Ana sayfa OTOMASYON OKULU AKSA AKRİLİK-HONEYWELL İŞBİRLİĞİ 2 MİLYON USD TASARRUF GETİRDİ

AKSA AKRİLİK-HONEYWELL İŞBİRLİĞİ 2 MİLYON USD TASARRUF GETİRDİ

PAYLAŞ

Aksa Akrilik, uyguladığı AES (Advanced Energy Solutions) Projesi ile yıllık 2 milyon USD tasarruf elde etti.

AES (Advanced Energy Solutions) Projesi kapsamında operasyonel mükemmelliğe katkı sağlayan ileri proses kontrol yöntemlerinin enerji santrallerindeki ilk uygulaması Türkiye’de Aksa Akrilik tarafından gerçekleştirildi. Sektörün önde gelen teknoloji firmalarından Honeywell ile yürütülen proje, en kısa “geri dönüş” süresiyle, farklı kıtalarda 10’un üzerinde ülke ve 50’yi aşkın uygulama arasında birinci sırada yer aldı. Proje ile yıllık 2 milyon USD tasarruf elde edilirken, Aksa Akrilik’e ait enerji santralinin verimi de yükseltilmiş oldu.

Aksa Akrilik’e ait enerji santrali ünitelerinin optimize edildiği AES (Advanced Energy Solutions) Projesi sayesinde enerji üretim sürecinde stabilizasyon sağlanarak, buhar talebindeki değişiklikler kömür kazanı kullanılarak güvenli bir şekilde karşılandı. Buhar üretim sıcaklığının aynı yakıt miktarı kullanılarak yükseltilmesini sağlayan proje sonucunda, türbin elektrik üretiminin 180 kilowatt saat artırılması sağlandı. Basınç düşürme kaynaklı verimsizlikler minimize edilerek, türbinlerde elektrik üretimi 400 kilowatt saat artırıldı. Ayrıca sistem güvenliği için devrede tutulan bir buhar kazanı, bu proje ile birlikte devre dışı bırakılarak, 110 kilowatt saat elektrik enerjisi tasarrufu sağlandı ve ısıl kayıplar engellendi.

AES (Advanced Energy Solutions) Projesi ile baca gazı temizleme sistemlerinde de ileri proses kontrol teknikleri kullanılarak, olumlu sonuçlar elde edildi. Baca gazı temizleme sistemlerinin emisyon değerlerinin bundan sonra geliştirilmiş otomasyon sistemi sayesinde sürekli olarak yasal limitlerin altında tutulması sağlanacak.