Ana sayfa Industry News/Endüstri Lupamat Kompresör Pandemi Döneminden Güçlenerek Çıkıyor

Lupamat Kompresör Pandemi Döneminden Güçlenerek Çıkıyor

PAYLAŞ
Lupamat Yurt İçi ve Yurt Dışı Pazarlama Müdürü Tolga Kaynar

Kompresör sektörünün öncü markalarından Lupamat, sağlığı ön planda tutan ürünleri ile bu zorlu süreçten büyüyerek çıkıyor. Ar-Ge çalışmalarını arttıran firmanın son dönem stratejilerini ve gelişimini Yurt İçi ve Yurt Dışı Pazarlama Müdürü Tolga Kaynar ile konuştuk.

* Covid-19 salgını yayılmasından itibaren süreci nasıl yönetiyorsunuz ?

Bildiğiniz gibi Covid-19(Koronavirüs Salgını) bütün dünyayı etkisi altına aldı. Salgın henüz ülkemizde görülmediği halde süreci başlatmıştık. Tabii ki önceliğimiz çalışanlarımızı, çalışanların ailelerini, iş ortaklarımızı ve tedarikçilerimizi bu salgından korumaktı. Bu sebeple süreci yakından takip eden ve yöneten bir ekip oluşturduk. Üretim ve tedarik faaliyetlerimizin kesintisiz yapılabilmesi için resmi makamların yönlendirilmeleri takip ettik ve gerekli tüm önlemler alındı. Bu süreçte personellerimizin önemli bir kısmı evden dijital ortamda çalışmaya başladı. Dijital araçları kullanarak iletişimimiz kesintisiz devam etmesini sağladık ve bu durumu sürdürüyoruz. Üretim ve sevkiyat süreçlerimizin aksamaması için bu departmanlarımızda çalışan arkadaşlarımız dönüşümlü olarak çalışmalara devam etmekteler. Fabrikamız, ofislerimiz ve araçlarımız periyodik olarak dezenfekte ediliyor ve bütün tedarikçi ve müşteri ziyaretleri askıya alınmış olup görüşmeler internet üzerinden yapılmaya devam ediyor. Alınması gereken önlemler ve olası hastalık belirtilerini gösteren yönergeler oluşturuldu. Bütün altyapımızla en kötü senaryolara hazır olduğumuzu belirtmek isterim.

* Satış sonrası için almış olduğunuz önlemlerden kısaca bahsedebilir misiniz.

Satış sonrası departmanımızda  bütün ürünler teslim öncesinde dezenfekte edilmektedir. Bu bölümde çalışan personellerimizin hijyen kurallarına göre hareket etmelerini; maske, eldiven, koruyucu gözlük ve düzenli olarak dezenfektan kullanmalarını sağlıyoruz.

* Bu salgında bütün sektörler etkilendi. Basınçlı hava kullanımında sektörünüzde ne gibi değişiklikler oldu ?

Bildiğiniz gibi basınçlı hava hayatımızın her alanında kullanılmaktadır. Tabi dediğiniz gibi bütün sektörler bu süreçte etkilendi. Salgın sürecinde önceliklerimiz sağlık, gıda, içecek, ilaç, koruyucu ekipman olduğu için bu sektörlerde bir duraksama söz konusu olmadığı gibi ciddi bir talep artışı da kaydedilmiştir. Özellikle hastanelerde basınçlı hava kullanımlarının kesintisiz performans sağlaması ve sürdürebilirliği oldukça önem kazandı.

Bizim bu sektöre özel %100 yağsız ve ISO 8573-1 (Class zero) sertifikasına sahip ürünlerimizin satışlarında ciddi bir artış gözlemlenmiştir.

* Class Zero (ISO 8573-1) sertifikasından kısaca bahsedebilir misiniz?

ISO 8573-1’ün ilgili kısmı, havanın belirtildiği veya ölçüldüğü basınçlı hava sistemindeki konumdan bağımsız olarak parçacıklara, suya ve yağa göre basınçlı hava saflık sınıflarını belirtmektedir.

İçecek sektörüne sunduğunuz hizmetler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Özellikle pet şişe dolum tesislerinde kullanılmak üzere %100 yağsız ve Class Zero sertifikasına sahip yüksek basınçlı hava kompresörünün Türkiye’deki ilk üreticisi olduğumuzu hatırlatmak isterim. Ar-ge’ye yapmış olduğumuz yatırımlar neticesinde 2019 yılında tamamlayarak piyasaya sürmüş olduğumuz CO2 kompresörümüzün de Türkiye’deki ilk üreticisiyiz.

* CO2 kompresörünüz hakkında kısaca bilgi verir misiniz ?

CO2(Karbondioksit) kompresörü ambalajın içine bakteri girmesini engelleyerek ürünün uzun süre dayanmasını sağlamaktadır.

*Kompresör yapısı hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Sistem, atmosfere CO2 gazı çıkışı olmadan kapalı çevrim olarak çalışacak şekilde tasarlanmıştır. CO2 gazı aşındırıcı bir gazdır. Vanalar, dirsekler, manşonlar, flanşlar, çarpmalar, ısı eşanjör parçalarının tümü paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Kullanılan tüm kritik malzemeler paslanmazdır. Kompresör uzun ömürlüdür. CO2 kompresöründe, gelişmiş 10 ”TFT LCD dokunmatik ekranlı kullanıcı paneli kullanılmaktadır. Sisteme basınç altında beslenen CO2 gazı % 100 yağsızdır. Bu nedenle içecek, ilaç, gıda ve sağlık sektörlerinde kullanım için uygundur. CO2 kompresöründe, karbondioksit gazı deşarjı atmosfere değil kompresör emişine geri döndürülür, böylece enerji tasarrufu sağlanmaktadır.