PAYLAŞ

Prysmian Group, bu yıl Intersolar Europe fuarında, tüm güneş enerjisi üretim, iletim ve dağıtım kablo sistemleri ve çözümleri yelpazesi ile güneş enerjisi sektörü ve uygulama hizmetleri için yeni nesil kablolarını sergileme imkanı buldu. Sergilenen ürün ve hizmetler büyük ilgi gördü.

Prysmian Group’un sunduğu ürünler arasında, üstün izolasyon ve kılıf özellikleri sayesinde öncelikli olarak tercih edilen ve Almanya’da fotovoltaik sistemlerin kurulmaya başlandığı tarihten itibaren hiç problemsiz olarak (gerek panellerin altında gerekse toprak altında gömülü olarak) faaliyet gösteren PV1-F tipi DC kablolar, orta ve alçak gerilim MV-LV kablo sistemleri ve 1500 V DC fotovoltaik kablolar için yeni Avrupa yüksek gerilim standardına (EN 50618 standardı atında) odaklı yeni nesil H1Z2Z2-K gibi kablolar yer aldı. Intersolar Europe fuarına, Prysmian Group Türkiye’den de Özel Kablolar Satış Direktörü İlhan Öztürk ve Satış Yetkilisi Esra Bulucu katıldı.

Prysmian+Yenilenebilir+enerji Fuarda fotovoltaik ürünler ve üretim teknolojilerinin yanı sıra, ziyaretçilere elektrik pazarının karşı karşıya kaldığı en büyük zorluklardan biri olan enerji depolama sorunu için yenilikçi çözümler de sunuldu. Enerji geçişleri için siyasi koşullar, sektörde yaşanan gelişmeler ve yeni iş modelleri gerek Intersolar Europe Konferansı’nda, gerek sergide öne çıkan konular arasında yer aldı. Böylesine kapsamlı içeriğin ele alındığı ve sunulduğu Intersolar Europe, güneş enerjisi için uluslararası strateji ve bilgi forumu olmaya devam ediyor. Fuar boyunca pek çok müşteri Prysmian Group çözümlerine ilgi gösterirken, değerli bağlantılar kuruldu ve potansiyel yeni müşterilerle ilginç görüşmeler yapıldı.

Başta Almanya olmak üzere, dünyada birçok ülkede en çok tercih edilen enerji türü olan güneş enerjisine yönelik çalışmalar, Türkiye’de de son hız devam ediyor. Örneğin, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulan 18 MegaWatt-Peak enerji üretim kapasitesiyle, sanayi bölgesinin elektrik ihtiyacının yaklaşık %10’unu karşılayacak olan, Türkiye’nin en büyük solar parkında kullanılan kablolar, Türkiye’de ulaşımdan inşaata birçok önemli projeye kablo veren Prysmian Group Türkiye tarafından tedarik ediliyor. Önümüzdeki dönemde, benzer ve başarılı daha birçok projede Prysmian Group Türkiye’nin imzasının görüleceğini belirten Özel Kablolar Satış Direktörü İlhan Öztürk sözlerine şöyle devam etti: “Prysmian Group güneş enerjisi çözümleri, uzun yıllardır tercih edilmekte ve bu çözümlerin kullanım sonrası performansları, rakiplerine göre bir adım öne çıkmaktadır. Güneş enerjisi ürünleri konusunda dünyaya öncülük eden Almanya’nın denetim, gözetim ve standardizasyon kuruluşu TÜV’ün şartlarının çok üzerinde performans gösteren ve TÜV’ün belirlediği standart ömür süresi 25 yıldan daha uzun ömrü olan kablo çözümlerimizi, aynı zamanda Almanya’nın test ve belgelendirme kuruluşu VDE’nin uygunluğu ile sertifikalandırıyoruz.”

Konuyla ilgili olarak, Prysmian Group Türkiye CEO’su Erkan Aydoğdu ise, “Türkiye gibi güneş enerjisi potansiyeli çok yüksek bir ülkede, yurtdışından aldığımız destek ile ve ‘Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz’ misyonumuz kapsamında verdiğimiz söz dahilinde, irili ufaklı birçok projeye, Prysmian Group güneş enerjisi çözümlerini sunuyoruz. Güvenilir ve uzun ömürlü ürün ve çözümlerimizle sektörde farklılaşırken, lider konumuzu koruyor olmanın da gururunu taşıyoruz” dedi.