Ana sayfa OTOMASYON OKULU Danfoss, Merkezi Sistemlerde Kat İstasyonu Kullanmanın Enerji Tasarrufuna Katkısını Bir Kez...

Danfoss, Merkezi Sistemlerde Kat İstasyonu Kullanmanın Enerji Tasarrufuna Katkısını Bir Kez Daha Kanıtladı

PAYLAŞ

Danimarka’nın güneyinde bulunan Sønderborg kasabasında bir konut kooperatifi olan SAB’a ait 324 dairede kullanılan “Danfoss daire istasyonu”, ısıtma ve sıcak su sistemi daire başına yıllık ortalama %30 enerji tasarrufu sağladı.

Bu sonuç esas olarak iki borulu bir “Danfoss merkezi ısıtma daire istasyonu” sayesinde elde edildi. 1964 yılında kurulan orijinal tek borulu sistemde su, dairelerin altına kurulan kazan dairesindeki merkezi binanın altında bulunan istasyonda ısıtılıyordu. Bugün ise su, lokal daire istasyonlarında ısıtılıyor ve kullanıcılar ne kadar enerji harcandığını görebiliyor.

Tüketimin Farkında Olmak Tasarrufu Arttırdı

Bu yenilikten önce kooperatif sakinleri şahsi tüketimlerini takip edemiyordu. Bugün ise her dairede daire istasyonuna bağlı bir ısı ve sıcak su kullanım ölçerinin bulunması kullanıcıların tüketim miktarının çok daha farkında olmasını sağlıyor. Eşi ve iki çocuğuyla birlikte 90m2 büyüklüğündeki dairesinde yaşayan Djafar Gazrani şöyle diyor:”Isı ve sıcak su tüketimine yenilemeden öncesine göre daha fazla dikkat ettiğimiz su götürmez bir gerçek. Daire istasyonumuza bağlanan ölçer sayesinde tam olarak ne kadar enerji tükettiğimizi görebiliyoruz. Bu da her radyatöre takılan termostatları sürekli kontrol ederek gereğinden fazla sıcak ya da soğuk su harcamamaya dikkat etmemizi sağlıyor.”

Ayrı Ölçüm Talebini Karşılamak  

SAB bünyesinde yeni ısıtma ve sıcak su sisteminin kurulumundan sorumlu olan tesisat departmanı Proje Müdürü Henning Christensen’e göre alternatif sistem çözümleri üzerinde de düşünüldü. Fakat bu projede her kullanıcı için ayrı ölçüm talebi ve ayrı enerji tüketim bedeli nedeniyle en iyi çözümün daire istasyonu olduğuna kanaat getirildi.

Henning Christensen: ” Artık merkezi ısıtma santralinden doğruca kooperatif binalarına iletilen merkezi ısıtma ile ısı, iki borulu sistemle taşınıyor. Bu sayede merkezi alt istasyon, sıcak su kazanları ve su arıtımı ve merkezi sirkülasyon sisteminin bakım masrafları ortadan kalkıyor. İptal edilen sıcak su dağıtım ve sirkülasyon hatlarında meydana gelen ısı kaybı merkezi sirkülasyon pompası sistemi ile büyük ölçüde azaltılıyor, ayrıca elektrik tasarrufu sağlanıyor” diyor.

Sirkülasyon pompalarının üç bloktan da kaldırılmasından bir yıl sonra 3,220 € tutarında bir elektrik tasarrufu sağlandı.

Düşük Dönüş Sıcaklığı, Düşük Masraf

İki borulu sistemin en büyük avantajlarından biri, kullanıcıdan yerel Sønderborg Merkezi Isıtma Şirketine dönen merkezi ısıtma suyu sıcaklığını azaltmasıdır. Kış mevsiminde alınan sıcaklık 80°C civarında, yenilemeden önce 65°C olan dönüş sıcaklığı ise 40°C seviyesinin altındadır.

Düşük dönüş sıcaklığı, merkezi ısıtma şirketinin merkezi ısıtma sistemine eskisinden daha az ısı göndermesi anlamına gelir, bu da tüketicilere daha düşük fatura gelmesini sağlar. Aynı zamanda Sønderborg Merkezi Isıtma Şirketi, Danimarka parlamentosunun hem tüketici hem boru hattı sistemi seviyesinde uygulamaya koyduğu CO2 salınımını azaltma yükümlülüklerini yerine getirmiş oluyor.

Kurulum özeti

  • İki borulu merkezi ısıtma sisteminin kurulumu.
  • 324 dairenin her birine daire istasyonlu EvoFlat sisteminin kurulumu.

Daire istasyonu Hakkında

  • Daire İstasyonu çözümü, birden fazla ailenin yaşadığı binalarda kazan dairesi gibi ortak bir ısıtma kaynağından beslenen daire.
  • Daire istasyonu, kullanım sıcak suyu ve ısıtmanın tüketim noktasına mümkün olduğunca yakın bir yerde üretildiği merkezi olmayan bir prensibe dayanır. Bu enerji kullanımının önemli ölçüde azalmasını sağlar.

www.danfoss.com/turkey/