PAYLAŞ

Bakış açınızı değiştirme zamanı geldi: Endüstriyel mobil uygulamalar için bilgi yazılımları üretmek, kullanıcıların yalnızca saniyeler içinde iş ve üretim verilerine erişebilmelerine ve bunları yeni işbirliği ve üretkenlik düzeyleri için kişiselleştirmelerine ve paylaşmalarına imkan tanıyor.

Kaçınız kişisel akıllı telefonunu veya tabletini üretim alanında veya iş yerinde kullanıyor ya da çalışma arkadaşlarının mobil cihazlarını kullandığını görüyor? Şirketiniz endüstriyel amaçlar doğrultusunda mobil cihazlardan faydalanıyor mu? Bu uygulamalar gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor ve dolayısıyla günümüzün endüstriyel bilgi yazılımları da buna uyum sağlıyor.

Endüstriyel bilgi yazılımı artık ofiste, makine üzerinde, evde veya herhangi bir mobil cihazda kendi iş ve süreç bilgisi ekranlarınızı oluşturmanıza, değiştirmenize, kişiselleştirmenize ve bu ekranlara erişmenize imkan tanıyor. Yazılımın cihazınızdaki görünümü başkalarınınki ile aynı olmak zorunda değil; sahanın görünümü yalnızca ihtiyacınız olan spesifik bilgileri içerebilir. Geçmiş ve gerçek zamanlı veri raporlarına istediğiniz an istediğiniz yerden erişebilirsiniz.

Mobilitenin yönetici, mühendis, operatör, teknisyen ve diğer çalışanların iş yerleri, üretim tesisleri ve sahadaki çalışma yöntemlerini değiştirmesi sürpriz değil. Bu gelişmeye üç trend öncülük ediyor:

  1. Temel olarak kullanıcı deneyimine odaklanan ve tek kullanımlık cihazlardan uzaklaşan cihaz üreticileri tarafından yönlendirilen tüketici cihazı gelişmeleri. Rockwell Automation mobilite platformu lideri Kyle Reissner, IndustryWeek tarafından kısa bir süre önce düzenlenen webinar sırasında şöyle demiştir: “Sektör bu yönde ilerlemeye devam ediyor; bu geçici bir heves değil. Ayrıca, üretkenliğe ilişkin birçok ufak kazanç sağlıyor. Bu cihazların çoğu insanın cebinde bulunmasına rağmen, bunlara uyarlanmış endüstriyel yazılım konusunda bir eksiklik söz konusu.”
  2. Kontrol sisteminin iş sistemine dış ağ üzerinden bağlanabilmesini sağlayarak bilginin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayan yüksek ağ erişimi. Kullanıcılar, otomasyon tedarikçilerine bu verilerin yalnızca sağlanması değil, tüketimi ile ilgili sorular da soruyor. Reissner şöyle diyor: “Bu, bilginin en can alıcı noktalarını veya bazı durumlarda tüm bilgi yollarını, daha önceden bu bilgilere erişememiş dış dünyayla paylaşabilmeye yönelik büyük bir pazar trendini ve izole ve korumalı kontrol sistemlerinden sapmayı ifade ediyor. Rockwell Automation’da biz bunu The Connected Enterprise olarak adlandırıyoruz.”
  1. Otomasyon sistemi sağlayıcıları için devamlı üretkenlik talepleri, kullanıcıların varlıkları daha iyi kullanmalarına, çalışma süresi ve ekipman verimliliğini artırmalarına ve daha az çabayla daha fazla iş yapmalarına katkıda bulunuyor.

Düşünce yapısındaki değişim, aynı zamanda mobil cihazların endüstriyel ortamdaki yararlılığına da katkıda bulunuyor. Rockwell Automation kontrol ve görselleştirme birimi, yazılım ürünü geliştirme direktörü Ryan Cahalane, Kaliforniya Anaheim’da düzenlenen 2014 Automation Fair® etkinliğinde şu açıklamaları yaptı: “Daha önce makine ve ürüne odaklanan yapı artık sistemsel düşünceye kayıyor.”

Cahalane şöyle devam etti: “Bu, proses sektörleri için bir süredir geçerliydi; şimdi ise tüm alanlar bu eğilimi gösteriyor. İster yiyecek içecek sektöründe çok tesisli bir küresel şirketler grubu, ister bir tesisi ihale eden bir ilaç üreticisi ya da ekipmanının dünya genelinde nasıl çalıştığını görmek isteyen bir Makina Üreticisi (OEM) olsun, insanlar iş sahalarını kısımlara ayırmak ve bu sahalar arasında işbirliği sağlamak istiyor.”

Cahalane açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü: “Bilgiyi görüntüleme, inceleme ve paylaşma yetisi, söz konusu bilginin oluşturulmasına yönelik taşınabilirlik ve mobilite ile birleşiyor ve operatörler, mühendisler ve yöneticiler hiçbir zaman işlerini bırakmak zorunda kalmıyor. Akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarları ile tercih ettikleri içeriğe erişebiliyor, yayınlara üye olabiliyor ve kendi saha çizim işlerini en iyi şekilde yapmak için ihtiyaç duydukları veya istedikleri makine, sistem ve iş bilgileri ile kişiselleştirebiliyorlar.”

Bu felsefe, geleneksel çalışma teknolojisi OT ve IT’ye ek olarak yönetim için de uygulanıyor. Cahalane şunları ekledi: “Madencilikte, fabrikanız hareketli bir işleyişe sahiptir. Maden sahipleri ve dolayısıyla ekipman sağlayıcıları bu hareketliliği izleyebilir. Otomotiv sektöründe anahtar teslim seriler sağlayan tedarikçiler, operasyon ve bakım için en iyi uygulamaları belirlemek ve paylaşmak için tüm dünyadaki ekipmanlarını izleyebiliyor.”

Tyson Foods’ta Mobil Çözümler

Mobilitenin yarattığı farka ilişkin önemli örneklerden birini de Ft. Worth, Teksas yakınlarındaki Tyson Foods tesisinde görüyoruz. Mısır unu kaplı sosis üreten tesis yılda yaklaşık 54 milyon kg üretim yapmakta olup, tesis dahilindeki 1.500 veri noktasından veri topluyor. Tesiste, Rockwell Automation tarafından sağlanan FactoryTalk® VantagePoint EMI Mobile’ı kullanan pilot bir mobilite programından yararlanılıyor. Tyson Foods’ta kıdemli kurumsal gelişim mühendisi olan Jon Riechert, IndustryWeek webinarında şu açıklamayı yaptı: “Hedeflerimiz, sanitasyondan üretime geçişin iyileştirilmesi, gün sonu üretim raporlarının daha etkili bir şekilde hazırlanması, gıda güvenliği izlenebilirliğinin geliştirilmesi ve iletişim ile esnekliğin artırılması için ilgili verilerin kullanılmasını kapsamaktadır.”

Riechert, üretim tesisinin birbiriyle iletişim içinde olması ve gidişatı anlaması gereken birçok farklı alanı bulunduğunu ve mobilitenin tesisteki kablosuz ağı kullanarak görünürlük sağladığını ifade etti.

Ayrıca, ifadelerine şunları ekledi: “Üretim süpervizörleri makine durumları ve hızlarını, hangi makinenin çalışıp hangisinin çalışmadığını ve hangisinin ne kadar süre çalıştığını görerek üretim akışını yönetebilir ve üretim sürerken aynı zamanda ayarlama yapabilirler. Bu aynı zamanda, üretim zamanımızı, yani üretim yapmak için sahip olduğumuz süreyi artırıyor.”

Tesis alanına göstergeleri sırayla gösteren HMI (insan-makine arayüzü) monitörleri yerleştiren diğer Tyson tesisleri ile karşılaştırıldığında, süpervizörlerin bildirdiği diğer bir avantaj da, istedikleri zaman istedikleri şeyi görebilmeleri. Kimi zaman, süpervizörün görmek istediği bilgiler, ihtiyaç duyduğu an monitörde gösterilmiyor olabilir. Bu nedenle bu bilgilere ulaşmak için beklemesi gerekebilir.

Riechert şöyle diyor: “Tesis yönetimimizle ilgili olarak, tek bir bakışta hızlı bir genel görüşe sahip olabiliyorlar ve bu, bir konuyla daha fazla ilgilenilmesi gerekip gerekmediği hakkında bilgi veriyor. Örneğin, mobil göstergelere baktıklarında, hat 1’in son bir saattir çalışmadığını görebiliyorlar. Böylelikle bu sorun hakkında bilgileniyor ve birilerinin kendilerine bilgi sağlamasına bel bağlamak yerine, gerekli soruları sorabiliyorlar.”

Riechert mobilitenin aynı zamanda birçok işbirliği yöntemini de beraberinde getirdiğini ekledi. “Statik monitörlerdeki veya dizüstü ya da masaüstü bilgisayardaki göstergeler yerine, bilgileri artık taşınabilir bir cihazdan alabiliyorsunuz; dolayısıyla, bu bilgileri işbirliği yapacağınız küçük gruplarda kolaylıkla kullanabilirsiniz. Hatta ekran görüntüsünü alabilir ve soru sormak için bu görüntüyü birine mesaj veya e-posta yoluyla gönderebilirsiniz.”

Mobil işlev aynı zamanda, gıda güvenlik izlenebilirliği için ürün dağıtımının izlenebilmesine de katkıda bulunmakta. Bu konuyla ilgili olarak Riechert şunu ifade etti: “Birçok farklı paketleme konfigürasyonumuz bulunuyor; dolayısıyla, gün içinde herhangi bir zamanda hangi kızartıcının hangi paketleme makinesine bağlı olduğunu bilmek istiyoruz. Tesis içinde ilerlerken ürünü izleyebilmemiz gerekiyor. Dağıtım ayarlarını görüntüleyebiliyoruz. Bu da, paketlemeden önceki süreçlere kadar izlenebilirlik sağlıyor.”

Taşınabilirlik ve Kişiselleştirme

Başarılı endüstriyel mobilitenin iki örneği de, kullanıcı yetkilendirmesi ve sistemin genişleyebilmesidir. Kullanıcı yetkilendirmesi göstergelerinizi, raporlarınızı ve diğer bilgileri anlık olarak konfigüre etmenizi ve kişiselleştirmenizi mümkün kılıyor. Sistem genişleyebilmesi ise endüstriyel bilgi yazılımının HTML5 ve diğer teknolojileri kullandığını, dolayısıyla kullanıcıların cihazı kendi spesifik ihtiyaçlarına uyarlayabileceklerini ifade ediyor.

Reissner, bunu başarmanın üç temel yolunu açıkladı:

  1. Kullanıcı yetkilendirmesi için görev bazlı araçlar ve kullanıcı araçları sağlamak. Bu, anlık konfigürasyon yapabileceğiniz ve cihazın sizin için kişiselleştirilebileceği anlamına gelmekte. Reissner şöyle diyor: “Mobilitenin, kullanıcıların 50 farklı kişi tarafından istenen aynı raporun hazırlanması ve genel oturum açma sürecini istemediği bir alan olduğuna inanıyoruz. Kendileri için uyarlanmış bir rapor ve bu raporun bir mobil cihaz ya da dizüstü bilgisayar yoluyla kişiselleştirilmesini istiyorlar.”
  2. İşbirliği alanında inovasyon yapmak. Bu, işbirliği sürecini bir makineden izlemek yerine diğer insanlardan dinlemeniz anlamına geliyor; örneğin operatörün mühendisle konuşmasına veya farklı tesislerdeki çalışanların işbirliği yapmasına imkan tanıyan bir sistem sağlanmasını ifade ediyor. Reissner bunu şöyle açıklıyor: “Örnek vermek gerekirse çalışanlar yalnızca bildirimlere bakmıyor. Bunun yerine, uyarı verildiğini görüyorlar. Burada mobil cihazıma ekli olan trend grafiğini görebilirsiniz. Bu sayede uyarının neden verildiğine ilişkin geçmiş üç ana nedeni de görebiliyorlar ve böylelikle sorunlar ele alınabiliyor.”
  3. Mevcut sistemleri genişletmek. Bu, önceden de belirtildiği üzere, HTML5 ve diğer teknolojileri kullanarak mevcut görüntüleri tüm mobil cihazlara güvenli ve mantıksal bir yolla uyarlayabilmeyi ifade ediyor; PC’deki raporların, bir mobil cihazda kullanılabilmesi de buna dahildir.

Rockwell Automation ürün yöneticisi Damon Purvis, Automation Fair® etkinliğinde şunları belirtti: “Parametrelere ve verilere kullanıcı dostu isimler vererek süreci kolaylaştırıyoruz. Verileri görebiliyor, kaydedebiliyor ve yayınlayabiliyorlar. iPad’de oluşturduklarını iPhone’da veya bir Android cihazda görebiliyorlar.”

Örneğin, bir plastik ekstrüzyon şirketinde çalıştığınızı düşünelim. Purvis’e göre bir yönetici olarak temel kaygınız, hattınızın çalışıp çalışmadığıdır. Bir ekstrüder arızalandığında, gerekli desteğin sağlanıp sağlanmadığını bilmek istersiniz; ancak, teknisyenlere sürekli soru sormanız gerçekleştirdikleri onarım işlemine bir katkı sağlamaz. Artık bu bilgileri anında görebileceksiniz.

Purvis, kullanıcıların parametreleri seçebileceğini, grafik oluşturabileceğini ve bu grafiği kendi “alanlarında” saklayabileceğini ifade ediyor. Bunları Composer’da düzenleyebilir, içeriği kolayca ve hızlıca saniyeler içinde birleştirebilirler.

Bu yaklaşım, operatörlerin işlerini en etkili şekilde gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları ve istedikleri göstergeleri kullanmalarını, meraklarını gidermelerini, işlerini daha iyi yapmak ve ekipmanları daha iyi kullanmak için farklı yollar bulmalarını sağlar.

Purvis şunları ekledi: “Beğenirsem, Sık Kullanılanlar’a ekleyebilir ve geliştirme ortamını açmaksızın doğrudan buraya gidebilirim. Bu şekilde tekrar modele ulaşarak istediğim diğer değişiklikleri yapabilirim.”

Cahalane, bu tür bir erişimin çalışanların tecrübelerini artırmalarına ve şirketlerin de o anda makine başında olmayan en tecrübeleri çalışanlarına ulaşabilmelerine yardımcı olacağını umuyor ve şöyle söylüyor: “Evde ve hatta emekli bile olabilirler; ancak, yine de bilgi ve deneyimlerini tesisteki çalışanlarla paylaşabilecekler.”

Sistem tasarımcıları erişimi düzenleyebilir. Purvis şöyle diyor: “Excel kullanmayı seven ve bu programı uykusunda bile kullanabilen “uzman” kişiler dahi bu yazılımla ilgileniyor ve bu eğilime uyum sağlıyor. Bu, görselleştirme ve raporlama için yeni bir paradigma.” Benzer yetenekler, mobil operatör kullanımının işi daha da kolaylaştırdığı ve süreç iş akışını yerine getirdiği üretim yürütme sistemi (MES) ortamlarında da aynı şekilde çalışıyor.

İşbirliği Fark Yaratır

Mobilite, tesisler arası işbirliğine imkan tanımak için mobil bir cihaz üzerinde mevcut tesis veya makine bazlı deneyimlerin yerini almanın ötesine geçiyor. Günümüz endüstriyel bilgi yazılımı, problemleri daha hızlı ve daha etkili bir şekilde çözme ve bu problemleri önleme konusunda size yardımcı olur.

Yeni kişiselleştirme, taşınabilirlik ve mobilite düzeyleri, IT veya geliştirici ile görüşmeksizin takımınızın farklı verileri, göstergeleri ve konfigürasyonları birkaç saniyede denemesine olanak tanır. İhtiyaç duyduğunuz bilgileri istediğiniz yerde, zamanda ve şekilde sunarak, işinizi daha iyi yapmanıza, ekipmanı daha iyi kullanmanıza ve operasyonları daha iyi yürütmenize yardımcı olur.

Üretim Zekası Mobilite İle Uyumlu İlerliyor

Mobilite ve taşınabilirlik IT ve OT teknolojisindeki gelişmeleri takip etmek için Rockwell Automation’a ait FactoryTalk® VantagePoint EMI ve FactoryTalk® ProductionCentre® MES’in son güncellemelerinin bir parçasını oluşturuyor. Mobil teknoloji kullanıcıların ofiste, makine üzerinde, evde veya herhangi bir mobil cihazda kendi iş ve süreç bilgisi ekranlarını yaratmalarına, değiştirmelerine, kişiselleştirmelerine ve bu ekranlara erişmelerine imkan sağlıyor.

FactoryTalk VantagePoint mobil üretim zekası ürünü, kullanıcıların çalışırken aynı zamanda bilgileri kolayca konfigüre etmelerine imkan vermek için kişiselleştirmeyi destekliyor. Mobil ekranlar dinamik bir şekilde ekran boyutları ve türlerine de uyum sağlıyor: akıllı bir telefonda ekran otomatik olarak kaydırmaya uygun hale gelirken, iPad ekranında kaydırmaya gerek kalmayan bir genişliğe kavuşuyor. Gezinti yapmak ve dolayısıyla kendi içeriğinizi yaratmak kolaylaşıyor.

FactoryTalk SE HMI yazılımı için de bu yılın ilerleyen dönemlerinde benzer araçlar kullanıma sunulacak. Bu, PlantPAx® proses otomasyonu sistem operatörü arayüzlerinin, mobil cihazlarda görüntülenmesine olanak sağlayacak.

Endüstriyel Ağ Tasarımı Eğitiminin Faydaları

Rockwell Automation Ağ ve İş Geliştirme Müdürü Paul Brooks;

Bilgisizlik ve aptallık arasındaki fark nedir? Bilgisizlik giderilebilir. IT ve Operasyonel Teknoloji (OT) grupları artık daha fazla etkileşim içinde olduğundan, tartışmalarda her iki tarafın da bilgisizliği ortaya çıkıyor ve bilgisizlik çoğunlukla aptallıkla karıştırılabiliyor.

Farklı paydaşlar birbirlerine mütevazi bir tavırla yaklaşmalı. Bu mütevazilik kısmen, hızla gelişen Ethernet ve İnternet teknolojilerine ayak uydurmak için teknisyenlerin ve mühendislerin yeni beceriler edinmeye ihtiyaç duyduklarını idrak etmelerini gerektiriyor.

Son yıllarda, endüstriyel ağ teknolojisi değişti. Artık IP protokolü tercih ediliyor. Teknoloji, kablosuz ağları, mobiliteyi, uzaktan çalışmayı ve geniş ağ bağlantılarını mümkün kılacak şekilde gelişti. Mimariler, Yerel Alan Ağlarından (LAN) buluta taşındı. Artık Ethernet teknolojisi tercih ediliyor; fieldbus odaklı beceriler gözden düştü.

IT uzmanları, son 20 yılı Ethernet ve IP’yi anlamakla geçirdi, OT uzmanları ise gelişmeleri henüz ayak uydurabiliyor. Çoğunlukla fieldbus mimarilerini doğrudan Ethernet’e taşıyorlar. Ethernet ve IP’nin değeri artık tam olarak fark ediliyor. Benzer şekilde, IT uzmanları da çoğunlukla kampüs mimarilerini üretim alanına taşıyor ve farklı teknolojiler kullanarak, OT tarafından inşa edilen alan uzmanlığını uygulamakta başarısız kalıyor.

Ağ tasarımı eğitiminin bu noktada faydası olabilir. İlk adım, ortak bir bilgi tabanı inşa etmek. Böylece IT ve OT uzmanları endüstriyel ve kurumsal ağa ilişkin temel bilgilere sahip olacak.

İkinci adım ise, hem IT hem de OT uzmanlarına yönelik çapraz eğitim sunmak ve bu uzmanların yeni endüstriyel ağ anlayışına hazır olmalarını sağlayacak eğitimi vermektir. Bu şekilde, çalışmadan geçen sürenin saniyelerle, maliyetlerin ise dakikada 10,000 Dolar artışla ölçüldüğü noktaya ulaşacaklar.

Üçüncü adım ise, sistem tasarımcılarının güvenlik, ölçeklenebilirlik, esneklik ve sürdürülebilirlik özelliklerini göze alarak tasarım yapmalarını sağlamak olacak. Eski kurumsal veya operasyonel ağ modelleri tekrar edilmeyecek ve yeni bir paradigma yaratmak için yeni ile eskinin en iyi tarafları bir araya getirilecek.

Dördüncü adım, bu resmi eğitimi alıp uygulanmasını sağlamaktır. IT ve OT uzmanlarını bir araya getirecek eğitimler ile eğitim vermekten çok birbirlerinden bir şeyler öğrenmek istediklerini ve ancak birlikte çalışırlarsa bir bilgelik noktasına ulaşacaklarını onlara göstermek.

www.rockwellautomation.com.tr