Ana sayfa Hot topıcs/Güncel AKSA AKRİLİK’E ‘PROOF NOT PROMISES’ ÖDÜLÜ

AKSA AKRİLİK’E ‘PROOF NOT PROMISES’ ÖDÜLÜ

PAYLAŞ

Aksa Akrilik, Enerji Üretim Tesisi’ndeki kazanların boru hasarlanmaları nedeniyle plansız bir şekilde devre dışı kalmasını önlemek için hayata geçirdiği GE Power&Water, Water and Process Technologies Projesi ile Proof Not Promises Ödülü’ne layık görüldü. Proof Not Promises Ödülü, Aksa Akrilik sayesinde 2013 yılından sonra Türkiye’deki bir şirkete yeniden verilmiş oldu.

General Electric firması ile yapılan işbirliği sonrasında, geliştirilen proje ile kazan boru patlaklarının önüne geçilerek, yılda 3,2 milyon USD’lık tasarruf yapıldı. Avrupa’nın en iyi projelerinden biri olarak gösterilen Water and Process Technologies Projesi, aynı zamanda Avrupa’da getirisi en yüksek proje olma ünvanına da sahip oldu. GE Power&Water, Water and Process Technologies Projesi aynı zamanda verimlilik, çevreye olan katkı, su tüketimleri ve enerji maliyetlerini düşürmesiyle de dikkat çekiyor.

Projenin hayata geçmesinden sonra, kazanların aniden ve plansız devreden çıkması engellenirken, enerji tedariğini olumsuz etkileyen unsurlar da devre dışı bırakıldı ve akrilik elyaf üretim prosesinde üretim ve kalite kayıplarının önüne geçildi.

Aksa Akrilik, Enerji Üretim Tesisi’ndeki kazanların su tarafında yoğun demir oksit depozitleri oluşması nedeniyle ve kazan borularında hasarlanma meydana gelmesi üzerine 2012 ve 2013 yıllarında GE W&PT firması ile görüşmeye başlamıştı. GE W&PT firması, patentli HTP-2 polimer teknolojisi ile kazanlar devredeyken on-line olarak kazan boru iç yüzeylerindeki demir oksit depozitlerinin temizliğini önermişti.