Ana sayfa Hot topıcs/Güncel Şirketlerin Endüstriyel Kaza Senaryoları Hazır mı?

Şirketlerin Endüstriyel Kaza Senaryoları Hazır mı?

PAYLAŞ

Ülkemizdeki büyük endüstriyel kazaları engellemek için güncellenen ‘Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkındaki Yönetmelik’in getirdiği yeni yükümlülükleri tartışmak üzere Kocaeli Sanayi Odası tarafından düzenlenen II. Proses Emniyeti Sempozyumu 9 Nisan 2019 tarihinde Bilişim Vadisi’nde başladı.

İki gün sürecek Proses Emniyeti Sempozyumu’nun açılışına; Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul ile Kocaeli Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Proses Emniyeti Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı Hasan Şerefhan katıldı.

Proses Emniyeti Sempozyumu kapsamında; yaralanma, ölüm, çevresel ve maddi hasarlarla sonuçlanan büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve etkilerinin azaltılması için AB’de uygulanan SEVESO Direktifleri doğrultusunda Mart ayında ülkemizde güncelenen yönetmelik her yönüyle tartışılacak. Kamu, sanayi, üniversite, Ar-Ge merkezleri, denetçiler ve belgelendirme kuruluşlarını bir araya getiren Proses Emniyeti Sempozyumu, yaklaşık 2 bin katılımcıyı ağırlayacak.

Türkiye’de sanayinin başkenti: Kocaeli

Kocaeli’nin Türkiye’de sanayinin başkenti olduğunu ifade eden Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, 14 organize sanayi bölgesine sahip olan Kocaeli’deki ihtisas organize sanayi bölgelerinden birinin de kimya sektörüne ait olduğunu açıkladı. Aksoy, proses emniyetiyle ilgili güncellenen yönetmelikten en çok etkilenen firmaların kimya sektöründen olduğunu belirtti.

Aksoy, “Büyük kazalarla ilgili hem önleyici tedbirleri hem de kaza sonrası etkilerinin azaltılmasını kapsayan proses emniyeti konusunun bu sempozyumda ele alınması hem bölgemiz hem de ülkemizdeki sanayiciler açısından büyük önem taşımaktadır. Proses Emniyeti Sempozyumu kapsamında Türkiye’de bu konudaki çalışmaların en güncel hali tüm ilgili taraflarla birlikte tartışılacak” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin dış ticaret hacminin beşte biri Kocaeli’de

Otomotiv sektörünün yüzde 36’sını, kimya sektörünün yüzde 27’sini, metal sektörünün yüzde 19’unu ve imalat sanayinin de yüzde 13’ünü temsil ettiklerini açıklayan Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, Türkiye’nin dış ticaret hacminin beşte birinin Kocaeli’de gerçekleştiğine dikkat çekti. SEVESO kapsamına giren firmaların büyük bir çoğunluğunun Kocaeli’de olduğunu bildiren Tuğrul, Kocaeli Sanayi Odası olarak bu konuda liderlik etmek üzere Kontrol Medya ile birlikte Proses Emniyeti Sempozyumu’nu düzenlediklerini belirtti.

Tuğrul sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye ve dünyadaki iş kazaları istatistiklerini karşılaştırdığımızda ülkemizin Avrupa ve dünyada ilk sıralarda; ölümlü iş kazalarında ise maalesef Avrupa’da birinci sırada yer aldığını görüyoruz. Bu kötü olayların yaşanmaması amacı ile ilgili Bakanlıklar tarafından çıkarılan mevzuatları Oda olarak destekliyor ve bu konuda sanayicilerimize almaları gereken önlemleri aktarmak üzere eğitimler düzenliyoruz. Proses Emniyeti Sempozyumu ile küçük büyük tüm sanayicilerimizdeki bilgi birikimini artırmayı hedefliyoruz.”

Kocaeli Sanayi Odası olarak bu güne kadar bu alanda birçok projeyi hayata geçirdiklerini de ifade eden Tuğrul, SEVESO Eğitimleri düzenlediklerini, Oda bünyesinde kurdukları SEVESO Destek Merkezi ile üyelerinin indirimli danışmanlık hizmeti almalarını sağladıklarını ve bakanlık ile tüm süreçlerde koordinasyon içinde çalıştıklarını da açıkladı.

1,5 milyon TL’lik yatırım için teşvik bekliyoruz

Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi Düzenleme Kurulu Başkanı Hasan Şerefhan, güncellenen ‘Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkındaki Yönetmelik’ ile birlikte şirketlerin güvenlik raporlarını ve büyük kaza önleme politika belgelerini hazırlamaları gerektiğini söyledi. Şirketlerin olası büyük endüstriyel kaza tehlikelerini belirleyerek senaryolar oluşturmaları gerektiğini aktaran Şerefhan, olası kaza durumlarında nasıl hareket edilmesi gerektiğini gösteren acil durum müdahale planlarını da yapmaları gerektiğini vurguladı.

Kazaları önlemenin sanayiciler olarak en büyük öncelikleri olduğunu söyleyen Şerefhan, yönetmeliğin gerektirdiklerini hızla hayata geçirmek için ‘Proses Güvenliği ve Süreçlerin İyileştirilmesi için Destek Paketi’ne ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Şerefhan, sanayicileri bekleyen yaklaşık 1-1,5 milyon TL düzeyindeki yatırımlar için öncelikli beklentilerinin teşvik desteği olduğunu açıkladı. Bu yönetmelikten Türkiye genelinde ilk etapta 773 firmanın öncelikle etkileneceğini bildiren Şerefhan, bu şirketlere teşvik desteğinde öncelik tanınmasının son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Hayata geçen bu yeni yönetmeliğe uyumun zorunlu olduğunu belirten Şerefhan, bu süreçte firmaları uyarıdan, para cezasına ve hatta üretimi durdurmaya kadar ağır cezalar beklediğini açıkladı.

Bilişim Vadisi Kongre Merkezi kapılarını Proses Emniyeti Sempozyumu ile açtı

Bilişim Vadisi Kongre Merkezi’nin kapılarını ilk defa Proses Emniyeti Sempozyumu ile açtığını ifade eden Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu şunları söyledi: “Bilişim Vadisi Türkiye’nin en büyük teknoparkı olarak hizmete başladı. ‘Gelecek Burada’ mottosu ile çalışmalarımızı yürüttüğümüz Bilişim Vadisi’nde mobility, connectivity ve fintec odağında dijital dönüşüm özelinde projeler gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezine sahip olan Bilişim Vadisi, mega teknoloji koridoru oluşturarak ülkemizin milli teknoloji hamlesine odaklanan projelere imza atmayı hedefliyor. Türkiye’nin büyümesine katma değeri yüksek, gelecegi yakalamış iş fikirleri, girişimcileri ve işletmeleri ile destek olmayı amaçlayan Bilişim Vadisi’nin kongre merkezinde yapılan ilk etkinliğin teknolojik gelişmelerle paralel ilerleyen proses emniyeti konusunda olması bizleri oldukça memnun etmiştir.”

SEVESO Direktifleri Hakkında Bilgi:

İtalya’nın Seveso kasabasında 1976 yılında yaşanan bir kaza, tüm dünyanın kaderini değiştirdi. Kazanın ardından, Avrupa Birliği tarafından benzer kazaların önlenmesi ve kontrolü amacıyla kabul edilen SEVESO Direktifleri, ülkemizde ilk olarak 2010 yılında yayımlanan ve 2013 yılında revize edilen Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü Hakkında Yönetmelik kapsamında yer alıyor. Mart 2019’da bir kez daha SEVESO III Direktiflerine göre güncellenen yönetmelik ile sanayi sektörünü etkileyen yeni bir dönem başladı. Yeni yönetmeliğe göre; Şirketler güvenlik raporlarını ve büyük kaza önleme politika belgelerini hazırlayacaklar. Büyük kaza senaryolarını oluşturarak acil durum planlarını da yapmaları gerekiyor. Bu süreçte firmaları uyarıdan, para cezasına ve hatta üretimi durdurmaya kadar ağır cezalar bekliyor.