fazla satın alma gerçekleştirdik. Büyüme profilimizi artırmak için uygun satın alma fırsatlarını takip etmeye devam edeceğiz. İşimizi büyütmek, küresel konumumuzu genişletmek ve uzun vadede hissedarlarımıza önemli getiriler sağlamak üzere, Elster’i işletme modelimizin ve temel süreç girişimlerimizin yayılımı için büyük bir fırsat olarak görüyoruz. Honeywell İşletim Sistemi (HOS), Elster’in tüm faaliyetlerinin büyümesini ve kârlılığını artıracak yeni sinerjilerin oluşturulmasında önemli bir faktör olacak” dedi.

Elster, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Birleşik Krallık ve Slovakya’daki tesislerinde yaklaşık 6,800 kişiyi istihdam ediyor. Şirket, yalnızca son 10 yıl içinde devreye alınan 200 milyondan fazla sayaç modülü ile etkileyici bir kurulu sisteme sahip.