PAYLAŞ

Otomasyon ve endüstri alanında faaliyet gösteren dünya markaları bölgesel büyüme hedefleri doğrultusunda lokomotif olarak Türkiye’yi tercih etmeye devam ediyor. Son dönemde ülkemize yatırım yapan önemli firmalardan biri de İtalya merkezli ‘Finder’ oldu. 2022 yılının mart ayında sektörün tecrübeli ismi Yaşar K. Haberveren öncülüğünde kurulan Finder Turkey Elektrik A.Ş., şirketin Türkiye ve Ortadoğu operasyonlarını yürütmeye başladı. Kuruluşlarının 2. yıllarına girerken Yaşar Bey ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

  • Öncelikle Finder markasını ilk kez duyan okuyucularımız için markayı kısaca anlatabilir misiniz?

Finder 1954 yılında İtalya’da kurulmuştur. Kurulduğu günden bugüne gerek konut gerekse sanayi sektörlerine yönelik elektromekanik ve elektronik komponentlerden oluşan geniş ürün yelpazesi tasarlamakta ve üretmektedir. Global vizyonu sayesinde Finder bugün ürünlerini 29’dan fazla ülkedeki kendi ofisi ve 80’den fazla ticaret ortaklığından oluşan ağıyla tüm dünyaya dağıtmaktadır. Finder olarak İtalya’da iki, İspanya ve Fransa’da birer adet olmak üzere Avrupa’da toplam 4 adet üretim tesisimiz bulunmaktadır.

  • Finder markasının ilklerinden ve özel ürünlerinden bahsedebilir misiniz?

Step-Röle’nin mucidi Piero Giordanino tarafından kurulan Finder, bugün 14.500’den fazla ürün çeşidi ile, Röle’den daha fazlasını müşterilerine sunmaktadır.

En çok sertifikaya haiz Röle’leri ile tüm standartları karşılayan Finder, farklı voltajlarda röle arayan müşterilere 0,1 mA’den 100 Amper’e kadar çözüm önerileri sunabilmektedir. Elektrik şarj istasyonları, güneş enerji sistemleri, 105°C’de çalışabilen ürünleri, patlayıcı ortamlara özel çözümleri ve denizcilik/raylı ulaşım sektörleri için onaylı ürünleri ile, müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına çözümler sağlayabilmektedir.

Yeni neslin çok sevdiği ve kullandığı Arduino işletim sistemi ile de çalışan programlanabilir rölesi OPTA ile endüstriyel alana yepyeni bir çözüm getirmiştir.

  • Türkiye’deki organizasyonunuzdan bahsedebilir misiniz? Markanın ülkemizdeki hedefleri nelerdir?

2022 Mart ayında kurulan Finder Turkey Elektrik A.Ş., hem Türkiye’den hem de Ortadoğu’dan sorumludur. Türkiye’de röle denilince ilk akla gelen marka olan Finder’in, röleden daha başka çözümleri olduğunu pazara iletmek istiyoruz. Farklı sektörler için çözümler üreten Finder, kısa sürede müşterilerimiz tarafından beğeni ile takip edilmeye ve yeni ürünlerimizle ilgili bilgiler edinmeye başladılar. Finder Turkey Elektrik A.Ş.’nin Linkedin sayfasından düzenli olarak yeni ürünlerle ilgili bilgileri aktarmaktayız. Hem web sitemiz üzerinden (www.findernet.com) ve Linkedin sayfamızı (https://www.linkedin.com/company/finderturkey/ )  takip ederek, ürünlerimiz ve yenilikçi çözümlerimize ulaşabilirsiniz.

  • Türkiye her zaman üreten ve üretime odaklanan bir ülke oldu. Başta özel sektör olmak üzere bu dinamizm ve girişimcilik ruhunda sizce azalma var mı?

Yaşanan global krizlerden sonra, Türkiye’nin önemi bölgede sürekli artmaktadır. Covid sonrasında Finder gibi birçok global firma Türkiye’ye yatırım yaptı veya var olan firmalar organizasyonunu güçlendirdi. Gerekli hukuksal düzenlemeler ve güvencelerin oluşması ile çok daha fazla yatırım çekeceğimize güvenimiz tamdır.

Bölgedeki stratejik konumu ve genç nüfusu ile, tüm dünyanın ilgisini çekiyoruz. Ortadoğu ile Avrupa arasındaki köprü rolümüz bizi ayrıcalıklı bir hale getirmektedir. Global firmaların merkezleri artık Ortadoğu’dan Türkiye’ye kaymaktadır.

Dolayısıyla, girişimcilik ve dinamizm bu ülkenin damarlarında olan bir özellik. Gerekli altyapı oluştuğu sürece, üstüne koyarak ilerleyeceğimize güvenimiz tamdır.

  • Endüstri 4.0, dijitalleşme kavramlarının ilk heyecanı azaldı mı sizce? Bu yönde şirketlerin taleplerini nasıl buluyorsunuz?

Endüstri 4.0 için henüz yolun çok başındayız. Tüm ürünlerin birbirine bağlanması ve gerekli entegrasyonun oluşması için çok fazla zamana ihtiyacımız var. Öncelikle bu altyapının oluşturulması gerekiyor ki, bu bir hayli zaman alacaktır. Ondan sonra gerçek sonuçlarını görmeye başlayacağız.

Bu gelişmeler olurken de bazı ürünlerinde gelişmesi veya tamamen değişmesi gerekiyor. Motor ve pil/batarya gibi ürünler yıllardır aynı teknoloji ile devam etmektedir. Kilit rol alan bu ürünlerin gelişmesi veya değişmesi ile ancak istenilen seviyelere gelebileceğimizi düşünüyorum.

  • Eklemek istediğiniz noktalar varsa okuyucularımızla paylaşabilir misiniz?

Yaşadığımız her kriz ile bir şeyler öğrenmeye devam ediyoruz. Gelişiyoruz ve tabi ki değişiyoruz. Bu değişimlere uyum sağlamak zorundayız. Türkiye olarak bu gelişmeleri inceleyip, bu alanlara yatırım yapmalıyız. Modası geçen sistemler yerine teknolojik gelişmeleri takip ederek dijitalleşme yolunda emin adımlarla ilerlemeye çalışıyoruz.

İş gücümüzü farkına varıp, özellikle teknolojik ve bilgisayar programcılığı gibi konular da yatırımlarımızı ve teşviklerimizi arttırmalıyız.

Tüm bunları yaparken de hepimizin önce insan olduğunu ve zamanla oluşan ihtiyaçlarımızı farkına varıp, gerekli değişikleri hayata geçirmeliyiz. İş ve hayat dengesinin dengesini doğru organize etmeliyiz. Bunun içinde gerekli yasaların hayata geçmesi çok önemli.