PAYLAŞ

Utku Lembet

İş Geliştirme Müdürü

utkul@sick.com.tr

Günümüzde global rekabet gereği sadece yiyecek ve içecek üretim dünyasının değil, tüm sektörlerin ana beklentisi her bir kaynağın verimli bir şekilde kullanılmasıdır. Üretimde kullanılan makinaların farklı ihtiyaçların üretimine esnek biçimde adapte olacak şekilde dizayn edilmesi, makine kullanımının kolay ve dünya genelinde otomasyon servis hizmetinin ulaşılabilir olması beklenmektedir. Özellikle, yiyecek ve içecek üretim proseslerinde ana amaç ürünün korunmasıdır.

Gıda üretim prosesinde gerekli normlara uyulmadığı takdirde gıda üzerinde oluşan “listeria” isimli bakteri, bulaştığı gıdayı tüketen kişiye direkt olarak geçiyor. Bu paraziti almış insanların %80’i hastaneye yatıyor, %20’si ise maalesef ölüm ile sonuçlanan bir vakaya haiz oluyorlar. Dünya Sağlık Örgütü’nün “Health People 2010” raporunda iki ana vizyon belirlenmiş; birincisi dünyada yaşayan insanların yaşam kalitesini arttırmak ve ömürlerini uzatmak diğeri ise tüm insanlar arasındaki sağlık eşitsizliğini ortadan kaldırmak. Bu vizyon ile ölçümlenebilecek bir hedef ortaya konulmuş; o da dünyada bir yıl içerisinde meydana gelen 5 milyon listeria bakterisine bağlı vakayı 2,5 milyon vakaya indirmek. İşte bu hedef neticesinde gıda- içecek üretim dünyasının ana beklentisi; üretimin her alanında kullanabilecekleri hijyenik tasarıma sahip; agresif yıkama ve kimyasallar ile temizlenmeye dayanıklı ve ani sıcaklık değişikliklerine kolay adapte olabilen ayrıca pazarın belli başlı konsept ve standartlarını karşılayan (EHEDG, ECOLAB, Makina direktifi) ürünler kullanmaktır. Kimyasal ve sıcaklık değişimleri ile işlemek demek yüksek basınç ile temizleme, dezenfeksiyon işlemlerini içeren ani sıcaklık değişikliklerine (80 derece//- 5 derece) karşı dayanıklı ürün kullanımı demektir. Kullanılan ürünler yüksek basınç altında temizlenmeye ve uzun süreli kimyasallar ile yıkanmaya karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Üretim aşamasında EHEDG, FDA gibi belli başlı konseptlere uyulmalıdır.

Gıda-içecek ve dolum proseslerine yakından bakacak olursak ana olarak; üretim öncesi ham madde sağlama alanı, üretim, birincil paketleme, ikincil paketleme ve lojistik olmak üzere 5 alandan oluşmaktadır. Özellikle üretim ve birincil paketlemenin olduğu alanlar agresif yıkama ve kimyasallar ile temizlemeye, ıslak veya nemli bölgelere sahip olmaktadır. Gıda-içecek alanlarından ikincil paketleme ve lojistik alanları kuru üretim bölgelerine sahiptir. SICK olarak sunduğumuz Inox ve hijyenik tasarım sensörleri ile aksesuarları, zorlu ortam şartlarında kirlenmeye karşı kesintisiz koruma sağlar. SICK Sensör Zekası’nın bu proseslere sunmuş olduğu çözümleri 4 ana başlık özelinde toplayabiliriz. Esnek otomasyonda algılama ve mesafe kontrol sensörleri, proses alanlarına giriş çıkışlarda güvenlik cihazları, üretim aşamasında görsel teknoloji ile kalite kontrol ve son olarak üretimden gelen verilerin toplanıp değerlendirilmesi için tanımlama ve takip sistemleri.

Üretim güvenliğini sağlamak için gıda üretim tesislerinde SICK, dünyada öncü bir rol üstlenmiştir. SICK üretim aşamasında bölgelerin ihtiyacı olan tüm adımlara dayanıklı hijyenik tasarım ürünleri bir bütünüyle sunmaktadır. Hijyenik tasarım ve Inox paslanmaz çelik gövde ürün gruplarımız; optik sensörler, endüktifler, enkoderler, akış sensörleri, seviye, basınç ve sıcaklık sensörleri, güvenlik ışık perdesi, barkod okuyucular ve görsel teknolojiyi içeren komple bir set sunmaktadır. Inox paslanmaz çelik gövde terimi artık sıvılara ve kimyasallara karşı güçlü ve dayanıklılığı belirtmek için kullanılan bir endüstri standardıdır. SICK Inox paslanmaz gövde ve hijyenik tasarım ürünleri bu niteliklerin hepsine sahip ve hijyen standartlarına uygun üretilmişlerdir.

Hijyenik tasarımlı montaj sistemleri, üretim sırasında ürün bakteriyel kontaminasyon riskini en aza indirmeyi amaçlamaktadır. SICK sadece sensör teknolojisi ile kendini sınırlamaz, aynı zamanda her uygulama için en üst düzeyde montaj çözümleri sunmaktadır. Toplamda, yenilikçi hijyenik tasarım sensörleri, reflektörler ve tüm bileşenleri mükemmel dizayn edilmiş hijyenik tip montaj bileşenlerinden oluşur. Örneğin, SICK, W4S-3H fotoelektrik sensör ailesi ile agresif yıkama, temizlik ve dezenfeksiyon rejimlerine dayanıklı kompakt ve sağlam IP69K koruma sınıfı ile birlikte sınıfının en performanslı ürününü sektöre sunmuştur. Bu serimiz hala en yüksek Avrupa ve FDA standartlarına uygun ve klor bazlı dezenfektanlar, deterjanlar ve köpük temizleyicilerine karşı dayanıklıdır.

Özellikle seviye algılama işlemlerinde kullanılan LFP serisi hijyenik ve paslanmaz çelik gövdeli radar tip seviye algılama ürünümüz hem analog, hem digital çıkış ile beraber anlık olarak mesafeyi izleyebileceğiniz bir ekrana sahiptir. Bu ürünümüzü sektörde tek kılan özelliği özellikle süt, ayran dolum proseslerinde içerisinde bulunan ‘köpük’ algoritması ile ürünün gerçek seviyesi ile köpük arasındaki farkı işlemde kontrol edebilmesidir.

Kimyasallar dışında su ile yıkama aşamasında da standart sensörler ciddi etkilenmektedirler. En çok yaşanılan sıkıntı sensörün içine su girişidir. Standart sensörler genelde plastik kılıftadırlar. Operasyon süresince ürün ısınmakta ve soğuk tayzikli su ile yıkanması sonucu ürünün plastik kılıfında deformasyonlar oluşmaktadır. Bu deformasyonun önüne geçebilmek için sanayimiz kıvrak çözümler geliştirmiştir. Örneğin ürünlerin üstünü yoğurt kabıyla kaplamak veya hepsini plastik bir poşetin altına yerleştirmek gibi. Hatlarında dayanıklı hijyenik tasarım ürün kullanan müşterilerimiz için hattın geri dönüş maliyeti çok kısa süredir.

Öncelikle çözümlerin kullanılacağı üretim alanı net bir şekilde tespit edilmelidir. Tespit edilen alanın gereksinimlerine göre Inox paslanmaz çelik gövdeli bir ürün veya hijyenik tasarım bir ürün seçilmelidir. Sektörde karşılaştığımız en hatalı yaklaşım, hijyenik tasarım ile yıkamaya dayanıklı ürünlerin birbirine karıştırılmasıdır. Hijyenik tasarımlı ürün demek; özel bir kenar, köşe veya bakteriyel ve kimyasal birikmeyi önleyen tamamen pürüzsüz dış gövde tasarımı üretilmiş ürün demektir. Daha net ifadeyle kolay temizlenebilen ve alanı güvenli tutan ürünlerdir. Yıkamaya dayanıklı ürünler ise basınçlı sıvılar ile yıkanmaya dayanıklı ürün gruplarını içermektedir.SICK öncelikle sektörün ihtiyacı olan kimyasallar ve zorlu şartlar altında yıkanmaya dayanıklı ürünler ile hijyenik tasarım ürün gruplarını birbirinden ayırmaktadır.

Sektörde yaptığımız en güncel uygulamalar; dolum hatlarında yıkamadan çıkmış damacanaların yoğun su buharı ve kimyasalar altında otomatik olarak tanımlanması. Uygulamada kullanmış olduğumuz CLV6XX ve LECTOR serisi ürün ailelerimiz paslanmaz çelik gövdede ön camı kırılmalara karşı korumalı olması için plastik ile kaplanmıştır. Ürünümüz IP69K koruma standartlarını tam olarak karşılayabilmektedir.Paketleme makinasında paketlemeye girecek çikolataların delta robot ile istiflenmesini ve dizilmesini 3 boyutlu kameramız ile sağladık. Aynı zamanda kullanmış olduğumuz 3 boyutlu kamera ile çikolataların şeklini, hacmini ve boyutunu mm altındaki hassasiyet ile kontrol edebiliyoruz. Ürünümüz robot, PLC ve kontrol sistemi ile Ethernet üzerinden kolay entegrasyon halindedir. Bu uygulamada dünyanın ilk 3 boyutlu smart ve paslanmaz çelik gövdeye sahip kameramızı kullanmaktan dolayı gurur duyuyoruz. En son yaptığımız bir güvenlik uygulamasından bahsetmek gerekirse; et işleme ve entegre tesisinde alanın korunması için özel IP69K korumalı kılıfta güvenlik bariyeri uygulamasını devreye aldık. Güvenlik bariyerimiz 100 bar basınç 80 derece sıcaklık altında çalışabilmektedir. Tesis et işleme tesisi olduğu için anlık sıcaklık değişimleri olmaktadır, ürünümüz sıcaklığın anlık dalgalanmasına karşı korumalıdır.

SICK geniş ürün portfoyü ile nihayetinde gıda üretimine entegre sorunsuz sistemler sunmaktadır. Sonuç olarak tüm SICK Inox gövde ve hijyenik tasarım algılama ve montaj teknolojileri ECOLAB, Avrupa EHEDG ve ABD FDA dahil olmak üzere en yüksek uluslararası standartlar, düzenlemeler ve kurallar için tasarlanmıştır.

SICK Türkiye olarak, danışmanlık, makinaların yeni nesil çalışma trendlerine göre yeniden devreye alınması, uzaktan erişim ile devreye alma ve saha desteği, firmalar özelinde verdiğimiz sektörel eğitimler, satış öncesi uygulama danışmanlığı satış sonrası servis ve ürün tamir hizmetleri ile bir bütün halinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Amacımız, kullanıcılarımıza optimum çözümler sunarak sektöre katma değer sağlamaktır.