Ana sayfa Industry News/Endüstri TürkTraktör 400 Bininci Motorunu Üretti

TürkTraktör 400 Bininci Motorunu Üretti

PAYLAŞ

TürkTraktör’ün 400 bininci motorunun banttan indirilmesi dolayısıyla şirketin Ankara’daki fabrikasında kutlama töreni düzenlendi.

Şirket çalışanlarının katılımıyla gerçekleştirilen törende konuşan TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta, TürkTraktör fabrikasının daha önce uçak fabrikası olarak kurulduğunu, ancak sonraki dönemde traktör motoru üretimine geçildiğini belirtti.

Türkiye’de tarımsal amaçlı traktörlerin ilk üreticisi olduklarını belirten Votta, “Şimdi neredeyse her şeyi kendimiz üretir hale geldik. Lastik teker hariç, kilit öneme sahip parçaları kendimiz üretiyoruz. Yapılan ortaklıklarla borsada işlem gören bir şirket olduk.” dedi.

Votta, geldikleri nokta itibarıyla Türkiye’nin en büyük traktör üreticisi konumunda bulunduklarını söyledi.

Üretimlerinin büyük bölümünü ihracata yönlendirdiklerini aktaran Votta, iç pazarın da şirket açısından büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Votta, 130’dan fazla ülkeye ihracat yaptıklarını belirterek, “Önemli olan ne kadar traktör sattığımız değil, traktörle birlikte ne verdiğimiz. Teknolojik parçaların çoğunu kendimiz üretiyoruz. Bugün özellikle vurgulamak istediğimiz 400 bininci motorumuzu ve 750 binden fazla da traktör üretmiş olmamız. Önemli olan traktörle birlikte verdiğiniz katma değerdir.” diye konuştu.

‘Tarımsal destekler ve istikrar önemli’

Hükümet tarafından verilen tarımsal teşviklerin önemine işaret eden Votta, “Bu destekler her yıl sunuluyor. Bunların istikrarlı şekilde sunulması çok iyi bir durum. Bu, çiftçinin geleceğe duyduğu güven anlamında önemli. Dolayısıyla hissedilen bu güven yatırıma yönleniyor. İstikrar çok önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

Votta, şirket olarak üretim faaliyetlerinin yanı sıra sosyal sorumluluk projelerine de büyük önem verdiklerini belirterek, “Biz büyük bir grubun parçasıyız ve bu grup sosyal alanlara çok önem veriyor. Eğitim, sağlık ve toplumsal birçok alanda projeler yürütüyoruz. Her yıl atık seviyemizi azaltmaya ve elektrik tüketimimizi düşürmeye çalışıyoruz. Bunun yanında üretimlerimizde de bunu yapmaya çalışıyoruz, yeni motorlarımız daha az atık vermektedir.” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından Votta ve fabrika çalışanları, üretimi gerçekleştirilerek banttan indirilen 400 bininci motorla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Söz konusu motor, 4 silindirli, dizel, 98 beygir gücünde ve çevre dostu özelliklere sahip bulunuyor.