PAYLAŞ

45 ülkede 180 fabrikası bulunan Avustralya merkezli ambalaj devi AMCOR’un İstanbul fabrikası, şirketin fabrikaları arasındaki global ciro sıralamasında ilk 15’e girdi.  Gıda ambalajı üretimiyle 80 milyon dolar ciro yapan AMCOR’un İstanbul fabrikası, yıllık 13 bin tonu bulan üretimiyle kapasite anlamında da şirketin globaldeki en büyük fabrikası oldu.

Ambalaj sanayinde 1860 yılından beri faaliyet gösteren Avustralya merkezli bir şirket olan AMCOR’un 45 ülkede 180 fabrikası ve 27 bin çalışanı var. Şirketin Türkiye’de de İstanbul’da bir fabrikası bulunuyor. AMCOR’un İstanbul fabrikası, şirketin fabrikaları arasındaki global ciro sıralamasında ilk 15’in içerisine girmeyi başardı. AMCOR Flexibles İstanbul, ağırlıklı olarak gıda sektörüne olmak üzere yurtiçinde ve yurtdışında birçok üretici firmaya baskılı ambalaj malzemesi üretiyor. Tuzla’daki fabrikada yıllık 13 bin ton üretim gerçekleştirerek 400 kişiye istihdam sağlıyor.

20 Ülkeye İhracat

AMCOR Flexibles İstanbul Genel Müdürü Mehmet Kurma, 20 ülkeye ihracat yaptıklarını belirterek genellikle Batı Avrupa ile Ukrayna ve Rusya’ya ihracat yaptıklarını ifade etti. Kurma, özellikle Avrupa’da kahve, peynir, kuru gıda ve çerez ambalajı konusunda önemli bir tedarikçi olduklarının altını çiziyor. İç piyasada ise gıda ambalajı konusunda Tadım ve Kurukahveci Mehmet Efendi’nin en büyük üreticilerinden biri olduklarını belirten Kurma, yakın bir zamanda Eti için de üretime başlayacakları bilgisini verdi. 2015 yılını 80 milyon dolar ciro ile tamamlayacaklarını söyleyen Mehmet Kurma, “AMCOR Flexibles İstanbul fabrikası, kapasite anlamında AMCOR’un globalde en büyük fabrikası. Cirosal olarak da ilk 15 fabrika içinde yer alıyor. Dolayısıyla AMCOR için en önemli üretim üslerinden biri haline geldik. Tesisimizi yeniledik ve 4.5 milyon Euro yatırım gerçekleştirdik. Geri dönüşüm yapabilen bir fabrikaya dönüştük. Yaptığımız yatırımla artık üretimde kullanılan solvent emilip tekrar işleme tabi tutularak geri kazanılıyor” dedi.

İş Güvenliği Ödül Getirdi

AMCOR’un her yıl iş güvenliği alanında ödüller verdiğini ifade eden Mehmet Kurma Amcor Flexibles İstanbul, Avrupa ve Amerika grubundaki 68 Amcor fabrikası arasından, uyguladığı iş Güvenliği Kaptanları’ projesi ile Safety Avvards Altın Ödül’üne layık görüldü. Mehmet Kurma, bu konuda şunları söyledi: “Safety Captains (Güvenlik Kaptanları) girişimini başlatarak her çalışanın güvenlik konusunda sorumluluk almasını sağlayacak bir yöntem geliştirdik. Bu sistemde vardiya sorumluları her pazartesi günü ekip üyeleri arasından o hafta güvenlik kaptanı olacak kişiyi seçiyor. Güvenlik kaptanlarımız, vardiya sorumlusunu destekliyor ve üretim bölümünde davranışı gözlemleyecek ikinci bir çift göz olma görevini üstleniyor. Çalışma ortamının güvenliğiyle ilgili tüm gözlemlerini ve yorumlarını kaydediyor, güvensiz davranışlara tanık olduğunda da müdahale ediyor. Güvenlik Kaptanı uygulamasıyla çok tehlikeli işletme kategorisinde olup yaklaşık 400 çalışanımız ile 1092 gündür kaza yaşamadık.”