PAYLAŞ

Arkadaş canlısı ve sempatik. İhtiyaç duyulmadığında görünmez. Her zaman hazır. Geleceğin hizmetkârı: “Care-O-bot® 4”. Stuttgart’da yer alan Fraunhofer IPA tarafından geliştirilen robot, dünya prömiyerini, SCHUNK Servis Robotikleri Uzman Günleri’nde kutladı. Care-O-bot® 4’ün modüler di-zaynı, değişik yapılandırmalara ve uygulamalara imkan tanıyor.

SCHUNK GmbH & CO. KG yönetici ortağı Henrik A.Schunk; yüksek derece standardizasyonun, mobil servis robotları alanında Care-O-bot® 4’ü dönüm noktası haline getirdiğini vurguladı. Care-O-bot® 4’ün hem kol eklemleri hem de 1-parmak eli SCHUNK’un mobil tutucu sistemleri için standartlaştı-rılmış modüllerinden alındı. Bay Schunk, servis robot çözümleri genellikle mobil aplikasyonlarda kullanıldığı için, bileşenlerin hafif ve enerji tasarruflu olmak zorunda olduğunu belirtti. “SCHUNK’un mobil tutucu sistemleri tam da bu senaryolar için tasarlandı. Bileşenler, ölçme ve test uygulamaları gibi endüstriyel uygulamalarda kullanılmasının yanında, insanları günlük hayatta destekleyebilecek yardımcı sistemler olarak da kullanılabilir.”

Atik ve Modüler

Care-O-bot® 4’ten önceki nesiller, nesne algılama veya güvenli dolaşıma odaklanırken, şimdi ticarileşme yönünde de önemli bir adım atıldı. Fraunhofer IPA takım lideri ve proje müdürü Ulrich Reiser, dördüncü Care-O-bot® jenerasyonunun sadece daha atik, daha esnek ve daha cezbedici olmadığını aynı zamanda daha uygun fiyatlı bileşenleri barındırdığını vurgu-ladı ve iç bileşenlerin, küçük parçalarda dahi daha uygun fiyatla üretilebilen metal saç yapılardan oluştuğunu belirtti.

Maliyet Odaklı Modüler Çözümler

Robottaki modüler konsept farklı yapılandırmalara izin veriyor. Örneğin, bir ya da iki kolu deaktive etmek mümkün. Kompakt küresel formu ile SCHUNK Powerball ERB modülü, kol eklemlerinde kusursuz entegrasyon sağlıyor. Kol bileşenlerinin tüm elektronik kontrolleri ve regülasyon devreleri ERB modü-lü içerisinde çözümleniyor. Modül içerisinde pozisyon, hız ve dönme mo-menti kolaylıkla ayarlanabiliyor. Tutucu ve araçlar için besleme hatları ta-mamen kolların içinde konumlandırıldığından, diğer aygıtlar üzerinde engelleyici kablolar bulunmuyor. Entegre zeka, evrensel iletişim arayüzleri, data transferi ve güç desteği için kullanılan kablo teknolojisi; Powerball’un tekil modüllerde kullanılmasının yanında hafif kollarının kullanıldığı Care-O-bot® 4 benzeri komplike ürünlere de kolay entegrasyonu sağlıyor. Taşınabilir kullanım ve mobilite için, modüller 24 V DC güç kaynağı veya şarj edilebilir bataryalar ile çalıştırılabiliyor. Hafif konstrüksiyon ve tork motorları, düşük enerji tüketimine olanak sağlıyor. Bu özellik, bir yandan enerji maliyetlerini düşürüyorken, diğer yandan şarj edilebilir batarya kullanımında da daha uzun çalışma periyodlarına imkan sağlıyor ve küçük formatlı bataryaların kullanımını mümkün kılıyor.

Farklı Versiyonlar Uygulanabilir

Care-O-bot® 4’ün boyun ve kalçadaki yuvarlak eklemleri, birçok sensörde olduğu gibi opsiyonel. Uygulama sadece içecek servisi gerektiriyorsa, bir el yerine tepsi kullanmak ya da mobil bazlı servis veya taşıma aracı olarak kul-lanmak mümkün. Bu şekilde bağımsız spesifik görevler için adaptasyonlar ve ekonomik çözümler yaratılıyor.

Geliştirme mühendislerinin en önemli önceliklerinden biri kullanıcı dostu kullanım. Çünkü robotların kullanımı ve programlamalarındaki zorluk, çoğu insanın gözünü korkutmakta. Örneğin Care-O-bot® 4’ün sezgisel çalışmasına olanak sağlayan etkileşim bölgesi kafasının üzerinde olduğundan hem ayak-ta, hem de otururken erişilebilir bir yükseklikte. Tabi ki robot ile etkileşim, aynı zamanda kameralar ve mikrofonlar aracılığı ile de mümkün. Bu şekilde insanlar konuşmalarından ve hareketlerinden algılanabiliyor ve kelimelerle ya da hareketlerle robota direktifler verebiliyor. Robot, insanlardan gelen bu kelimeleri ve hareketleri anlayıp anlamadığını çeşitli kafa hareketleriyle belirtebiliyor. Care-O-bot® 4’ün ellerindeki lazer işaretleyici ve çeşitli ışık efektleri de robot ile etkileşim sağlanmasında rol alıyor.

Tasarım ve Mühendisliğin Başarılı Ortaklığı

Gelişim sürecinde görev alan Stuttgart merkezli tasarım stüdyosu Phoenix Tasarım’ın genel müdürü Andreas Haug; Care-O-bot® 4’ün tasarım ve mü-hendislik sentezinin yanında işlevselliğinin insani duygularla birleşiminden kaynaklı bir kullanıcı etkileşimi sağladığını belirtti. Robot; modern dizaynı, iki kolu ve kafası ile insan yapısını andırıyor. Fakat robotta tamamen insan görüntüsü amaçlanmadı. Çünkü Ulrich Reiser’e göre, bu kullanıcılarda ‘yan-lış beklentiler’ yaratacaktı. Robotta sadece ‘iç değerler’ insani: her zaman sağduyulu bir mesafe bırakıyor, ne anlaşıldığı ve ne yapılacağı belirleniyor, basit hareketler için yetki sahibi ve hatta duyguları bile gösterebiliyor.