PAYLAŞ

Yıldızlar Holding, darbe girişiminin hemen öncesinde başlattığı sac üretim tesisi yatırımını hızlandırdı. Holdingin Rusya’da kriz sebebiyle askıya alınan yatırımı ise 18 Ağustos’ta Rusya’da yapılacak görüşmelerin ardından tekrar başlayabilir.

Son yıllarda farklı sektörlerde ve ülkelerde yaptığı dev yatırımlarla dikkatleri üzerine çeken Yıldızlar Holding, darbe girişiminin gerçekleşmesinden önce temelini attığı yeni fabrikasının inşaat çalışmalarını hızlandırdı. Kocaeli’de 140 milyon euroluk yatırımla yeni bir sac işleme ve boyama tesisi kurma çalışmasını yürüten şirket, girişimden sonraki pazartesi günü fabrikanın ilk direklerini dikti. Yıldızlar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Yıldız, o günü şöyle anlatıyor: “Girişimden sonra inşaatı erkene çektik. Dedik ki ‘Kesinlikle durmak yok, her zamankinden hızlı ilerlememiz lazım. Hatta inşaat firmasının çalışanlarında, müteahhitlerde bile yatırım duracak mı? İnşaat ertelenecek mi endişesi vardı. Hayır dedik.’ Tam tersi. Bugün sembolik de olsa ilk direğinizi dikeceksiniz.”

İstanbul’da gazetecilerle buluşan Hakkı Yıldız, yatırımın ilk günkü motivasyonla ciddi anlamda da hız kazandığını belirtti. Yıldız şunları söyledi: “Geçen gün şantiyeye gittim. Gerçekten de darbe öncesi ve darbe sonrası arasında çalışanlarda büyük bir performans var. Aynı kişiler, aynı çalışanlar daha şevkli daha gayretli çalışıyorlar. Orada da bu vatana sahip çıkan milli irade işgücünde de kendini hissettiriyor. Ben sanayici bir aileden geliyorum. Bu ülkenin yatırımla istihdamla büyüyeceğini biliyorum. Yatırımdan üretimden korkmayacaksın, hiçbir zaman projelerini ertelemeyeceksin. Bunu biliyor, buna inanıyorum.”

Sac imalatında dev tesis 

Hakkı Yıldız, Kocaeli’de başlayan yatırımların Türk sanayisi için önemli bir yere sahip olacağını söyledi. Türkiye’de bütün üreticilerin galvanizli sacı ithal ettiğini aktaran Yıldız, “Kalitede beyaz eşyacıların istediği gibi üretim yok. Genelde Uzakdoğu ve Kore’den getiriliyor. Bu yatırımı planlarken beyaz eşya ve otomotiv sektörünün ihtiyacını karşılayabilmeyi amaçladık. Türkiye’deki bütün meslektaşlar daha çok endüstriyel ürünlere hizmet edecek bir makine yatırımı tercih etmiş. Bizse daha büyük kapasiteli bir park seçtik. Bu parkın da getirisi özellikle beyaz eşyada göz hizasındaki kesimin pürüzsüz yüzey hissi. Bu da Türkiye’de bu anlamda kurulan ilk tesis. Şu an kurulu tesisler içinde en büyük kapasite bizde olacak” dedi.

Çelik ve gübre yatırımları planlandığı gibi gidiyor 

Yıldızlar Holding’in devam eden iki büyük yatırımı daha var. Biri Romanya’da çelik fabrikası yatırımı, diğeri Kütahya’da gübre fabrikası. Hakkı Yıldız, iki yatırımın da planlandığı hızda devam ettiği bilgisini verdi. Girişimin ardından geçtiğimiz hafta Romanya’daki ekibi topladıklarını aktaran Yıldız, “Gevşeme yok, endişe yok. Oradaki arkadaşlar da mesajı aldı. İnanıyorum ki 2017 başında Romanya, ortasına doğru çelik fabrikası, sonuna doğru da gübre fabrikasını devreye almış olacağız” dedi.

“Rusya bize zul verdi” 

Yıldızlar Holding’e son dönemde en fazla zarar veren olay ise kuşkusuz Rusya ile ilişkilerin bozulması oldu. Son dönemde ilişkilerin normalleşmesi adına önemli adımlar atılsa da yatırımların rayına girmesi için somut adımlar bekleniyor. Hakkı Yıldız, “Rusya bize zul verdi. Başlayıp da ara verdiğimiz tek iş Rusya’daki yatırımımızdır. O da bizim elimizde olmayan nedenlerde oldu. Bize Türk çalışan yasak denmeseydi, yine de hiç ara vermeden o yatırımımıza da devam ederdik” dedi. Yumuşamadan önceki teorisinin “İki yıl küs kalırız” olduğunu kaydeden Yıldız, son gelişmeleri şöyle özetledi: “Geçen hafta oradaki danışmanımızdan bir mail geldi. ‘Artık yatırımımıza kaldığımız yerden devam edebiliriz’ diyor. Medvedev bir genelge yayınlamış. Genelgede uygulanan kısıtların tamamını kaldırdıklarını beyan etmiş. Kaldırılan kısıtlar içinde Türk’ün gidip Rusya’da istihdam edilebilmesi var mı yok mu, şimdi onu araştırıyoruz. Şu an bize Rus valiliğin 15-20 Ağustos arası için teknik daveti ulaştı. Davette “Lütfen Vladimir’e gelin, biz kaldığımız yerden sizinle devam etmek istiyoruz” deniyor. 18 Ağustos’ta da biz gidip görüşmelerde bulunacağız. Biz de bu olaylar olduğunda bile “yatırımı iptal ettik, bu defteri kapattık” demedik. ‘Durduruyoruz, nefeslenip bekleyeceğiz’ dedik. Bizim oradaki yatırım danışmanımız da Avusturyalıdır. Sektörde çok iyi tanınan bir isimdir. Alttan alta nakışla işler gibi işledi. Şimdi yatırım izinlerinin neredeyse hepsi tamamlandı.”

Rusya yatırımı kaldığı yerden devam edecek 

18 Ağustos’ta Rusya’da yapacakları görüşmelerde bir engel çıkmaması durumunda yatırıma hemen başlamayı düşündüklerini bildiren Yıldız, “Bundan sonra Türkiye’nin Rusya’ya daha fazla yaklaşması gerektiğini düşünüyorum. Rusya, bizim gibi birçok yatırımcı şirket için ilginç bir hal aldı. Bir mutluluk ve heyecan var. İki ay önce kimse selam vermezken bir anda ilişkiler gelişti. Ticari ambargolar kalktı. Son durumda davet biz sormadan Vladimir Valiliği’nden geldi. O yüzden önemsiyorum bu gelişmeyi ve çok şaşırdım. Bize muhtemelen “Önünüzde bir engel yok, bu yatırıma kaldığınız yerden devam edin” diyecekler. Bu da büyük bir fırsat” dedi.

Krizin maliyeti 100 milyon euro oldu

Rusya’daki yatırım her ne kadar iptal edilmese de Yıldızlar Holding’e faturası ağır oldu. Hakkı Yıldız, maliyeti şöyle hesaplıyor: “Uçak krizi nedeniyle oradaki yaratacağı katma değerden hesap edersek, gerginliğin faturası nereden bakarsanız bizim için 100 milyon euroluk bir maliyeti oldu.” Bununla birlikte krizin Türk sanayisi açısından kısmen olumlu bir tarafı da oldu. Yıldız, kriz sayesinde yeni temelini attıkları yatırımı erkene çekebildiklerini belirterek, “Her şerde bir hayır olduğuna inanırım ben. Oradaki gecikme nedeniyle Türkiye’deki çelik fabrikası yatırımımızı öne aldık. Çelik, normal programında devam etseydi çelik yatırımımız 2018 sonlarına kayacaktı” diye konuştu.