PAYLAŞ

Esnek otomasyon üretimi, endüstri 4.0 şartlarına göre uygulanabilir mi?

Çeşitli ortakları ile birlikte SCHUNK, akıllı fabrika vizyonunu montaj hücresi gösterimi sayesinde gerçekliğe dönüştürüyor. En belirgin özellik: Durum, süreç izleme ve iletişim doğrudan bileşen düzeyinde yapılıyor. Akıllı SCHUNK modülleri, malzemeler ile arasındaki boşluğu kapatıyor ve tutucu parmaktan ERP sistemine kalıcı bir bilgi akışı imkanı sağlıyor.

SCHUNK tarafından dizayn edilen endüstri 4.0 montaj hücresi, yazılım uzmanı ORBIS, donanım oluşturucu Erhardt + Abt, plusdrei mühendislik takımı ve SIM Otomasyon; Tutma & Bırakma ünitelerinin, 3-eksenli oda köprülerinin ve robotların, montajlama, kontrol, paketleme ve taşıma süresince nasıl bir işbirliği içerisinde olduğunu gösteriyor. Bu şekilde, akıllı üretime izin verdiğini vurguluyor. Her yeni bileşen ve her öncelikli sipariş ile hücre uygun kareografiyi yeniden buluyor. Her özel süreç adımı sensörler tarafından izleniyor, taşıma sistemine hatta donanım kontrol ünitesi ve ERP’ye bildiriliyor. SCHUNK montaj üniteleri, tutucu bileşenleri ve sistem kontrol ünitesi; endüstriyel ağ sistemi veya eternet ile birbirleriyle bağlantılılar ve siber-fiziksel sistem medyana getiriyorlar. Akıllı SCHUNK tutucuları, hafif kollar, Tutma&Bırakma üniteleri ve lineer direkt eksen; bileşenler seviyesinde merkezsizleştirilmiş kontrol sağlıyor, dinamik ve esnek süreç imkanı tanıyor. Dr.Markus Klaiber, tutucu bileşenleri yetkinliğinin akıllı fabrika yapımında belirleyici bir anahtar olduğunu belirtiyor.

Entegre İletişim Ve Süreç Kontrolü

Böyle bir senaryonun ön koşulu zaten verildi: SCHUNK mekatronik tutucuları, kuvvet ve pozisyon tarafından ayarlanan SCHUNK kuvvet sensörleri, hassas durum takibini sağlıyor. SCHUNK FT sensörleri, arıza kesintisi meydana gelmeden önce ufak sapmaları bile tespit ediyor, öngörülebilir onarım bağlamında tahmin edilebilir ve etkili girişimler için en iyi ön koşulları yaratıyor. Aynı zamanda özel görevlerde merkezsizleştirilmiş yetkinliğe imkan sağlıyor. Süreç parametreleri kontrolü, merkezsizleştirilmiş kalite güvencesi ve kalite kriteri dökümentasyonu için uygundur. Endüstriyel ağ sistemi için uygun SCHUNK tutucuları ve değişim sistemleri; döner modüller, bileşenler ve sistem arasında engelleri aşan iletişim sunuyor. Çok amaçlı SCHUNK tutucu modülleri, etkili değişim sistemleri ve serbestçe programlanabilir lineer direkt eksenleri, yüksek üretkenlikte esnek süreç dizaynına imkan sağlıyor.

Mekatronik veya Pnömatik

Mekatronik en yüksek kalite çözüm, her endüstri 4.0 senaryosunda gerekli değildir. SCHUNK montaj hücresinin altı istasyonundan üçü, konvansiyonel olarak pnömatiklerle donatılmış ve yetkin SCHUNK sensörleri vasıtasıyla akıllı üretim için hazırdırlar. “Pnömatik, mekatronik, tutma, döndürme, değiştirme, Tutma&Bırakma veya çevirisel hareketler farketmeksizin: SCHUNK, akıllı fabrika için eşleşme bileşeni sunuyor.” Dr.Markus Klaiber. Kullanıcılar, standart SCHUNK ürün çeşitliliği, yetkinlik seviyesi ve her özel süreç adımı esnekliği arasında özgürce seçim yapabiliyorlar. “Uygulamaya bağlı olarak, pnömatik SCHUNK tutucuyu endüstri 4.0 için uygun sensör ile donatmak için yeterli olabilir. İleride, yüksek esneklikli mekatronik SCHUNK çözümü daha iyi bir tercih olabilir.” Klaiber. Hiçbir üretici SCHUNK gibi endüstri 4.0 uygunluklu geniş işletici aralığını kapsamıyor.

www.tr.schunk.com