Ana sayfa new products/Yeni Ürünler Leon Teknik’ten Maden Proseslerindeki Aşınma Sorununa Özel Çözüm: ORBINOX Model VG Bıçak...

Leon Teknik’ten Maden Proseslerindeki Aşınma Sorununa Özel Çözüm: ORBINOX Model VG Bıçak Tipi Gate Vanalar

PAYLAŞ

ORBINOX Global pazarın liderleri arasında yer alan ve yalnızca farklı tasarımlarda bıçak tipi vanalar ile damper tipi vanalar üretmekte olan, müşterilerine özel tasarımlı mühendislik çözümleri sunan, 70 ülkede 50 yıllık tecrübesi ile alanında profesyonel bir markadır.

Özellikle maden sektöründe yaşanılan aşınma ve sızıdrma sorununa karşı bir çözüm olarak ORBINOX Model VG Bıçak Tipi Gate Vanalar geliştirilmiştir. VG Tip Bıçak Vanaların tam geçişli, çift yönlü, mono-blok gövdeli olması gibi temel özelliklerinin yanı sıra farklılık yaratan ve çözüm getiren özelliği de patentli sızdırmazlık sistemidir.

Aşındırıcı ve katı partikül içeren akışkanların hatlarında yüksek performans ve tam sızdırmazlık sağlayabilmek amacıyla VG Tip Bıçak vanalarda, çift taraflı yatak (sleeve) kullanılmaktadır. Bıçağın her iki taraftan esnek bir kauçuk ile yataklanması sayesinde %100 sızdırmazlık sağlanmakta ve metal – metale ya da tek taraflı yataklamalarda oluşabilecek aşınma sorunu bertaraf edilmektedir.

Tam Açık pozisyonda iken, bıçak akış hattından tamamen çekilerek tam geçiş sağlamaktadır. Bu sayede hem vananın akış değerleri yükselmekte hem de türbülans ve basınç düşümünün önüne geçilebilmektedir.

Çift tarafta yer alan yataklar ise özel tasarımı sayesinde tümleşik bir pozisyona geçerek %100 sızdırmazlığı garanti etmektedir. Tam açık pozisyonda akışkanın geçtiği noktada herhangi bir metal aksam yer almadığı için özellikle asidik çamur hatlarında uzun ömürlü bir çözüm olmaktadır.

Vana kapalı konuma geçerken, bıçak iki kauçuk yatak arasından muhtemel katı partikülleri de sıyırarak geçtiği için herhangi bir sıkışma sorunu yaşanmamaktadır.

Yatakların özel geometrisi ve elastikiyeti sayesinde düşük operasyon torkuna karşın yüksek bir sızıdrmazlık her iki yönde de sağlanabilmektedir.

 

Yandaki şekilde görüldüğü üzere patentli tasarımın bir diğer özelliği olan paslanmaz çelik O-Ring destekli kauçuk yataklar sayesinde yüksek basınçlarda çalışabilme imkanı vermekte ve sık açma-kapama gerektiren proseslerde yatak ömrünün ve performansının arttırılması sağlanmaktadır.

www.leonteknik.com