Ana sayfa OTOMASYON OKULU Omron’dan Kullanıma Hazır Güvenlik Çözümü

Omron’dan Kullanıma Hazır Güvenlik Çözümü

PAYLAŞ

Bir makineye acil durdurma fonksiyonu entegre etmek biraz zaman alabiliyor. Ancak Omron, bir acil durdurma butonunu, G9SE güvenlik röle ünitesini ve güvenlik aktüatörünü bir araya getirerek kullanıcılar için önceden kurulmuş ve kullanıma hazır bir güvenlik çözümü sunuyor.

Güvenlik çözümü nasıl çalışıyor?

Omron’un bu kullanıma hazır güvenlik çözümü, GİRİŞ – LOJİK – ÇIKIŞ sistemine dayanmaktadır.

  • E-Stop bilgiyi alır. (GİRİŞ)
  • Güvenlik röle üniteleri sinyali izler ve işler. (LOJİK)
  • Şüpheli bir durum oluştuğunda güvenlik aktüatörü makineyi durdurur. (ÇIKIŞ)

Ayrıca uygulamanın türüne bağlı olarak güvenlik çözümünüzü kişiselleştirebilirsiniz.

Ne gibi avantajlar sunuyor?

  • ISO 13850 standartlarına uygun
  • Verimliliği yüksek ürünler
  • Makinenin piyasaya çıkış zamanını azaltır
  • LED göstergeler daha hızlı teşhis sağlar
  • Kullanımınıza özel hazırlanabilen çözüm
  • 22,5 mm’lik ince ünitede 4’e kadar güvenlik çıkışı
  • Maksimum 15 msn yanıt süresi

Omron’un G9SE güvenlik rölesinin, montaj süresini %50’den fazla kısaltan ve ultra-ince yapısında kolay erişilebilir vidasız terminallerle donatılmış üç farklı modeli ile tüm güvenlik uygulaması ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Bu ürünler, çeşitli güvenlik konfigürasyonları ve ayarlanabilir kapamada gecikme zamanlarını kapsayan farklı opsiyonlar sunmaktadır. Bunların hepsi, E-stoplar, güvenlik kapı switchleri ve güvenlik ışık bariyeri gibi çeşitli güvenlik cihazlarıyla uyumludur.

Bu seri içerisindeki tüm röleler, hem mekanik hem de elektronik sensörlerle kullanılmaya uygundurlar ve hepsinde, tanı bilgileriyle birlikte arıza durumlarının anlık ve görsel olarak gösterilmesini sağlayan, kolay görünür LED göstergeler vardır. G9SE rölelerinin başka bir kilit özelliği de, maksimum 15 ms’lik hızlı cevap süresidir.

Çözüm paketinin içinde yer alan Omron’un yeni G9SE güvenlik röleleri; kullanışlı, kompakt ve hızlı monte edilebiliyor.

G9SE rölelerinin 5 A değerinde, en fazla dört güvenlik çıkışı ve ayrıca, bir yardımcı PNP transistör çıkışı vardır. G9SE’nin tipik uygulamaları arasında tek ve iki-kanallı acil durdurma fonksiyonları ve ayrıca, izleme kapıları, koruyucular ve güvenlik ışık perdeleri bulunmaktadır.

Sadece 17,5 mm genişlikte olan ve normalde açık iki ani güvenlik çıkışı bulunan G9SE-201 röle, piyasada mevcut röleler içinde en incesidir. Daha fazla çıkış gerektiren uygulamalar için, 22,5 mm genişlikteki G9SE-401 ise dört ani güvenlik çıkışı sunmaktadır.

22,5 mm genişlikte olan G9SE-221-T de, iki ani güvenlik çıkışı ve iki kapamada gecikmeli güvenlik çıkışı sunmaktadır. G9SE-221-T rölelerinin 5 ve 30 saniyelik maksimum gecikmeler sunan versiyonları vardır. Her iki versiyonda da, kullanıcılar gecikmeyi 16 adımda maksimum düzeyine kadar ayarlayabilirler.

G9SE güvenlik röleleri; EN ISO13849:2008 PLe Güvenlik Kategorisi 4, IEC/EN 60947-5-1/EN 62061 SIL 3, UL508, CAN/CSA C22.2 No. 14 de dahil çok çeşitli ve farklı Avrupa ve dünya güvenlik standartlarına uygundurlar. Ek olarak, asansör uygulamalarında da kullanılabilmesi için uygun hale getiren EN81-1 ve EN81-2’ye uygunlukları da vardır.