PAYLAŞ

Siemens Türkiye’nin sponsorluğunda kurulan Endüstri 4.0 Platformu, Türkiye’nin yeni endüstri devrimine geçiş sürecine rehberlik etmeye hazırlanıyor. Endüstri 4.0 konusunda tüm paydaşları aynı çatı altında bir araya getirmeyi hedefleyen platformun bilgi paylaşımı konusunda önemli bir rol üstlenen açık kaynak niteliğinde.

Sektörel gereksinimleri hızlı, güvenilir ve yenilikçi bir anlayış ile karşılamaya çalışan endüstri, hızla gelişen teknoloji olanakları sayesinde yeni bir sanayi reformu olan Endüstri 4.0 dönemine girmeye hazırlanıyor. Endüstri 4.0; modüler yapılı dijital fabrikalarda, fiziksel işlemleri siber-fiziksel sistemler ile izleyerek, nesnelerin birbirleriyle ve insanlarla iletişime geçmesini ve bu sayede de merkezi olmayan kararların verileceği bir dönem olarak tanımlanıyor.

Siemens Türkiye, sponsorluğunu üstlendiği Endüstri 4.0 Platformu ile akademisyenlerden sektör profesyonellerine, karar vericilerden öğrencilere kadar endüstriyle ilgili tüm kesimleri tek çatı altına bir araya getirmeye hazırlanıyor. Platformun ilk çalışmalarından biri olan, www.endustri40.com adresi üzerinden yayınlanacak portal ise bir bilgi havuzu niteliğinde. Mühendislik alanının saygın dijital yayıncılarından ElektrikPort’un hazırladığı portal, tüm paydaşların kendi bilgi ve deneyimlerini paylaşmasıyla Endüstri 4.0’a geçiş sürecinde rehber rolü üstlenecek.

Portalda Endüstri 4.0’ın yol haritası, üretim teknolojilerindeki gelişmeler, Endüstri 4.0’a geçiş sürecinde karşılaşılabilecek zorluklar, eğitim sisteminin Endüstri 4.0’a entegrasyonu gibi önemli başlıklar; haber, teknik makale ve röportajlar aracılığıyla ele alınacak ve geniş kesimlerin aktif katkısıyla alanında bir ilk olacak.

Siemens Türkiye Genel Müdür Yardımcısı ve Dijital Fabrika Bölüm Direktörü Ali Rıza Ersoy, “Kurulduğu günden bu yana Siemens, tüm dünyada endüstrinin gelişiminde önemli rol oynadı. Bu topraklarda 160 yıl geride bırakan Siemens Türkiye olarak, teknolojimiz ve ürünlerimizle endüstrinin rönesansı olarak adlandırılan bu önemli geçiş döneminde dünyada olduğu gibi Türkiye’de de aktif rol üstlenmeye hazırız. Endüstri 4.0 Platformu’na verdiğimiz desteği de bu alanda atacağımız adımların ilki olarak değerlendiriyoruz” dedi.

www.endustri40.com