Ana sayfa OTOMASYON OKULU ‘UNIDRIVE M’ SAYESİNDE RENDER TECHNOLOGY SINIRLARI ZORLUYOR

‘UNIDRIVE M’ SAYESİNDE RENDER TECHNOLOGY SINIRLARI ZORLUYOR

PAYLAŞ

Paketleme piyasası için üretim sonu düzenleme ve paletleme makineleri imalatında uzman bir şirket olan Render Technology, sürücü ortağı olarak Emerson’u seçti.

Emerson’un Control Techniques Unidrive M değişken hızlı sürücülerini kullanmaya başladığından bu yana, Render Technology’nin makinelerinin üretkenliği %20 oranında artış
gösterdi. Unidrive M kullanmadan önce, Render’ın makineleri dakikada 25 veya 26 üretim çevrimi sunabiliyordu. Unidrive M uyguladığından beri, şirketin makineleri dakikada 30 çevrimi gerçekleştiriyor ve bu sayede çok daha iyi bir performans sergiliyor.

Render Tech 2Temel olarak çevrim hızı, makinenin dakikada kaç paketi palete aktarabildiğini belirtiyor; rakam ne kadar yüksekse, makine o kadar üretken oluyor. Üretkenlikteki yükselme paletleme makinesinin son kullanıcı açısından daha değerli olması anlamına geliyor ve böylece Render ürünlerini daha yüksek fiyatlara satabiliyor.

İtalya’da Vicenza yakınlarında Cittadella’da bulunan Render Technology 2003 yılında paketleme sektörü müşterilerinin kullanımı için palet yükleme ve boşaltma teçhizatı tasarlamak ve imal etmek amacıyla kuruldu. Teçhizat tasarlama ve imal etmenin yanı sıra, şirket kendi makinelerini kullanarak bir paletleme hizmeti de sunuyor. Bu durumlarda, mamul ürünler (genel olarak gübreden her türlü içeceğe kadar çok çeşitli ürünler içeren torbalar veya kutular) şirkete geliyor ve makine bu ürünleri ahşap paletlere aktarıyor (paletleme). Her bir palet tamamlandığında, müşteri paleti alıcısına sevk ediyor. Render Technology’nin tasarlayıp imal ettiği makineler küçük karbon ayakizi ve düşük güç tüketimi ile biliniyor. Render Makinesi yaklaşık 18/20kW düzeyinde güç tüketimiyle çalışacak şekilde tasarlanmış. Rakip makinelerin güç tüketim yelpazesi ise makine başına 40/45kW düzeyinde. Dolayısıyla, Render aynı güç tüketimiyle iki makine yerine bir makine kullanabiliyor ve iş akışını iki katına çıkarabiliyor. Yeni bir makine tasarlarken Render Technology’nin ana hedefi iş akışını yükseltmek. Render daha önce Emerson’un rakibi olan bir şirketin ürününü kullanıyor ve dakikada 26 çevrim elde ediyordu. Bu rakam o dönemde yeterli olmakla birlikte, ürün geliştirme ekibi üretim çevrimini önemli ölçüde yükseltebilecek bir sürücü arıyordu. İşin kilit noktası, Unidrive M sürücüsünün sunduğu hassas kontrol idi; bu sayede Render Technology dakikada 30 çevrim gerçekleştiren bir makine tasarladı ve şimdi müşterilerine performans ve iş akışı açısından önemli avantajlar sunabiliyor. Emerson’a danıştıktan sonra şirket eksen ve konveyör hareket kontrolleri için Control Techniques Unidrive M701, Unidrive M700 ve Unidrive M300 değişken hızlı sürücüleri seçti. Sürücüler, SI-Profibus opsiyonları kullanılarak ProfibusDP aracılığıyla kontrol ediliyor. M701 sürücüler eksen konum kontrolü için kullanılırken, M700 sürücüler akıllı bir konveyör bandının konumunu ve yönünü kontrol etmek için kullanılıyor. Hareket ise elektronik CAM fonksiyonu ile gerçekleştiriliyor. Unidrive M sürücü ailesi, sınıfının en iyi asenkron motor ve sabit mıknatıslı servo motor kontrol performansını ve bununla birlikte gerçek zamanlı Ethernet fırsatı sunuyor. Her sürücü, gelişmiş kontrol algoritmaları,ile tekli ve çoklu eksen kontrolünü ağ senkronizasyonu yoluyla gerçekleştirirken, azami iş akışı sağlıyor. Dahili gerçek zamanlı Ethernet (IEEE 1588 V2), gelişmiş hareket kontrolü ve yüksek hızlı I/O ile hızlı konum yakalama fonksiyonu ile makine imalatçılarının daha karmaşık ve esnek makineler yaratması her zamankinden daha kolay.

Render Tech 3Render Technology, hem servo eksenlerindeki hızlı kontrol çevrimlerinden hem de programlamanın standart olmasını ve sürücünün tüm PLC modellerine uygulanmasını sağladığı için Unidrive M’in uyumluluğundan özellikle etkilendiklerini belirtiyor. Render Technology görevlisi Mauro Rebellato şöyle diyor: “Çok çeşitli çözümler sunduğu için ve motor kontrolü, yüksek hassasiyet, dinamik dur-kalk fonksiyonlarında sunduğu performans avantajları nedeniyle Emerson’u seçtik. Düzenleme ve paletleme alanında, verimlilik sağlanabilmesi için iş akışının azami düzeye çıkarılması çok önemlidir. Tasarım ekibimiz makine performansı açısından sınırları sürekli olarak zorlamayı amaçlamaktadır. Ekip dakikada 26 çevrim ile sınıra ulaştığımızı düşünüyordu, ancak Emerson ile görüştüğümüzde, Unidrive M kullanarak bu rakamı 30’a yükseltebileceğimizi ve çok arzuladığımız iş akışı artışını gerçekleştirebileceğimizi öğrendik. Bu sayede müşterilerimizi daha da memnun etmenin yanı sıra, makinelerimizin fiyatını artırabildik ve kârlılık seviyesi doğrudan olumlu bir şekilde etkilendi.”