Ana sayfa new products/Yeni Ürünler Eplan Harness proD 2.5

Eplan Harness proD 2.5

PAYLAŞ

Eplan Harness proD’nin yeni 2.5 sürümü kullanıma hazır. Eplan Platformu’nun yönetim sisteminin ana bölümleri ile birlikte kullanıcılar sürekli ve optimize edilmiş iş akışından yararlanabilecek. Pano tasarımı, kablo yönlendirmesi ve proje yönetimi için yapılan çok sayıdaki geliştirmeler etkili bir kablo donanım mühendisliği sağlıyor.

Ön izleme yerleştirme: Ön izleme fonksiyonu sayesinde ikinci bir düzeltemeye gerek kalmaksızın kullanıcıların ilk etapta doğru konumlandırma yapmalarına imkân tanıyor.

Eplan Harness proD’nin 2.5 sürümü Ekim ayından itibaren kullanıma hazır olacak. Geliştirmeler kullanıcının iş akışını optimize etmeye odaklandı. Bu konuda öne çıkan temel gelişmelerden biri ise 3D kablo donanım mühendisliği sisteminin Eplan Platformunun ana bölümlerinin yönetimine bağlanması. Bu durum bütünleşik veri yönetimi konusunda bir dönüm noktası niteliğindedir. Böylece kullanıcılar yönetim sisteminin olduğu tek bir ana parça ile tüm proje akışına erişebilme imkânı bulacaklar. Bu da ana veri tabanının bakımı için sarf edilen gücü önemli ölçüde azaltıyor ve şematiklerden üretim belgelerine doğru sürekli bir iş akışı sağlıyor. Pano çizimleri için gerekli olan 2D sembollerin var olan 3D verilerinden türetilmesi ile ana veri akışı daha da geliştirilmiştir. Bu geliştirme 3D bileşen verilerine hâlihazırda ihtiyaç duyulduğu için özellikle etkili olmuştur. Böylece var olan veriler yeniden kullanılıyor (bileşen sembollerinin kullanıcı tarafından oluşturulmasına gerek kalmıyor).

3D sistemde tek bileşenin konumlandırılması

Eplan Harness proD, kablo donanımı tasarımı için kullanıcı dostu olan bir 3D sistem sağlamayı amaçlıyor. Elektrik mühendisleri genelde karmaşık MCAD sistemlerini kullanma konusunda sınırlı deneyime sahip. Bu yüzden tercihlerini kullanıcı dostu bir sistemden faydalanmaktan yana yapıyorlar. Bu sistem, örneğin konektör gibi bir bileşeni 3D alanı içerisinde konumlandırırken referans noktasını, kenarlarını ve alanlarını seçebilme imkânı sunar. Bu da konumlandırma işlemini basitleştiriyor. Ön izleme fonksiyonu sayesinde ikinci bir düzeltmeye gerek kalmaksızın kullanıcıların ilk etapta doğru konumlandırma yapmalarına imkân tanıyor. AutoCAD sembollerini kullanan kullanıcılar daha gelişmiş bir içe aktarım fonksiyonu bekleyebilirler. İçe aktarılmış DWG ve DXF çizimleri, aktarılacak olan ilgili tüm içerik ile birlikte 2.5 Sürümü içerisinde düzenlenebilir.

Bu da parça oluşturma işlemini büyük ölçüde hızlandırır.

SymbolFrom3D: Bu gösterge var olan 3D modelden yararlanılarak elde edilen 2D sembolleri pano için dış değerlemede kullanıcılara yardımcı oluyor.

Daha hızlı kablo yönlendirme

Eplan Harness proD’nin 2.5 Sürümü birçok yeni özellik içeriyor. Bunlardan bazıları 3 boyutlu objelerin konumlarının saptanması, bir kablo demeti içerisindeki yeni bir demetin başlangıç noktasının mevcut demetler içerisinde konumlandırılması ile ilgili tercihler ve otomatik kablo yönlendirme özelliğidir. Üretimi desteklemek için kablo renklendirmeleri pano üzerindeki konektör sembolünde gösterilebilir. Böylece üretim bir konektördeki bir kablonun doğru konumlandırılmasını tanımlamak için çizimi kullanabilir. Gerekli bilgi için kablo listelerini aramaya artık gerek kalmayacak ve üretim süreci daha hızlı olacaktır.

Pano tasarımında esneklik

Ayrıca ilgili kullanıcılar için pano tasarımında da birçok yeni özellik var. Eplan Harness proD 2.5 “veri katmanını” “görüntü katmanından” ayırır. Bu kulağa çok teknik bir ifade gibi gelse de aslında kullanıcılara pano tasarımı konusunda çok büyük bir rahatlık sağıyor. Görüntü konfigürasyonu, veriyi değiştirmek zorunda kalmadan bir çizimin (örneğin bir şirketin dâhili çizim standartlarına göre) farklı şekillerde görüntülenebilmesini sağlıyor. Böylece daha fazla esneklik sağlanmış oluyor. Eplan Harness proD’nin proje yönetimi bölümüne toplu güncelleştirme işlemi eklendi. Değerlendirme veya çizimleri güncelleme gereksinimi algılandığında yapılacak olan toplu işlem, proje yönetim yükünü daha da azaltacak. Kütüphane kısımlarının otomatik güncelleştirilmesi veya yeni CAD formatlarının desteklenmesi gibi özellikler kablo donanımı projelerinin etkililiğini artıran ve müşterinin iş akışını hızlandıran pek çok geliştirme arasında yer alıyor.

www.eplan.com.tr