PAYLAŞ

Schneider Electric, veri merkezi alanında dünyanın öncü kuruluşlarından Uptime Institute ile Türkiye’nin bu alandaki en büyük işbirliği devam ediyor. Veri merkezi pazarında daha bilinçli ve eğitimli veri merkezi uzmanları yetiştirmeyi amaçlayan işbirliği kapsamında, ilk etapta 25, ikinci etapta 20 IT profesyoneli dünyada sadece 1.500 kişinin sahip olduğu ‘TIER’ sertifikasını almaya hak kazandı.

İki kurum arasındaki gerçekleşen işbirliği kapsamında, ilk etapta 25, ikinci etapta 20 IT profesyoneli, Veri Merkezi alanında dünyadaki en seçkin eğitimlerden biri olan ATD (Accredited Tier Designer) eğitimine katıldı. Katılımcılar, dünyada yaklaşık 1.500 mühendisin sahip olduğu Accredited Tier Designer (ATD) sertifikasını almaya hak kazandı. Finans, telekom, kamu, internet servis sağlayıcı ve danışmanlık şirketlerinden birçok profesyonelin yoğun ilgi gösterdiği eğitimlerin 2016 ve 2017 yıllarında devam etmesi planlanıyor.

Katılımcılara ‘Accredited Tier Designer – ATD’ unvanı verildi

Uptime Institute’un eğitimi tamamlayan katılımcılara verdiği ‘TIER’ sertifikası; elektrik, soğutma, fiziksel güvenlik, yangın, bina sağlamlığı, network yapısı gibi konularda, doğal afet, felaket ve benzeri olağanüstü hallerde yeterliliği de kapsıyor. Veri merkezi pazarında daha bilinçli ve eğitimli veri merkezi uzmanları yetiştirmek amacıyla uygulanan bu eğitimi tamamlayan katılımcılar veri merkezi alanında saygın bir unvan olan ATD (Accredited Tier Designer) unvanını almaya da hak kazandılar.

Ayrıca, işbirliği kapsamındaki eğitimle son kullanıcı ve entegrator firmaların veri merkezi bilgi birikimini artırmak ve farkındalık yaratılması amaçlanırken, veri merkezi dizayn aşamalarında yaşanan sorunların ve risklerin sıfıra indirilmesi de hedefleniyor.

 ‘TIER’ sertifikası nedir?

Dünyada sadece Uptime Institute tarafından verilen ‘TIER’ sertifikaları veri merkezlerinin yeterlilik seviyesine göre veriliyor. Elektrik, soğutma, fiziksel güvenlik, yangın, bina sağlamlığı, network yapısı gibi konularda, veri merkezinin ayakta kalabileceğinin ve hizmet vermeye devam edebileceğinin yeterlilik ve yetkinlik seviyesini gösteriyor. ‘TIER’ sertifikası, uluslararası veri merkezi pazarında hizmet standartlarını belirleyen ve internet endüstrisinde pazarlama gücünü artıran değerli bir belge olarak görülüyor.