Ana sayfa Hot topıcs/Güncel Universal Robots Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü’ne Dikkat Çekiyor

Universal Robots Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü’ne Dikkat Çekiyor

PAYLAŞ

İş sağlığı ve güvenliğinde yaşanan ve vahim sonuçlar doğuran kazalar, güvenli üretim ortamını gündeme getiriyor. Dünyanın lider kolaboratif robot markası Universal Robots, iş birliğine dayalı cobot’ları ile riskli çalışma ortamlarında çalışanlara güvenli alanlar sunuyor. 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerinden alınan bilgilere göre her yıl iş kazalarında 2,3 milyon kişinin hayatını kaybettiği, dünyada yılda 300 milyondan fazla iş kazasının meydana geldiği tahmin ediliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yayınladığı İş Kazası ve Meslek Hastalıkları istatistiklerine göre 2017’de Türkiye’de bin 633 işçi iş kazalarında yaşamını yitirdi. İş kazalarında yaşanan bu artış işletmelerde güvenli üretim ortamını sağlamayı zorunlu kılıyor. Dünyanın lider kolaboratif robot üreticisi Universal Robots, 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü’ne dikkat çekerek iş birliğine dayalı cobot’larıyla iş güvenliği ve sağlığına katkı, üretimde verimlilik, kalite ve çalışan mennuniyeti sağlıyor.

Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök

Cobot’lar insan ile yan yana güvenli ve ergonomik çalışma ortamı sunuyor

Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, “İş kazalarında Türkiye verilerine dikkat etmek gerekiyor. Bu açıdan, her işletmenin bu tabloyu düzeltme yönünde adımlar atması gerekiyor. Endüstriyel üretimlerde, dikkat gerektiren ve sık tekrarlanan iş yapış biçimleri, insanlar için hata yapma ihtimalini ve iş kazalarını artırabiliyor. Cobot’lar, geleneksel robotlara göre güvenlik standartları daha yüksek olduğundan (17 seviyede, 7 sabit, 10 adet ayarlanabilen fonksiyon), risk analiz değerlendirmelerine bağlı olarak güvenlik bariyeri olmadan insanlarla birlikte rahatça çalışma imkanı sunuyor. Cobot’lar karşılaştığı bir kuvvete bağlı olarak otomatikman durması vb. birçok güvenlik fonksiyonu ile tehlikeyi de bertaraf ediyor” dedi.

“Tekrar eden, sıkıcı, çalışan sağlığını ve güvenliğini tehdit eden işler cobot’a emanet”

Gök, “Cobot’lar çalışan sağlığı ve güvenliğini olumsuz şekilde etkileyen iş ortamlarında sağladığı çok sayıda avantajla bağımsız (tek başına) ya da insanla yan yana çalışıyor, katma değerli işler yaratıyor. Tekrar eden, sıkıcı, çalışan için ergonomik olmayan işler, cobot tarafından farklı iş ortamlarında kullanılıyor. Bu uygulamalar, sürekli ağır yük kaldırma operasyonları olan paketleme, paletleme, montaj, pres ve makine besleme, boya, alma-bırakma, kaynak vb. laboratuvar uygulamaları olarak karşımıza çıkıyor. Zor, sıkıcı ve tehlikeli işler cobot’lara verilerek, çalışanlar üretim süreçlerinde daha etkin ve aktif bir şekilde yer alıyor” diyerek ifade etti.

“Web seminerlerimiz çok yakında Türkçe olacak”

Gök, “Online web seminerlerimiz ile kullanıcı bilgi ve becerisini artırarak daha güvenli çalıştırma imkanı sağlıyoruz. Sitemizde cobot teknolojisi ve güvenlik, risk azaltma, risk analizi, değerlendirmesi, standartlar vb. bilgiler paylaşılıyor. Çok yakında Türkçe olarak da sayfamızda kullanıcılarımızın deneyimine sunacağız” dedi.