Ana sayfa OTOMASYON OKULU ROCKWELL AUTOMATION IN-RACK LINUX GELİŞTİRME MODÜLÜ’NÜ TANITTI

ROCKWELL AUTOMATION IN-RACK LINUX GELİŞTİRME MODÜLÜ’NÜ TANITTI

PAYLAŞ

Rockwell Automation Encompass™ Ürün Partneri olan ProSoft Technology, ControlLogix® ve CompactLogix™ işlemcileri için Linux Geliştirme Modülünü tanıttı. Bu modül eski veya tescilli uygulamalar için özel uygulamaları yazmak üzere C/C++ geliştiriciler sağlaması ile ön plana çıkıyor.

ControlLogix-uyumlu modül (MVI56E-LDM) iki bağımsız Ethernet portu ve iki bağımsız seri port ve özel mesajlar için kayan LED ekrana sahip. Geliştirme ortamı entegre edilmiş tam bir Linux sanal makinesi ve bir C API arka panel ara yüzü kullanıcıların hemen kodlamaya başlamasını sağlayan bir geliştirme kiti DVD’sinde sağlanıyor. Linux Geliştirme Modülü özel Ethernet ve seri iletişim gerektiren herhangi bir cihaz ile ara yüz oluşturulmuş uygulamalar yaratmak veya özel işlevleri yürütmek isteyenler için oldukça ideal.

Cast-Resin Transformatör

VPI sunumunu tamamlamak için, Encompass™ Ürün Partneri Hammond Power Solutions (HPS) cast-resin transformatörlerin yeni serisi HPS EnduraCoil’i tanıttı. Bu transformatörler zorlu ortamlarda maksimum performans için tasarlandı ve oluşturuldu.

Bu cast-resin transformatörler; veri merkezleri, denizcilik, petrokimya, kağıt hamuru, kağıt sanayi gibi en zorlu ticari ve endüstriyel uygulamalar için uygundur ve CSA sertifikalıdır.

HPS EnduraCoil bobinleri fiberglas takviyeli mineral dolgulu epoksi ile oluşturuldu ve tüm yalıtım sistemi genelinde boşluk içermeyen reçine emprenye sağlamak için döküldü. Bu, kısa devrelere dayanan daha iyi performansla sonuçlanarak daha fazla elektriksel güvenilirlik ve ek esneklik sağladı.

Slave Haberleşme Modülleri

Encompass™ Ürün Partneri Molex Rockwell Automation ControlLogix® programlanabilir kontrolörlerini Slave olarak network’e dahil etmek ve yüksek hızlı deterministik iletişim için tasarlanan yeni PROFIBUS DP-V0 modüllerini piyasaya sürdü.

Brad SST Haberleşme Modülleri SST-PB3S-CLX-RLL, SST-PB3S-CLX-RLL-CC ve SST-PB3S-CLXT-RLL standart, zorlu ve aşındırıcı endüstriyel ortamlardaki bir PROFIBUS DP-V0 ağındaki otomasyon ekipmanının performansını kolaylaştırıyor ve optimize ediyor. Bu modüller kullanıcıların hızlı konfigürasyonunu ve ControlLogix ile onların verilerine erişmesini sağlayarak devreye alma süresini azaltıyor.

244 Word veri alışverişine kadar işleyebilen modüller PROFIBUS PNO sertifikalı ve Rockwell Automation Integrated Architecture® ortamı ile tam uyumlu. Bunlar Rockwell RSLogix™ 5000 ve Studio 5000® için özel bir Add-On Profile (AOP) içerir ve basit şablon yapılandırması sağlıyor.

Dedike PROBIBUS Slave modülleri kayan LCD karakter ekranı ve yerleşik LED’leri sistem, haberleşme ve ağ durumunu gösterir ve kullanıcı uygulanmasını ve teşhisi kolaylaştırır. Logix programlama ortamındaki özel AOP, Brad SST Modülü ve işlemci arasındaki konfigürasyon ve veri aktarımı için Ladder Logic ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Anybus X-Gateway Upgrade

Rockwell Automation Encompass™ Ürün Partneri olan HMS Industrial Networks Anybus X-gateways’in tam olarak geriye dönük uyumlu ve böylece mevcut kullanıcıların kolayca yükseltebileceği yeni bir versiyonunu tanıtıyor. Ürün kullanıcıların kolayca bir PC’den rahatça Gateway’e bağlanabileceği ve Windows tabanlı “Anybus Configuration Manager” üzerinden ağ iletişimini yapılandıracağı bir USB ara yüzüyle gelmektedir. Böylece hiçbir programlamaya gerek kalmamaktadır.

Dikey tasarımlı yeni gövde daha az pano alanı gerektiriyor ve switch dolabında kolay kurulum sağlıyor. Esnek tasarımı sayesinde X-gateway’in önceki sürümüne benzer yan (düz) montaja da olanak sağlamaktadır. Buna ek olarak, X-gateway şimdi daha düşük güç tüketimi sunmaktadır. Diğer yeni özellikler CC-Link IE Field’e bağlantıyı ve ve entegre switch sayesinde entegre çift bağlantı Ethernet ara yüzlerini de kapsamaktadır.

Anybus X-gateways tüm tesis boyunca tutarlı bilgi akışını sağlayarak herhangi iki ağı kolayca birbirine bağlamak için sistem entegratörlerine yardımcı olmaktadır. Bir tesisteki yüzlerce bireysel Master/Slave ve Slave/Slave versiyonları ile Anybus X-gateways kullanıcıların neredeyse endüstriyel ağların herhangi olası kombinasyonlarını birbirine bağlamasını sağlar.

Bottle Unscrambler

Rockwell Automation OEM Partneri NJM Packaging, 1.5-7.5 inç (38 – 190 mm) yüksekliğinde ve 0.75 – 4 inç (19 – 102 mm) çapında yuvarlak, dikdörtgen veya kare plastik şişeleri yönlendiren ve besleyen UNISORT 32 Bottle Unscrambler’ı tanıttı. Bu makine 100 cc şişelerle dakikada 160 şişeye kadar hacme sahiptir ve NJM’nin Cremer CF-622 tablet sayacı ve diğer makineylere entegre edilebilmektedir.

Dikey asansör özelliğine sahip unscrambler, dar üretim alanlarında kolay kurulum için besleme hunisini de içeren 105-inç (267-cm) uzunluğunda ve 56-inç (142-cm) genişliğinde kompakt bir yer kaplar.

Allen-Bradley® MicroLogix™ 1100 programlanabilir kontrolör makine fonksiyonlarını kontrol etmektedir ve Allen-Bradley PanelView™ C400 renkli dokunmatik panelle basit bir kullanıcı ara yüzü sunmaktadır.

Entegre Stepper Motion Teknolojisi

Encompass™ Ürün Partneri Advanced Micro Controls Inc. (AMCI); DLR topolojisini, SynchroStep teknolojisini, IP67-koruma sınıfı, redüktörler, NEMA size 23 ve 24 size paketlerini ve bunlara uyumlu kablo setlerini kapsayacak şekilde SMD (stepper, motor, ve drive-sürücü) ürün ailesini genişletti.

Yeni eklenen fault tolerant DLR topoloji ve entegre Ethernet switch, kurulum ve bakım giderlerinden tasarruf ederek harici switch kullanımına ihtiyaç kalmadan direkt SMD-SMD kablolama sağlıyor.

Advanced Micro Controls Inc.’in SynchroStep teknolojisi, SMD ve Allen-Bradley® servo sistemleri arasında koordineli hareket kontrolü sağlar. PLC entegrasyonu yeni yazılım öğrenme veya satın alma ihtiyacını yok eden Studio 5000™ kullanarak kullanıcıların bütün hareket eksenlerini yapılandırmasını, programlamasını ve koordine etmesini sağlar.

EtherNet/IP™’yi destekleyen tüm Allen-Bradley PLCs/PACs ile uyumlu bu entegre hareket paketlerinin aynı zamanda ODVA uygunluk testi de yapılmıştır.

Uzaktan Kumanda/Telekomut Sistemi

CattronControl, Encompass™ ÜrünPartneri Laird’den bir uzaktan kumanda/telekomut sistemi ailesidir. Bunlar endüstriyel vinç ve makine kontrolü için esnek ve güçlü endüstriyel bir uzaktan kumanda sistemi oluşturmak için tasarlanmıştır.

Makine Kontrol Birimi (MCU) vinç ve diğer tip makineler için makine arayüzü sağlar ve yerel kontrol fonksiyonlarını taklit etmek için bir operatör kontrol birimi kullanarak uzaktaki bir operatör ile güvenli iletişim kuran bir alıcı-vericidir. Bu, operatör güvenliğini ve verimliliği artırarak uzak yerlerden tehlikeli uygulamaların kontrolünü sağlar.

Makine Kontrol Birimi tehlikeli ortamlar için sağlam bir IP65 muhafaza içinde çeşitli dijital girişler, çıkışlar ve iletişim arabirimleri içerir.

EtherNet/IP’li Süreç Video Kaydedici

Encompass™ Ürün Partneri IMPERX’ten EtherNet/IP™ Process Video Recorder (EIPVR) yüksek hızda videolar yakalayan bir olay kayıt sistemidir. ODVA uygunluğu test edilmiştir, IEEE 1588 ile uyumludur ve basit bir kurulum için Power over Ethernet (PoE) kablolama kullanır.

EIPVR 250 fps’de 60 saniyelik videolara kadar otomatik olarak bir sunucuya kaydeder ve hızlı geribildirim için otomatik olarak videoyu oynatır. Bu, hat kesintilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir, hat/ekipman entegrasyonu giderilebilir ve sorunlar ilk gerçekleştiği zaman çözülebilir. Ayrıca PLC ve saha bilgisayarlarıyla sorunsuz şekilde çalışır.

EMI (enterprise Manufacturing Interface) Yazılımı Mobil Yetenekleri Geliştiriyor

Rockwell Automation’dan FactoryTalk® VantagePoint® EMI v. 6.0 yazılımı üreticilerin sahadan ve makinelerden optimize performans ölçütlerine ve veri analitiğine bilgilerine kolayca erişmesini sağlar. Yazılım yeni sürümüyle kullanıcıların raporlar oluşturmasını ve IOS ve Android gibi herhangi bir HTML5 uyumlu tarayıcı ve mobil platformlar arasındaki veri ile etkileşimini sağlayan VantagePoint Mobile bileşimini içermektedir.

Kullanıcılar artık kolayca VantagePoint sisteme giriş yapabilir ve otomatik olarak -akıllı telefonlardan tabletlere ve PC’lere- kullandığınız saha cihazlarıyla ilgili bilgileri Web tabanlı KPI içeriği olarak görüntüleyebilir. Ağ yöneticileri ve BT personeli tarafından yaratılan hiçbir yapılandırma gerekli değildir.

Sürükle ve bırak interaktif araçları kullanıcılar için en önemli bilgileri hızlı bulmak üzere kişiselleştirilmiş ekranlar yaratmaya yardımcı olur.

Sık kullanılanlar özelliği ayrıca kullanıcıların tesis bilgilerini göstermek için bar graflardan seçtikleri görsel formatlarda KPI verilerini yapılandırmasını sağlar. Sonrasında VantagePoint Mobile bileşenini kullanarak raporu saklayabilir veya tanımlı bir grupla paylaşabilirler.

 Uzaktan Erişim Bağlantı Cihazları

Encompass™ Ürün Partneri eWon, LAN, WiFi ve hücresel bağlantı seçenekleri de içeren endüstriyel VPN uzaktan erişim routerı olan eWON Cosy 131’i tanıtıyor. Routerlar makine üreticilerinin ve OEM’lerin izleme, arıza çözme ve sahaya en az sayıda seyahat etme amacıyla PLC’lere, HMI’lere sürücülere, IP kameralara ve diğer endüstriyel ekipmana uzaktan erişmesini sağlıyor.

Daha yüksek çalışma süresi 24/7 izleme ve reaktivite gerektirir. Cosy 131 kullanıcıların sahalarında mevcut olanlara (LAN, wifi veya hücresel) adapte edilmesi ve ağ güvenlik şartlarına uyması için güvenli bir VPN bağlantısı oluşturur. Bakım mühendisleri eWON’un bulut-tabanlı uzaktan bağlantı çözümü Talk2M üzerinden herhangi bir yerden makineye güvenli bir VPN bağlantısı oluşturabilir. Router LAN ve PLC’ler, HMI’ler ve diğer Ethernet cihazları arasında sorunsuz iletişim kurar ve bir laptop, tablet veya akıllı telefon kullanarak herhangi bir yerden uzaktan bağlantı sağlar.

Dijital Ağırlık Indikatörü

Encompass™ Ürün Partneri Rice Lake’nin Performans Serisi indikatörleri/kontrolörleri güçlü ama basit olacak şekilde tasarlanmıştır. 880 ve 880 Plus, USB ve RS-232/RS-485’ten EtherNet /IP’ye bir bağlantı opsiyonu aralığı sağlar. USB aygıtı üzerinden bir PC’ye doğrudan bağlanılabilir veya bu porta bir yazıcı, klavye veya USB sürücüsü bağlanabilir.

20’den fazla zaman ve ağırlık bazlı ayar noktaları herhangi bir işlem kontrol gereksinimlerini karşılayabilecek hızda yanıtı verir. Çok işlevli menü tuşu, özelliklere erişmek için navigasyonu geliştirir ve IP69K koruma sınıfına sahiptir. 880 Plus sayısal tuş takımı ile geliştirilmiştir.

Süreç Simülasyon Yazılımı

Encompass™ Ürün Partneri MYNAH Technologies, tesisin gerçek zamanlı ve doğru dinamik simülasyonlarını geliştirmek üzere gerekli maliyeti ve zamanı azaltmak için tasarlanmış özellikleri geliştirilen Mimic Simulation Software v3.6’yı çıkarttı.Mimic Bulk Generation Programı şimdi herhangi bir kontrol sistemi platformu için proje tasarım verilerinden doğrudan üretilecek simülasyonlar sağlar.

Yazılımın bileşen veritabanı kullanıcının özel veya sanal bileşenleri tanımlamasına izin vererek ve ek modelleme esnekliği ve performansı sağlayarak 1,500’den fazla bileşen içermektedir.

v3.6’da, Mimic Harici Modelleme Arayüzü, Mimic simülasyon motoruna doğrudan senkronize DLL arayüz sağlar. Kullanıcılar hızlı ve etkin bir şekilde diğer yazılım veya programlama dillerinde geliştirilen süreç modellerini buraya entegre edebilirler.

Tehlikeli Bölge Kliması

Encompass™ Ürün Partneri Pentair’den SpectraCool tehlikeli konum klima serisi Sınıf 1, Bölüm 2 Grup B, C, D sertifikalıdır ve bakımı kolaylaştırmak, güvenilirliği artırmak ve alternatiflere göre 20 pounda kadar ağırlığı azaltmak için tasarlanmıştır. Buna ek olarak, aerodinamik görünüme sahip boyutu daha küçüktür ve EtherNet/IP™, Profinet, Modbus TCP/IP ve Ethernet üzerinden SNMP veya USB üzerinden Modbus RTU gibi yaygın dijital iletişim protokollerine bağlanan uzaktan iletişim seçeneklerine sahiptir.

SpectraCool HazLoc AC ve SpectraCool HazLoc Offshore dahil olmak üzere birçok model tipi mevcuttur. Kontrol odanızdan veya uzak PC’den A/C birimlerini kontrol etmek için Type 4 ve seçenekli 4X birimlerinde standart modeller mevcuttur. SpectraCool Offshore, zorlu ve tehlikeli ortamlarda gelişmiş güvenilirlik için korozyona dayanıklı 316L paslanmaz çelik gövde konstrüksiyonlu ve koruyucu kaplamalı Type 4X’tir. Her iki ünite de saatte 4,000 – 11,000 BTU aralığında kapasiteye sahiptir.

MES Yazılım Güncellemesi

Rockwell Automation, uygulama performansını ve ölçeklenebilirliği artırmak, kurulumu hızlandırmak ve mobil desteği ve bulut altyapılarını geliştirmek için FactoryTalk® ProductionCentre® üretim yürütme sistemi (MES) yazılımını güncelledi.

Java Enterprise Edition 7 (EE7) standartlarına yenilenen FactoryTalk ProductionCentre R10, tüm açık standartlara uyumu korurken Web’de uygulama performansını ve esnekliğini geliştirir ve geliştirme ve kurulum çabalarını azaltır.

Yeni HTML5 zero-footprint, gerçek thin client(UIs), CITRIX veya terminal sunucuları gibi sanal terminal ihtiyaçlarını ortadan kaldırır. Kullanıcılar, bir Web tarayıcısında uygulamayı çalıştırabilir, kolayca HMI terminaline entegre edebilir ve yerel yükleme ihtiyacı olmadan birden fazla ağ arasında uygulayabilir. Bu, BT sermaye maliyetini ve bakım yükünü azaltır.

Buna ek olarak, Thin Client UIs kolayca mobil cihazlara genişletilebilir. Sunucular, tek bir IP adresine atanabilir, böylece daha fazla sunucu uygulama etkisi olmadan büyüyen veri yükü olarak eklenebilir. Bir I/O sunucusu başarısız olursa, yerleşik bir failover yüksek erişilebilirliği sağlamaya yardımcı olarak otomatik olarak kümedeki başka bir sunucuya veri toplamaya geçecektir.I/O sunucusu ayrıca uzak veya bulut tabanlı veritabanları ile kontrol edilmiş gerçek zamanlı veri alışverişi için depolama ve iletme hizmetleri de sağlar.

PlantPAx Sistem Güncellemesi

Rockwell Automation PlantPAx® Proses Otomasyon sistemine yeni sanallaştırma, batch yönetimi ve entegre motor kontrol yetenekleri ekledi.Sanallaştırma ile ilgili seçim kılavuzları ve uygulama örneklerini içeren dokümantasyonu rehberliği ile PlantPax kullanıcıları artık sanallaştırma uygulayabilir. Geliştirilmiş batch yazılımı, küçük basit sıralamadan büyük karmaşık batch ve sıralamaya kadar geniş uygulama aralığına uyum sağlar. Rockwell Automation ayrıca modern DCS platformundaki batch ve sıra yöneticisini de güncelledi. Bu, kontrolördeki dizileri sıralı işlemleri doğrudan yapılandırmaya izin vererek süreç ekipman üreticileri ve sistem entegratörleri için mühendislik süresini azaltmaya yardımcı olur.

Allen-Bradley® PowerFlex® 520-serisi AC sürücüleri Allen-Bradley motor starterları ve elektronik aşırı yük röleleri gibi motor kontrol cihazları ile entegrasyon sayesinde PlantPAx motor kontrol yapılandırmasını kolaylaştırır ve HMI seviyesindeki operatöre doğrudan ileri tanı bilgileri sunar. Bu, bakım faaliyetlerinin kolaylaşmasını sağlar ve problem oluşmadan önce operatörlerin sorunları teşhis etmesini sağlar. Sistem kullanıcıları EtherNet/IP’den yararlanarak anahtar proses koşullarını izleyebilir. Plantwide kontrol mimarisindeki akıllı motor cihazlarının bağlanması ekipmanların kullanılabilirliğini, operasyonel verimliliği ve enerji yönetimini arttırmaya yardımcı olabilir.

Kablo Onaylayıcısı

Encompass™ Ürün Partneri Softing Inc.’ten (eski OLDI) WireXpert 4500 kablo onaylayıcısı bir teknisyenin kablonun her iki ucundan test etmesini ve paradan ve zamandan tasarrufunu sağlayan çift kontrol sistemine sahiptir. Yüksek doğruluğu ve 2.5GHz aralığı bu test cihazını mevcut TIA kablolama standartlarına ve gelişme kapsamındaki yeni 2.0 GHz Kategori 8 standardına göre belgelendirilmiş olarak yapmasını sağlar.WireXpert 4500, tüm bakır patch-cord kategorileri, multi-mode MPO kabloları, multi-mode and single-mode endüstriyel Ethernet kablolama sistemlerini (1G ve 10G), koaksiyel kabloları ve daha fazlasını test edebilmek için opsiyonel test adaptörlerine sahiptir.

Kızılötesi Görüntüleme Camları

Encompass™ Ürün Partneri Grace Engineered Products’ten SafeSide polimer kızılötesi (IR) görüntüleme camları, daha küçük, yuvarlak, kristal cam ihtiyacını değiştirerek 24 inçe kadar geniş bir görüş alanını sağlamak üzere tasarlanmıştır.Endüstriyel sınıf, güçlendirilmiş polimer herhangi bir kameranın elektrikli ekipman içindeki tamamen rahat varlıkları izlemesine olanak sağlar. Polimer asitlere, alkalilere, UV’ye, neme, titreşime ve yüksek frekans sese maruz kaldığında azalmaz. Bu, kurulumda bir kerelik kalibrasyon yaparak, istikrarlı geçirgenliği ve tutarlı okumaları sağlamak üzere tasarlanmıştır. SafeSide görüntüleme pencereleri, kişisel koruyucu ekipman ihtiyacını da azaltır.

http://www.rockwellautomation.com/tr_TR