Ana sayfa Hot topıcs/Güncel Hidrolik Güç Paketleri, BLOODHOUND’un Dünya Rekoru İçin Testleri Kolaylaştırıyor

Hidrolik Güç Paketleri, BLOODHOUND’un Dünya Rekoru İçin Testleri Kolaylaştırıyor

PAYLAŞ

Parker’ın BLOODHOUND Süpersonik Araba (SSC) ekibine teslim ettiği iki yeni hidrolik güç paketi, projenin dünya karayolu hız rekoru denemeleri yaklaşırken güvenlik ve işletim testlerini çok daha kolay hale getirecek.

BLOODHOUND SSC’de bir dizi karmaşık hidrolik sistemler bulunmakta. Bunlara Yüksek Test Peroksit devresi içindeki bilye valfleri açıp kapatan döner aktüatörler, arabaya giden bastırma kuvvetini kontrol eden kanatçıklar ve iki hidrolik silindir tarafından hareket ettirilen simetrik havalı frenli kapılar da dahil. Böyle büyük ölçüde bir mühendislik çalışması, arabanın önümüzdeki yıl Güney Afrika’da dünya rekoru iddiasını gerçekleştirme girişiminden önce yürütülmesi gereken yüzlerce mühendislik kontrolünü içeriyor.

Fakat bu bileşenlere güç veren yerleşik pompa jet motoruna bağlı olduğundan tanısal kontroller yapmak zor ve proje mühendislerinin her önemli test yürütmesi gerektiğinde jet motorunu kapatmak da hiç kullanışlı bir çözüm değil. Hareket kontrol şirketi Parker Hannifin tarafından sunulan yeni güç paketlerinin yarattığı fark da tam bu noktada.

BLOODHOUND SSC’nin zemin destek ekipmanı gibi, Parker üniteleri doğrudan arabaya bağlanarak önemli hidrolik testlerin jet motorunu ve yerleşik pompayı başlatmaya gerek olmaksızın gerçekleştirilmesine olanak tanıyor.

Birçok güç paketi görsel kontrollere güvenirken yeni BLOODHOUND ekipmanı, Parker’ın IQAN dokunmatik ekranına sahip. Bir tablet gibi tasarlanan IQAN, üniteden gelen basınç, akış ve sistem sağlığı gibi tüm sinyalleri bir araya getirir. Bu okuması kolay ekran, durum değişikliklerini işaretler ve tıkalı filtre gibi her tür potansiyel soruna işaret etmek için uyarı sinyalleri verir. Bir hata oluşursa ana ekrandaki ‘sistem sağlığı’ kutusu, operatörden araştırma yapmasını isteyecektir. Hidrolik güç ünitesini (HPU) ve arabayı kritik çalışma sınırlarına (örneğin aşırı yağ sıcaklığı, düşük yağ seviyesi veya sistem kirlenmesi) ulaşılması durumunda koruyan entegre bir arıza güvenlik modu da vardır.

Arabadaki uçak sınıfı hidrolik valfler çok ince Güney Afrika çöl tozlarına karşı dayanıksız olduğundan yağı temiz tutmak BLOODHOUND SSC için kritik bir öneme sahip. Bu nedenle güç paketlerine yerleştirilmiş eksiksiz bir koşullandırma sistemi de var. Bu sistem sürekli olarak ünitedeki yağı filtreler ve soğutur. Ayrıca bu paketlerdeki makine tanıları ve elektronik okumalar, ekibin her tür yağ kötüleşmesini hızlı ve kolay bir şekilde saptamasına yardımcı olacak. Parker’ın icountPD cihazı üzerinden yerleşik durum izleme, hidrolik yağ için Uluslararası Standardizasyon Kuruluşu (ISO) kurallarına dayanan kesintisiz bir ekran okuması sağlar. Parçacık sayıları, bir lazer ışını ile okunur, ISO temizlik rakamlarına çevrilir ve ekranda gösterilir. Güç paketleri tarafından üretilen tüm sistem verileri de BLOODHOUND ekibi tarafından indirilebilir ve analiz edilebilir.

Paketlerin tasarımı kolay taşınabilmelerine izin veriyor. Yaklaşık 1,4 metre uzunluğa, 1,2 metre genişliğe ve 1,4 metre yüksekliğe sahip paketler, taşınmalarını kolaylaştıran tekerlekli bir ana çerçeve üzerine yerleşiyor.

BLOODHOUND Projesi baş mühendisi Mark Chapman şöyle açıklıyor: “Yeni güç paketleri, araba hareketsiz haldeyken ayarları, çalışmayı ve güvenliği kontrol etmemize olanak tanıyacak. BLOODHOUND SSC’yi yapım aşamamızda bu önemli bir konu ve 2016 ve 2017’de Newquay ve Güney Afrika’da yapılacak karayolu hız denemelerinde de görev için kritik. Yani paketler, bu yolculukta bize katılacak.”

“Basınç kontrolleri gibi testleri yapmak için birkaç dakika boyunca jet motorunu çalıştırmak kullanışlı değil. Fakat taşıtı bu ünitelerden birine takmak hızlı ve kolay.”

Parker’dan Mark Cattermole ise şunları dile getirdi: “Koşullandırma sistemi ve iki aşamalı kontrol süreci, faydalı özellikler. Her şey yolunda giderse, sistem herhangi bir engel olmadan çalışacak. Ama herhangi bir olası sorun halinde ekibi bir sorun olduğuna dair uyarmak için ekranda uyarılar belirecek ve eğer sorun çözülmezse sistem arıza güvenlik moduna girip BLOODHOUND’un hidrolik sisteminin hasar görmesi riskinden kaçınmak için sistemi kapatacak.”