Ana sayfa OTOMASYON OKULU Otomasyon Ekstrüzyon Uygulaması %75 Enerji Tasarrufu Sağladı

Otomasyon Ekstrüzyon Uygulaması %75 Enerji Tasarrufu Sağladı

PAYLAŞ

Şirketler enerji tasarrufu için gerekli olmadığında enerji kaynaklarını kapatmak gibi basit uygulamalardan makinelerde önemli değişiklikler yapmaya kadar çeşitli seçenekleri göz önünde bulunduruyorlar. Tasarruf önlemlerini alma görevi genellikle bakım personeline verilir. Ancak bazen bu personel yeni etkinlik önlemleri bulmayı çok zorlaştıran eskimişlik sorunuyla karşılaşır.

İngiltere’de Liverpool’da bulunan Tech Folien Ltd tam da bu sorunla karşı karşıya kaldığı zaman Emerson’un resmi ortağı RJW’ya başvurdu ve RJW %75’in üzerinde enerji tasarrufu sağlayan bir çözüm tasarlayıp uyguladı.

Tech Folien, özel olarak grafik sanatlar, kendinden yapışkanlı etiket, otomotiv ve inşaat sektörleri için polietilen, polipropilen ve başka ortak ekstrüzyon şişirmeli filmler üreten uzman bir şirket.

Daha önceki motor ve sürücü çözümleri şirketin ekstrüzyon hattına en az 15 yıl önce monte edilmişti. Bakım personeli yedek parça bulmakta zorlanıyordu. Birkaç yıl öncesinde üretimine son verilmiş olan mevcut çözüm için parça bulmak giderek sorun oluyordu. Ayrıca, enerji tüketimi açısından mevcut çözümün hiç etkin olmadığı anlaşılıyordu. Sonuç olarak, Tech Folien yenileme ve güncelleme zamanının geldiğine karar verdi.

Şirketin ihtiyaçları belirlendikten sonra, RJW en iyi çözüm hakkında önerilerini sundu. Control Techniques’in ürettiği Unidrive M701 değişken hızlı sürücü ile Leroy-Somer’in (her ikisi de Emerson Industrial Automation Group şirketleridir) enerji etkinlikli bir IE4 LSRPM motorunun optimum çözümü oluşturacağına karar verildi.

Üretim hattından uzak bir panoya yerleştirilen Unidrive M701, hattın yakınındaki eski teçhizatın yerine monte edilmiş, motorun hız kontrol parametrelerini ayarlıyor. Kontrol parametreleri dahili sürücü makroları yoluyla kolayca programlanabiliyor.

Yeni çözüm, eski ürünün yerine tam olarak sığdırılmak zorunda olduğu için, motorun kurulmasında RJW’nun mühendislik uzmanlığı ve kapsamlı desteği çok önemli oldu. RJW, üzerine motoru yerleştirmek için özel bir taban kaidesi imal etti. Bu levhanın eski ayak izine tam olarak uyması çok kısıtlı yer sorununun aşılmasını sağladı.

Tech Folien, bağımsız bir enerji danışmanlığı şirketi istihdam ederek hem eski çözümün hem de kurulum tamamlandıktan sonra yeni çözümün değerlendirilmesini sağladı. İki çözümün enerji kullanımı önemli ölçüde farklıydı. Bir yıl üzerinden hesaplandığında, yeni çözümün yıllık enerji maliyetlerinde %75 oranında tasarruf sağlayacağı öngörülüyor.

Tech Folien bakım müdürü David Churm gerçekleştirilen çözüm ile ilgili şu görüşleri dile getirdi: “Tech Folien için, karlılık açısından enerji etkinliğinin kilit bir önemi var. Bu ve makinelerin arızasız olarak çalışma süreleri, bizim için kritik operasyonel unsurlardır. Emerson Industrial Automation tarafından sağlanan yeni sürücü ve motor, enerji maliyetlerimizi kontrol edebileceğimiz konusunda bize tam güven veriyor ve imalat tesisimizin 7/24 faaliyetini garantiliyor.”

www.emerson.com