PAYLAŞ

Newton Tesla Britanya’nın değişken hızlı tahrikler alanında önde gelen uzmanlarından ve tüm dünyada fabrika ve tesislere gelişmiş otomasyon sistemi tedarikçilerindendir. Mitsubishi ürünlerinde uzmanlaşarak 1987 yılından beri tahrik ve inverterler ile çalışmaktadır.

Bir otomasyon sistemini işleme alırken, genellikle tüm sorunları tek bir seferde çözmek zordur. Genellikle beklemeniz gereken belirli süreçler veya her şey %100 tamamlanana kadar kurulması gereken başka sistemler vardır. Bu da bölgeye birkaç defa gidip gelmenizi gerektirir ve pahalı ve zaman harcayan servis seyahatlerine neden olur.

Bir başka sorun ise fiziksel erişimdir. Newton Tesla İdari Müdürü ve tahrik sistemi uzmanı George Newton şunları kaydetti: “Bazı bölgelerde özel izinlere ihtiyacımız vardır aksi takdirde tahriklerimize erişimimizi sınırlandırılır. Örneğin son zamanlarda Amerika’da bir gümüş ve platinyum işleme tesisi için bir sistem kurduk. Güvenlik o kadar sıkıydı ki makine işleme alma mühendisimiz bölgeye herhangi bir alet, cep telefonu ve dizüstü bilgisayarını getiremedi. Bu da bölgede işleme almanın zorluklarındandır.”

Sürüş sistemlerine uzaktan erişebilmek için, Newton Tesla bir süredir uzaktan yönetim sistemi arıyordu ancak herhangi bir sistem taleplerini karşılayamamıştı.

George Newton açıklamalarına devam etti: “Uzaktan yönetim sisteminin karışık olacağına dair endişelerim her zaman mevcuttu – bir bağlantı kurmanın zor olacağı ve her şeyden önce bağlantının istikrarlı olmayacağı ve bunun da eğer bir PLC programlıyorsanız bir sorun yaratabileceği gibi. Ancak Netbiter’i bulduğumuzda, şaşırtıcı derecede kolaydı.”

Nasıl çalışıyor

Newton Tesla yeni bir tahrik sistemi tedarik ettiğinde, tahriği kontrol edecek olan Mitsubishi PLC’lerine Netbiter EC350 geçidini bağlarlar. Netbiter hücresel ağ ile iletişim kurar ve PLC’den bulut-bazlı Netbiter Argos hizmetine veri gönderir. www.netbiter.net adresine giriş yaparak, Newton Tesla işletim frekansı, çalışma saati, enerji tüketimi gibi verileri görebilir.

“Uzaktan Erişim” işlevini kullanarak aynı zamanda tahrik sistemlerinin hata ayıklaması, programlama ve işleme alma operasyonlarını gerçekleştirebilecekleri PLC’ye yönelik güvenli bir veri tüneli kurmak için geçidi de kullanabilirler. Tüneli açarlar ve Mitsubishi PLC’lerine bölgeden bağlanıyormuş gibi erişebilirler.

Bağlantı istikrarı önemlidir

Bir PLC programlarken, programlamanızı bozabileceği ve sistem arızasına neden olabileceği için bağlantınızın kopmasını istemezsiniz. Doğal olarak, bağlantı istikrarı Newton Tesla için asıl endişe konusuydu. George Newton; “Netbiter bağlantısı gerçekten sağlamdır ve bu bizim için oldukça önemlidir Aslında, bağlantıya o kadar güveniyorum ki kendi tahriklerimizi de uzaktan kullanıyorum. Güncel bir projede bağlantının kesilmeyeceğinden emin olarak bir vinci ofisten belirli bir noktaya hareket ettirdim.”


Yatırım üzerinde hızlı kazanç

Newton Tesla Netbiteri bir müşteri projesinde ilk defa kullanışı Phoenix, Arizona’da yerleşik bir müşteriye sistemi gönderdikleri esnada gerçekleşmişti. Bölgede yapılan ilk kurulumun ardından, işleme almanın geri kalanını Warrington, Birleşik Krallık’ta yer alan ofisten gerçekleştirebilmişlerdi. George Newton; “Doğal olarak Netbiter Arizona projesinde kendi parasını hızlı bir şekilde çıkardı ancak müşterinin sadece birkaç kilometre uzakta olması durumunda dahi yatırım üzerindeki kazanç da hızlıdır. Bir servis mühendisinin tüm aletleri hazırlaması, müşteriye aracıyla gitmesi ve bölgede tüm bağlantıları yapmasına yönelik masrafları hesaplarsanız, kısa bir servis yolculuğunun dahi masraflı olduğunu fark edersiniz.”

Bu günlerde, Newton Tesla sistemlerini her zaman bir Netbiter EC350 geçidi ile donatıyor. Netbiter’in kendisini bağlamak kolay olduğu için bu süreç PLC programcısı olmayan bir kişi tarafından yapılabilir ve PLC programcısına sistemin kendisine odaklanabilmesi için zaman kazandırabilir. George Newton; “Netbiter bize sistemi ayarlamamız gerektiğinde her zaman bölgeye gitmemiz gerekmediği için kolaylık sağlamıştır. Müşterilerimize pahalı servis yolculukları yapmamıza gerek kalmadığı ve daha hızlı destek ve işleme alma operasyonları sunabilmemiz için bize olanak tanımıştır” demiştir.

www.hms.se