Ana sayfa Hot topıcs/Güncel Tırsan Otomasyon ve Üretim Yatırımı Yapacak

Tırsan Otomasyon ve Üretim Yatırımı Yapacak

PAYLAŞ

Treyler üreticisi Tırsan, 2015 yılında sadece son çeyrekte üretim teknolojilerine 3 milyon 143 bin TL yatırım gerçekleştirdiğini, 2016 yılında bu alandaki yatırımlarının ise 26 milyon 675 bin TL seviyesinde olduğunu açıkladı.

Tenteli/Perdeli Treyler Boyahanesi Otomasyon Projesi

Toplam 4,7 milyon TL yatırımla gerçekleştirilmekte olan yeni proje ile astar ve son kat boya kabinlerinde boya robotu sistemine geçilecektir. Sekiz adet boya robotunun kullanılacağı otomasyon projesi neticesinde hem treyler boya kalitesi artacak, hem de araç başına kullanılan boya miktarında %40 tasarruf elde edilecek, bu sayede toz ve organik uçucu madde (VOC) emisyonunda önemli düşüş sağlanacak. Her bir aracın boya kabinlerindeki işlemlerinin tamamlanma süresini 12 dakikaya indirecek. Proje 2016 yılının üçüncü çeyreğinde devreye alınacak.

Treyler Kaynak Otomasyonu Projesi

Bu proje ile Tırsan’ın sağlamlığı ile ün yapan şasilerinin, Kässbohrer Açık Kasa üst yapı parçalarının ve Kässbohrer Akaryakıt Tankeri gövdesinin tam otomasyon sistemi ile kaynaklanması hedefleniyor.

Tırsan’ın konsorsiyum lideri olarak rol aldığı proje 21 milyon 325 bin TL yatırımla gerçekleştirilecek. Projenin ilk adımı olan açık kasa treylerlerin üst yapı parçalarının kaynak otomasyonunun 2016 yılı ikinci çeyreğinde, ikinci adımı olan akaryakıt tankeri gövdesi kaynak otomasyonunun aynı yılın üçüncü çeyreğinde, şasi kaynak otomasyonunun ise 2017 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.