PAYLAŞ

Leroy-Somer’in geliştirdiği IMfinity® asenkron motor dizisi, Sıvı Soğutmalı (Liquid Cooled, LC) serisinin katılmasıyla daha da genişledi. Zorlu ortamlara dayanmak ve özel ihtiyaçları karşılamak üzere tasarlanmış olan LC motor dizisi, yüksek güvenilirlik, enerji tasarrufu ve tesislere kolay entegrasyon açısından en kapsamlı müşteri beklentilerini karşılamakta önemli bir adım oluşturuyor.

Performansı geliştiren bir tasarım

IMfinity platformunun başarısı ve güvenilirliği üzerinde yükselen LC motorlar en yüksek elektrik ve mekanik performansa ulaşır ve bazı yenilikçi özelliklere sahiptir:

• En yeni nesil gövde mahfazası DE ve NDE rulmanlar için dökme demir veya çelik flanşlar içerir ve mükemmel ısı dağılımı sağlar

• Gelişmiş soğutma sistemi
ısıl verimliliği sağlar, sabit moment gerektiren uygulamalar için motorun değişken hızlı bir sürücüyle birlikte kullanılmasını mümkün kılar

• Azaltılmış gürültü düzeyi,
hava ile soğutulmuş motorlara kıyasla (fan olmadığı için) ortalama olarak -10 ile -20 dB (A) arası daha azdır ve mükemmel konfor sunar

• Geliştirilmiş modülerlik, çelik tasarımı mevcut tesislere yerleştirilebilmesi açısından esneklik sağlar

LC motorların sıvı soğutma sistemi, gövde mahfazasının çevresinde su ile çalışır ve önemli ek avantajlar sunar: güç-ağırlık oranı daha yüksektir (aynı motor gövde boyutlarında daha fazla güç) ve küçüklük (hava ile soğutulan motora kıyasla %25 oranına kadar daha küçük hacim) sayesinde bir makineye veya sisteme daha kolay ve daha ucuz entegrasyon. Ayrıca, LC teknolojisi havalandırma teçhizatı gibi dış unsurları da gereksiz kılar.

Enerji etkinliğini optimal hale getiren bir tasarım

Yeni IMfinity® asenkron motor dizisine dayanan LC serisi, IEC 60034-30-1 ile tanımlanan verimlilik düzeylerine ulaşacak şekilde tasarlanmıştır. Standart olarak, LC motorlar 150 ile 1500 kW arasında IE3 Premium düzeyindedir.

Değişken hız durumlarında kullanım için ideal olan LC motor, geniş bir hız yelpazesinde nominal moment düzeyini korumak için termal rezerv gibi belli özellikleri standart olarak entegre edecek şekilde tasarlanmıştır. Özel ihtiyaçları karşılamak için, istenirse, güçlendirilmiş sargı izolasyonu ve izolasyonlu rulmanlar gibi seçenekler de sunulabilir ve hassas konumlandırma gerektiren uygulamalar için motora bir kodlayıcı da eklenebilir.

Kullanımı kolay olan değişken hız, çalıştırma kârlılığına hemen katkıda bulunur: %50’ye kadar enerji tasarrufu (uygulamaya ve çalıştırma koşullarına bağlı olarak) ve sürecin iyileştirilmesi ve arıza süresini azaltması sonucunda daha yüksek üretkenlik. Dolayısıyla, yatırım geri dönüşü son derece hızlıdır.

Güvenliğe ve güvenilirliğe öncelik veren bir tasarım

Dış tehlikelere karşı korunma sağlayan isteğe bağlı IP56 veya IP65 korunmasından yararlanan LC dizisi, su devresinin güvenilirliğini denetlemek amacıyla bir su sızıntısı dedektörüyle donatılmıştır.

Diğer bir seçenekte ise, hem ortam ısıtıcıları motora ilk çalıştırma esnasında güvenlik sağlar, hem de sargı ve uç mahfazadaki termal koruma motorun ısısını kontrol eder ve denetler.

Bakımı kolaylaştıran bir tasarım

Sektörün ihtiyaçlarından ödün vermeden çalıştırma maliyetlerini düşürmek üzere geliştirilmiş olan LC motorlarda patentli bir tasarıma sahip, nefes alabilen (geçirgen) bir membran bulunur. Tamamen su geçirmez (IP 66 minimum) olan bu özellik; normalde boşaltma tapaları arındırılan yoğuşma suyunu önemli ölçüde azaltır.

Hava akımı kirlenme yaratmadığı için Sıvı Soğutmalı teknoloji temiz bir çevre sağlar. Dahası, motorun atık ısısı soğutma devresi tarafından giderildiği için çevre ısısı da etkilenmez. Bu nedenlerle, tesisatın hava kirliliği ve yüksek ısı nedeniyle aşınması ve arıza yapması riski önemli ölçüde azaltılmış olur.

Bu güvenilirlik, müşteri sistemlerinin içinde motorun bakımının kolayca yapılabilmesini sağlar.

Seçilmesi-kolay ve kurulumu-kolay bir çözüm olan bu yeni LC motorlar özellikle; plastik & kauçuk, test düzenekleri, endüstriyel soğutma sektörleri, deniz ve nükleer uygulamalar ve gıda & hayvan yemi sektörlerinde kırma makineleri için tavsiye edilir.


Başlıca özellikleri:

– Gövde boyları: 315 – 500 (< 315 ve > 500 istek üzerine)
– Gerilim: 315 – 450 mm için 400 V / 500 mm için 690V
– Kutup sayısı: 2, 4 & 6
– Güç: 150 – 1,500 kW
– Frekans: 50 veya 60 Hz
– İzolasyon sınıfı: F veya H
– Montaj: B3, B35 ve V1 (başka konumlar istek üzerine)
– Çift motor plakası: DOL + değişken hız özellikleri

www.EmersonIndustrial.com/Automation