Ana sayfa Industry News/Endüstri NSK EUROPE NİŞ PAZARLARA DAHA FAZLA ODAKLANACAK

NSK EUROPE NİŞ PAZARLARA DAHA FAZLA ODAKLANACAK

PAYLAŞ

Endüstrinin önemli oyuncularından NSK, Avrupa’daki yapılanmasında önemli yenilikler yapmaya hazırlanıyor. NSK Europe Endüstri İş Birimi (EIBU) Direktörü Michael Preinerstorfer, NSK’yı Avrupa pazarında 15-20 niş piyasada lider haline getirmeyi hedefleyen planlarının ana hatlarını anlattı.

 • NSK’nın şimdiye kadarki organizasyon yapısını anlatır mısınız?

Organizasyonumuz, üç ana segmentte (sektör/OEM, satış sonrası ve elektrik) yaklaşık 50 ülkenin ihtiyaçlarına hizmet verecek şekilde yapılandırıldı. Sektör/OEM alanında; pompaları, kompresörleri, rüzgar türbinlerini, takım tezgahlarını, demiryolu teknolojisini, tarım, madencilik ve çelik endüstrisini içeren uygulamaları kapsıyoruz. Sektörlerin her biri, bölgesel olarak görevlendirilmiş bir sektör yöneticisi tarafından koordine ediliyor.

 • Neden bu yapının değiştirilmesi gerekiyor?

Müşterilerimize daha hedeflenmiş ve bireysel şekilde hizmet verebilmek için, hizmetlerimizi optimize etmek istiyoruz. Bunu düşünerek, haddehaneler veya petrokimyasallar gibi, deneyimimiz ve teknik bilgimizin sonucunda müşterilerimize özel katma değer sağlayabileceğimiz 15-20 niş piyasayı belirlemek amacıyla kullanılacak “seç ve odaklan” adlı yeni bir strateji tasarladık. Bu strateji, müşteriye elimizdeki standart ürünleri kullanarak daha hızlı ve özel çözümler sunmamızı sağlarken, bir yandan her niş için özel bir ürün stratejisi belirleme fırsatı verecek.

 • Ülke organizasyonlarınızın yapısı değişecek mi?

Evet, bunların yerini üç bölge için organizasyonlar alacak: Orta Avrupa, Batı Avrupa ve büyümekte olan piyasalar. Gelecekte, bölgelerin her birinde müşterilere ve bayilere ayrı ayrı hizmet verilecek. Bu bölgelerde piyasada iyi bir konumda olduğumuz için büyümekte olan piyasaların (Doğu Avrupa, Rusya, Türkiye, Güney Asya ve Afrika) özel bir potansiyel sunduğuna inanıyorum.

 • Satış Sonrası alanında neler değişecek?

Satış Sonrası; Endüstriyel Satış Sonrası ve Otomotiv Satış Sonrası olarak ikiye ayrılacak. Endüstriyel Satış Sonrası için kilit müşteri yönetimi güçlendirilecek ve MRO (bakım, onarım ve kontrol) ve NSK AIP (Değer Katma Programı) için ekipler genişletilecek. Yeni pazarlama konseptinin başlaması ile birlikte, Otomotiv Satış Sonrası konusunda, gelecek birkaç yılda satışlarda önemli bir artış elde etmeyi amaçlıyoruz.

 • NSK Europe, satış sonrası aksesuarları ile AIP’sini (Değer Katma Programı) genişletiyor. Bunlar şu anda mevcut mu?

Endüstriyel Satış Sonrası alanında, sorun çıkması durumunda müşterileri destekleyebilecek 15 eğitimli durum izleme uzmanımız bulunuyor. 2015 yılı sonuna kadar, şaft ve kasnak hizalanmasına yardımcı olan lazer hizalama araçlarının yanı sıra rulmanların takılması ve çıkartılması için aletler sunacağız.

 • Yeni yapının AIP üzerinde etkisi ne olacak?

AIP oturmuş ve kanıtlanmış bir araç ve bugüne kadar NSK’nin tüm sektörlere sürdürülebilir ve başarılı destek sağlayarak müşterilerin yılda 50.000 Euro – 1 milyon Euro arasında tasarruf etmesine olanak sağladığı görüldü. Bundan sonra, belirlenmiş olan 15-20 nişte uzmanlığımızı çok daha etkili şekilde sunmak için müşterilerle yapılan incelemeler çok daha odaklanmış olacak. Tabii ki, AIP diğer alanların tümünde de devam edecek.

 • OEM’ler için hangi değişiklikler planlanıyor?

Daha önce, OEM müşterileri sektör / OEM alanının sorumluluğuyken, Satış Sonrası alanındaki dağıtım uzmanları MRO (bakım, tamir ve onarım) ile ilgileniyordu. Bundan sonra, özel bir sektör yöneticisi MRO, OEM ve AIP projeleri için destek sağlayacak. Bu özel uzman, mühendislik ekibine aktarılmak üzere sektörle ilgili kapsamlı bilgi sunacak. Sonuç olarak, özel müşteri çözümleri geliştirebileceğiz.

NSK_Logo.svg

 • Gelecekte, önemli müşterilere nasıl hizmet verilecek?

Planımız, oldukça sektöre odaklı bir prosedür uygulamak. Bu oluşumda müşteri yöneticisi, ‘müşteri için tek bir yüz’ prensibine uygun olarak, Avrupa genelindeki yetkili olarak ulusal sınırların ötesinde anahtar müşterilerden sorumlu olacak.

 • Nihai kullanıcı eğitim programları genişletilecek mi?

Evet, Avrupa’da 15 eğitim merkezi kuruluyor. Böylece, 2017 yılına kadar NSK, her yıl 10.000 kullanıcıya eğitim verecek. Eğitim için özel taleplerin mevcut olduğu büyümekte olan pazarlara özellikle dikkat edeceğiz. Ürünlerimizle uygulama düzeyinde bütünleşmek, müşterilerin NSK markası ile daha yakın bağlantı kurmasına yardımcı oluyor.

 • Avrupa’da hangi endüstriyel sektörler en fazla gelecek vaat ediyor?

NSK, Avrupa’da piyasa lideri olarak, rüzgar türbin dişli kutuları konusunda piyasada güçlü bir konuma sahip. Bu alandaki çabalarımız yoğunlaşmaya devam edecek. Demiryolu teknolojisi sektöründe de bir potansiyel mevcut. Örneğin, NSK Japonya piyasasında lider durumda ve bu uzmanlığını Avrupa pazarına aktarıyor. Fransız demiryolu operatörü SNCF’de 320 km/saat hıza ulaşabilen trenlerle saha testleri yapılıyor. Medikal teknolojinin de geleceği oldukça parlak görünüyor. Özellikle dişçilik sektöründe kullanılan 3 mm çaplı NSK delme rulmanları 40.000 rpm’ye kadar hızlarda dönebiliyor.

 • Çok şey planlıyorsunuz; yeni yapı ne zaman yürürlüğe girecek?

2015 yılı sonuna kadar her şey yürürlüğe girecek, gelecek yıl yapılacak olan yüzüncü yıl kutlamalarına hazır olacak. EIBU yeni yapı ile birlikte, NSK Başkanı Norio Otsuka tarafından 2016 yılı için koyulan 7 milyar Euro ciro hedefine ulaşmaya yardımcı olma amacı doğrultusunda çalışacak.

NSK Kimdir?

100 yıla yaklaşan geçmişi ile NSK, (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) yerel bir rulman tedarikçisinden, küresel pazarda faaliyet gösteren rulman ve otomotiv ürünleri tedarikçisine dönüşmüş bir Japon firmasıdır. Bugün NSK 30 ülkede 31.000 çalışanıyla faaliyet göstermektedir. Mart 2015 raporlarına göre mali yılında 975 Milyar Yen’in üzerinde satışa erişmiştir. NSK, eksiksiz rulman portföyüne ilave olarak, hassas parçalar ve mekanik ürünler ile birlikte otomotiv endüstrisi için tekerlek rulman üniteleri ve elektrikli direksiyon sistemlerinin de dahil olduğu sistem ve destek parçaları geliştirmekte ve üretmektedir.

NSK’nın 1963 yılında Avrupa’daki ilk yan kuruluşu Almanya’nın Düsseldorf kentinde ve Avrupa’daki ilk üretim tesisi ise 1976 yılında İngiltere’nin Peterlee kentinde hizmete başlamıştır. Günümüzde NSK Avrupa kıtası dahilindeki satışlarını İngiltere, Polonya ve Almanya’ daki üretim tesisleri, Almanya, Hollanda ve İngiltere’deki lojistik merkezleri ve Almanya, İngiltere ve Polonya’daki teknoloji merkezleriyle desteklemektedir. 1990 yılında ise İngiltere’nin Newark kentinde, ünlü Avrupalı rulman üreticisi olan UPI grubunu satın alarak, rulman markası olan RHP markasını bünyesine katmıştır. Ayrıca NSK geniş bir yetkili distribütör ağı da geliştirmiştir. Endüstriyel, lineer ve hassas ürün teknolojileri (EIBU), otomotiv endüstrisi için rulmanlar ve direksiyon sistemleri (EABU ve ESBU) olmak üzere uygulama odaklı üç ana iş birimine ayrılmıştır. Bu organizasyonda, NSK Avrupa Mart 2015 sonuçlarına göre 3,500 çalışanı ile 1 Milyar Euro’nun üzerinde ciro elde etmiştir.