PAYLAŞ

Rexroth Ana Bayisi Star Hidropar, EkinPlas firmasına anahtar teslim proje olarak “VarioFlow” hattı kurdu. Sistem, yapı olarak bir köprüyü andırdığı için “3. Boğaz Köprüsü” olarak adlandırıldı.

Bosch Rexroth’un Türkiye‘deki ana bayisi Star Hidropar, gıda ambalajları, IML (kalıp ici etiketleme), medikal ve beyaz eşya plastik parçaları sektöründe faaliyet gösteren EkinPlas firması için “Vario Flow” hattı kurdu. Hızlı montajı yapılan, kolay temizlenebilir ve minimum bakım gerektiren “VarioFlow” hattı sayesinde ürünler farklı özelliklerdeki zincir yüzeylerde güvenli bir şekilde taşınıyor. Hat boyunca yer alan açık profiller temizleme işlemini kolaylaştırırken zincir yüzeyinin yapısı ufak boyutlardaki ürünlerin bile sorunsuz bir şekilde taşınmasına olanak veriyor. Serinin 80, 100, 160, 240 ve 320 mm genişliğindeki zincir komponentleri, farklı uygulama tipleri için kapsamlı çözüm yaratmayı mümkün hale getirirken, yanal kılavuz raylar ve ek ürünleri uygulama farklılıklarında istenen performansı sağlıyor.

Star Hidropar mühendisleriyle bir araya gelen EkinPlas yetkilileri, Bosch Rexroth’un sunduğu VarioFlow teknolojisinin verimi ve transfer hızını maksimum düzeye taşıması nedeniyle kendileri için en doğru sistem olduğuna karar verdi. Kurulan VarioFlow hattı ile süreçlerde otomasyon artırılırken, manuel işlemler azaltıldı. Ayrıca ürün transfer hızları da yükseltildi. Bu sayede ürünler operatör yardımıyla paketlendikten sonra, her IML sistemin önünde yer alan asansör sistemi sayesinde otomatik olarak yukarı taşınıyor ve VarioFlow hattına aktarılıyor. VarioFlow hattına aktarılan paketler, sensörlerden aldıkları verilere göre duruyor ve ilerliyor. Firma içinde bu şekilde toplam 30 adet IMLrobotlu sistem, her sistem önünde de asansör sistemi bulunuyor. VarioFlow hattı sayesinde saha şartlarında ortaya çıkabilecek adaptasyon ihtiyaçları da zincir ve benzeri birkaç komponentin değişimiyle kolay ve hızlıca karşılanabiliyor.

EkinPlas Firması’nda ayrıca üretim hattından depoya kadar uzanan yaklaşık 100 metre uzunluğunda bir VarioFlow transfer hattı da bulunuyor. VarioFlow transfer hattı, fabrika içinde ekstra bir yer kaplamaması için Rexroth alüminyum profiller ve halatlar yardımıyla köprü şeklinde havadan ilerliyor. Paketler otomatik olarak depoya aktarılıp depolanıyor. Rexroth VarioFlow sistemleri, değişik tipteki ürünler ve koşullar için farklı ihtiyaçlara cevap verecek şekilde tasarlanabiliyor ve kullanıcıya esneklik sağlıyor. VarioFlow, ekonomikliği ve sağladığı yüksek performansla da dikkat çekiyor.